..: Pozvánka na železniční prohlídky na dělostřelecké tvrzi Hůrka :..

Hůrka lokomotiva ALD2, foto: Jakuza Králíky — Muzeum československého opevnění na dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách rozhodlo v sobotu 16. ledna 2016 zorganizovat prohlídky pro železniční nadšence zaměřené na tamní podzemní drážní dopravu. Ta hrála při přesunech materiálu v rozsáhlých prostorách tvrze hlavní úlohu a tvrz Hůrka je společně s nedalekou tvrzí Bouda jediným místem, kde lze tuto raritu shlédnout.

Na obou tvrzích, kde je možné pevnostní železnici shlédnout, se pro tento typ prohlídek vžil název železniční prohlídka. Jak již bylo zmíněno v úvodu, na Hůrce budou probíhat dne 16. ledna 2016 v 10.00, ve 12.00, ve 14.00 a v 16.00 hodin. Zájemci absolvují prohlídku kompletního podzemí tvrze obsluhovaného železnicí. K vidění budou části tratí vybudovaných společně s výstavbou tvrze, během její přestavby na německou podzemní továrnu i úseky poválečné. Standardní výklad bude rozšířen o problematiku dopravy ve tvrzi. V prostoru muničního skladiště se při posunu předvede i poválečná akumulátorová lokomotiva ALD2. Zda bude možné shlédnout v provozu i kolejovou svážnici záleží na jejím aktuálním technickém stavu. Zájemcům doporučujeme se na prohlídku objednat. V případě zájmu převyšujícího kapacitu budou mít objednaní přednost.

Vchodový objekt a zároveň vstup do muzea se nachází na okraji města Králíky u výpadové silnice na Hanušovice. Na cestu pěšky od nejbližšího vlakového nádraží, stanice Králíky (trať 024), je nutné počítat asi s patnácti minutami, vzdálenější nádraží v Červeném Potoku (trať 025) je pak asi 2,5 kilometru daleko. V areálu vchodového objektu je možné zaparkovat automobil. Je třeba dát si pozor na záměnu tvrze Hůrka s králickým vojenským muzeem, které se nachází rovněž na okraji města, ale u silnice na Prostřední Lipku (zastávka na trati 025). V případě, že se budete chtít v Králíkách zdržet, doporučujeme i návštěvu tohoto muzea, kde jsou, kromě jiného, k vidění i komponenty německého železničního flaku z období druhé světové války. Na povrchu tvrze Hůrka se navíc nachází pozůstatky trasy úzkorozchodné trati rovněž z období druhé světové války.

V rámci akce bude probíhat i sbírka financí a plastových víček pro Elišku Novotnou, malou holčičku trpící těžkou formou epilepsie. Prostředky takto získané boudou použity na hrazení rehabilitačních pomůcek a pobytů. Předem děkujeme za pomoc.

Zdroj: Informace o železničních prohlídkách na stránkách provozovatele tvrze Hůrka


Railfort Poslat mail autorovi | 10.1.2016 (14:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky Military

More from ČR Pardubický

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko