..: Výběr šotoklubu – týdny 51 a 52 + bonus :..

Výběr šotoklubu Když mne editor před dvěma týdny oslovil, abych připravil další výběr fotek, bez váhání jsem kývl. Jenže průběžně jsem toho začal dost litovat – až do několika posledních dní by totiž asi všechny fotky byly od Petra Holuba. A to přece nejde… Nakonec se to dalším autorům podařilo zachránit, a vznikl tak vánoční díl, kde snad s Petrem vyvázneme bez podezření z korupce. Protože je navíc tento díl posledním v roce 2015, byl jsem požádán i o malý bonus navíc.

Ze svitu úplňku

Ze svitu úplňku, Křižany - Novina, foto: Petr Holub Petr Holub přestal poslední dobou tolik zneužívat svou schopnost létat a ukazuje, že i bez ní dokáže fotit dechberoucí scenérie. Výběr byl hodně těžký, nakonec jsem ale zvolil Novinu, protože mi připomíná dokonalý předobraz Vánoc. Kdyby Ježíšek jezdil vlakem, určitě by to při jeho průjezdu vypadalo přesně jako na fotce.

Detail fotografie556.036

556.036, Telgárt penzión - Vernár, foto: Žíža Moc mě těší, že se autoři na ŽelPage přestali bránit fotkám odzadu. A tahle se obzvlášť povedla. Sychravou zimní atmosféru perfektně podtrhuje málo kontrastní převod do černobílé a krom pár detailů by člověk snadno věřil, že autorem je Drahoš Švestka, který tam ještě páru stihl v pravidelném provozu.

Detail fotografie751.001-9 + 475.101-2

751.001-9 + 475.101-2, Studenec, foto: Lenka Také máte pocit, jako by tam ta bardotka nepatřila? Nebo naopak celý parní vlak za ní? „Štěstí přeje připraveným” platí ve fotografii dvojnásob a Lenka byla podle všeho připravená perfektně. Už jen stačilo, aby pára šla správným směrem a lidé si stoupli přesně tam, kam měli, a máme tu jednu z nejlepších stanicovek za hodně dlouho dobu.

Detail fotografie


A protože se kvapem blíží konec roku, prošel jsem si znovu v rychlosti vše, co letos v galerii ŽelPage vyšlo, a našel svých sedm favoritů. Technicky naprosto dokonalou fotku bez nápadu a emoce brzy zapomenete. A naopak – když má snímek šmrnc, technické nedokonalosti a „chyby” snadno přehlédnete. Stejně tak jako správci galerie, díky jim za to!

486.007 + 498.022

486.007 + 498.022, Jazernica - Malý Čepčín, foto: Petr Holub Za mě jedna z nejlepších fotek na ŽP vůbec. A vůbec nedokážu racionálně vysvětlit proč. Surová, majestátní, ale přitom minimalistická a uklidňující. Rád se k ní vracím a je to jedna z těch, které bych si klidně pověsil doma do obýváku. Pořád si stojím za tím, že černobílý film má jako médium něco do sebe.

Detail fotografieDuch posledního vlaku

Duch posledního vlaku, Albeř - Hůrky, foto: Tomáš Krajcar Wow. Jako v pohádce. Jindřichohradecké úzkokolejky mě vždy fascinovaly a na této fotce mě fascinují ještě víc. Povedlo se do ní dostat přesně tu náladu, kterou ve vás okolní příroda po cestě probouzí. Hned se mi vybavila starší fotka od topiče, která působí hodně podobně.

Detail fotografieDok Ostrava a zakotvené 701.062-2, 770.061-0, 750.121-6 a další

Dok Ostrava a zakotvené 701.062-2, 770.061-0, 750.121-6 a další, Ostrava hlavní nádraží, foto: PaMir Fotka „zakotvených” lokomotiv je asi natolik absurdní, že mi velmi silně uvízla v paměti. Celá katastrofa tu působí až romanticky. A také nám znovu připomíná, že člověk rozhodně není pánem Země, i když si to často myslí. Obrovsky výkonné stroje jsou najednou proti přírodním živlům úplné nic.

Detail fotografie


Stará Tišnovka

Stará Tišnovka, foto: doktor Trochu depresivní fotka. Jako by autor odjížděl a už se nikdy neměl vrátit. Cítím v ní smutek, lítost, možná i strach. Černobílé podání, pošmourné počasí, sníh, kapky vody, špinavné sklo a rámování dohromady perfektně fungují a probouzí fantazii. Tak to má být.

Detail fotografie
475.179

475.179, Okna - Bezděz, foto: Petr Holub Další hodně povedená Holubovina ze země. Z téměř monochromatické plochy lesa a skal najdenou vystupuje barevná majestátní lokomotiva, kterou nenápadně vyvažuje červená závora a dva bílé pruhy na stromě. Kompozičně je fotka postavená tak, že vás bude hodně dlouho bavit zkoumat. Od celku po nejmenší detaily. Celé to ještě podkresluje krásné měkké světlo a samozřejmě perfektní „bago”.

Detail fotografie


Strojvedoucí (emeritní) V.

Strojvedoucí (emeritní) V.; Čierny Balog, foto: topič Život kolem železnice je nekonečná studnice zajímavých situací, tváří a lidských příběhů. Proč lidi na dráze fotíme tak málo? Vím, je to mnohem těžší, než si jen tak stoupnout k nasvícené trati a počkat, až projede vlak. A o to víc oceňuji snahu všech, co se o to alespoň pokouší. Škoda, že třeba zirecek už těmi svými nepřispívá. Tato topičova fotka je podle mě jedna z nejlepších. Emotivní výraz, fotogenická tvář, příběh v druhém plánu… Víc takových, prosím!

Detail fotografie


810.150-3 + 810.213-9

810.150-3 + 810.213-9, Střelná v Krušných horách - Hrob, foto: Petr Holub Holubem jsme začali, Holubem to skončíme. A ne, fakt nejsem podplacený… Tahle fotka se mi vybavila jako první, když jsem s výběrem začínal. Soumrak industriálu? Poslední momenty technologií 19. a 20. století? A co nás čeká dál? Oceňuji vynikající práci se světlem, perspektivou a kompozicí. Povedlo se navodit perfektní atmosféru a opět probudit divákovu fantazii.

Detail fotografieTakže přátelé a kolegové, přeji vám – společně s redakcí – veleúspěšný rok 2016, jak už při focení, tak v životě. A protože teď hodně cestuji po světě, přidávám trochu zahraniční inspirace. Co myslíte, podaří se nám galerii ŽelPage udělat ještě pestřejší? Nechte se inspirovat fotografy v Bangladéši, Číně nebo Rusku.


Matouš Vinš Poslat mail autorovi | 29.12.2015 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
05.01.2016 (16:20)  
Matouš Vinš: Rád bych si přečetl odpověďi na položené dotazy. Předem děkuji.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
03.01.2016 (20:13)  
Dovolil bych si pár poznámek:

1. Moc mě těší, že se autoři na ŽelPage přestali bránit fotkám odzadu.
Tomuhle nerozumím. Proč se autoři přestali bránit?

2. Pořád si stojím za tím, že černobílý film má jako médium něco do sebe.
Já jsem si nikdy nevšiml, že by zde někdo tvrdil opak. Akorát ne vše na čb filmu vypadá dobře a je potřeba mít vhodný námět, světlo atd.
post edit: Není však nutné fotit na film, jsou už k mání dobré SW, které film nahradí a netřeba se ráchat ve vývojkách, přerušovačích, ustalovačích a vodě s tím, že výsledek je nejistý a bude třeba část procesu opakovat, nedejbože, že se blbě vyvolá negativ a bude po fotkách.

3. Nechte se inspirovat fotografy v Bangladéši, Číně nebo Rusku.
S tím bych polemizoval. Na odkazovaných fotkách nic tak světoborného k inspiraci nevidím. Rozhodující roli v jejich vnímání pro našince hraje prostředí (místopis), reálie a lidé, které zde v Čechách kolem sebe nemáme (prozatím) a proto je vnímáme jinak než fotky z důvěrně známého prostředí.

4. Výběr se mi velmi líbí a kvituji, že jsi vybral fotky a doprovodil je kvalitním komentářem. Obzvláště ta od Petra Holuba focená z tendru 486.007 "prosvištěla" galerii bez viditelného zájmu a přitom je to skvělá fotka. Škoda.
29.12.2015 (19:57)  
Zirecek přispívá, avšak na web lokomotivy.net a na flickr. Nedávno byly zveřejněny fotky pracovníků železnice, pro někoho snad zajímavé, :-).
Matouši, zajímavý a pestrý výběr fotek, poučné komentáře, hezké ohlédnutí za končícím rokem.
Registered user Petr Holub  mail  
29.12.2015 (15:39)  
To je hodně zaujatý výběr :-D
Ale ne, díky Matouši, to si snad ani nezasloužím. Marně přemýšlím, co k tomu ještě dodat. Snad jen, že tu je mnoho dalších autorů jejichž práce si taky zaslouží uznání. Třeba bude příležitost při dalším vyhodnocení, kdy "padl pešek" na mě :-)

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko