..: Nejkrásnějším nádražím ČR je Nový Jičín město :..

Nový Jičín město, pohled od peronu, foto: Ing. Jaroslav BělkaPraha — V reprezentativních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu PSP ČR, byly na Martina, tedy 11. listopadu v 11 hodin vyhlášeny výsledky soutěže o Nejkrásnější nádraží České republiky. Letošním vítězem se stalo nádraží v Novém Jičíně město. Setkání zástupců nádraží, která postoupila do finále 9. ročníku soutěže o titul „Nejkrásnější nádraží České republiky 2015“, je především poděkováním aktivním jednotlivcům, kteří jdou často daleko za hranice svých běžných povinnosti a pomáhají anonymní prostory veřejné dopravy doplnit o lidský, přívětivý prvek.

Loňský vítěz soutěže, nádraží Brno-Chrlice, předal štafetu letošnímu vítězi. Z celkem 10 finalistů soutěže zvítězilo s celkovým počtem 1120 hlasů městské nádraží v Novém Jičíně. Velký souboj s ním svedlo nádraží v Jablonném v Podještědí s 992 hlasy. Další místa se nezveřejňují, protože všichni finalisté jsou příkladní a lidé, kteří se o ně starají, zaslouží velké uznání, stejně jako týmy pečující o další vlídná nádraží, která do finále nepostoupila. Letošními dalšími finalisty jsou Černý Kříž, Čermná nad Orlicí, Jedlová, Jeseník, Kunžak-Lomy, Nové Město na Moravě, Poděbrady a Silůvky. V devátém ročníku přišlo celkem 3374 platných hlasů. Kromě hlavních cen přidělili organizátoři titul Pohádkové nádraží mininádražíčku Kateřina v Karlovarském kraji, které je turistickou atrakcí a ukázkou dopravy v hlubinných dolech, a malebné stanici Lašovice v křivoklátských lesích, v kraji Středočeském. Zvláštní ocenění pak za příkladné využití části objektu stanici Nižbor, kde je původní nákladiště upraveno na restauraci.

„Těší nás dopady projektu – pozvání do Senátu dávají páni ředitelé jako odměnu zaměstnancům, nominace jsou podnětem k dlouho odkládaným opravám a zabraňují zamýšleným demolicím… Tato mimořádná akce je takto životaschopná díky podpoře vlastníků a správců železnice a též široké veřejnosti, která projevuje aktivní zájem o stav našich nádraží a má velkou snahu podpořit zásadní zlepšení jejich stavu“, říká Drahomíra Kolmanová, ředitelka Asociace Entente Florale CZ -Souznění a hlavní organizátorka celého projektu.

Soutěž probíhá pod záštitou stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a ministra dopravy Dana Ťoka. Pořádá ji Asociace Entente Florale CZ – Souznění ve spolupráci s ŽelPage, Plzeňskou dráhou a Mikroregionem Konstantinolázeňsko. Spolupracují Správa železniční dopravní cesty, České dráhy a další. Informace o projektu na www.nejnadrazi.cz

Ondřej Demjan, foto: Nový Jičín město, Nejkrásnější nádraží ČR 2015, foto: Ondřej Demjan Jablonné v Podještědí, Za přívětivou atmosféru dotvářenou útulnou čekárnou,  samoobslužnou knihovnou, malým železničním muzeem a zejména srdečnou obsluhou, foto: Petr Krissak Čermná nad Orlicí, Za vzácné souznění současnosti a nostalgie, příjemné prostředí a laskavý personál, foto: Petr Novák Černý Kříž, Za malebnost stanice vzácně zachované vprostřed šumavské přírody, foto: Zbyšek Veselý Jedlová, Za vlídnou atmosféru, květinovou výzdobu, výbornou restauraci a milý personál, foto: Michal Hájek Jeseník, Za zdařilou rekonstrukci výpravní budovy, která se opět stala důstojnou vstupní bránou do lázeňského města, a za přívětivý personál, foto: Karel Sukup Kunžak-Lomy, Za příkladnou zdařilou a citlivou obnovu a celkové využití objektu v rámci cestovního ruchu, foto: Ivan Bažant Nové Město na Moravě, Za příkladnou spolupráci mezi městem, ČD a SŽDC, laskavou obsluhu a zdařilou přestavbu dopravního uzlu, který spojuje vlakovou a autobusovou veřejnou dopravu, foto: Zbyšek Veselý Poděbrady, Za zdařilou rekonstrukci památkově chráněného objektu, jeho smysluplné využití a za kvalitní péči o cestující, foto: Zbyšek Veselý Silůvky, Za cennou spolupráci obce a Správy železniční dopravní cesty na  citlivé rekonstrukci budovy a odpovědné péči o budovu i její okolí, foto: Jan Rybníček Kateřina, pohádkové nádraží u rezervace SOOS, foto: Richard Jakl Nižbor, restaurace z někdejšího nákladního skladu, foto: Jiří Šebek 

Redakce ŽelPage Poslat mail autorovi | 12.11.2015 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže ŽelPage

More from Česká republika (celá)


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user Trakia 
24.11.2015 (18:27)  
Tuhle soutěž asi nesmíte brát tak smrtelně vážně.
Všechno záleží na tom,jaké typy tam lidi pošlou a jak určití lidé hlasují.Proto jsou tam každý rok často jiní kandydáti.
Ono,když tam hlasují jen 3374 lidé a vítěz má 1120 hlasů,tak to je prostě relativní,když celé Česko má 10 a půl milionu obyvatel.
Mně to připomíná třeba referendum o přesunu nádraží Brno hlavní.Oni se ptají jenom Brňanů,ale těch lidí,co do Brna jezdí vlakem se vůbec neptají,kde jim nádraží vyhovuje.Ti je nezajímají.Dále naopak třeba spoustu Brňanů vlak nepoužívá,nebo maximálně jednou za rok,tak ať se nediví,že k tomu referendu příjde tak málo lidí,když spoustě Brňanů to vlastně je úplně jedno,kde to nádraží vlastně stojí.
Sory,že odbočuji od tématu...
Registered user M 
22.11.2015 (0:47)  
Mizí služby? Jakože před rekonstrukcí byla na nádraží i holička, instalatér, směnárna a oprava obuvi? Nějak si nevybavuju moc nádraží, kde by před 30/20/10 lety byly nějaký služby (a teď tam už nejsou)...
19.11.2015 (16:26)  
Mně na tom všem přijde legrační, jak člověk při prohlédnutí galerie a přečtení okázalých slov ("pomáhají anonymní prostory veřejné dopravy doplnit o lidský, přívětivý prvek") má pocit, jak jsou naše nádraží přívětivá, estetická a pohostinná. Realita? Třeba jen oceněné Poděbrady - v neděli ráno smrad, 3 lidi povalující se různě po lavičkách, čekárna žádná, služby žádné, jen sem tam prošel nějaký zbloudilý montér. :-) Ale hlavně ta nádraží po rekonstrukcích jsou odcizená, mizí služby, hospody... jenomže o tom už nikdo nenapíše.
Registered user M 
19.11.2015 (13:07)  
Zajímavé... Ani nádraží Nový Jičín město, ani nádraží Jablonné v Podještědí vloni nebyla mezi nejlepší desítkou. Přitom to nejsou novostavby - asi na sobě hodně zapracovala...

Co je ale ještě zajímavější - ani jeden z loňských finalistů (asi) letos vůbec nebyl mezi finalisty. S těma nádražíma to teda muselo jít pořádně z kopce. Vloni měli v Chrlicích nejkrásnější nádraží v Česku, letos nic. Stojí ještě?

Tahle soutěž je nesmysl. Jednou za deset let snad, ale jinak mi přijde, že smysl té "soutěže" je úplně jiný...
17.11.2015 (19:01)  
Pane Michl

se vší úctou k vám, nádraží je dopravní stanice, která má více vlakových stání.
Je nádraží v Novém Jičíně vlastně tím "nádražím", když tam vlak přijede z jedné jediné trasy a strany a zase na tu trasu a stranu odkud přijel ze Suchdola se vrátí? Obsluhuje jednu relaci?
Tudíž více vlakových stání je tam prostě k ničemu, protože dál se trať nikam nevětví, prostě tam končí, ne?
Je to v podstatě stejná situace jako v Novém Údolí.
Taky je v Novém Údolí nádraží? asi ne, že ... to jen tak, aby jsme pili to čisté víno a pokusili se nazvat věci pravými jmény, když už tedy píšete o nejkrásnějším nádraží. Já to jako "NÁDRAŽÍ", moc nevidím.

Ano, jasně, kdyby to byla soutěž o nejhezčí železniční budovu, neřeknu. Vím, je to takový sebeklam, a v tom sebeklamu prostě žijem a neustále se sebeklamem.

Už končím s Novým ... em /ím
16.11.2015 (23:39)  
Pánové, prosím, tématem článku je výběr nejkrásnějšího nádraží u nás a poděkování těm, kteří se o ně starají. Pokud chcete do tohoto vlákna psát, držte se ho, prosím. O vlacích a autobusech byl jiný nedávný příspěvek, jistě ho najdete.
16.11.2015 (13:09)  
Já jsem napsal svůj názor, VY jen špínu a invektivy na mě. Ano toto je podle vás diskuze Budvare a pane Kocourek?

Budvare, tak napiš kolik je rozdíl mezi cenou dopravy Busem a Vlakem? Nebo to nevíš a špiníš?

Není lepší, aby lokálku VS-Karlovice obsloužil autobus?
Já myslím že ano, protože lokálka jede v té trase pomaleji než Bus a když se podívám, že ČD chtějí někde za vlakokilometr 128,- a bus za 1 km 24,- tak je přece všem na světě mimo Budvarovi jasné, že Bus je levnější a tudíž můžeme ty spoje tam posílit a poslat častěji, něž jednou jet vlakem.

Je jen lobby Českých drah vůči příslušnému kraji. Ano a z našich peněz - nás všech.
Registered user Petr budvar  mail  
14.11.2015 (12:50)  
LH: Kancelář pro uvádění reklam na správnou míru uvádí: 2,4 nebo 1280. Zadarmo dodávám punc vaší lži:)
14.11.2015 (12:20)  
Lukáš Hradecký: Je vidět, že přepravních proudech a využití tratí víte prd a jenom melete nesmysly. Troll?

Zrušit trať s 1400* přepravenými osobami za den a nacpat to do 20 autobusů na souběžné ucpané silnici. Do autobusů, které ve ValMezu zastavují kilometr od nádraží.

*) údaje z roku 2009, kdy na trati jezdily jen a pouze vyžilé 810 a (dva) přívěšáky.
13.11.2015 (23:27)  
24 nebo 128? KČ/KM... koleje už stojí a malé lokálky se nevyplatí, místo nich můžeme mít krásné vlaky ...
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko