..: Změny v mezinárodním tarifu na železnici :..

Jízdenky, foto: Michal Jaroš - ŽelPagePraha — Nedělí 11. prosince vstoupil v platnost nový grafikon nejen železniční dopravy, který přinesl kromě jiného také změny v tarifech a cenách. Zatímco změny ve vnitrostátní dopravě majoritní dopravce České dráhy veřejně prezentoval, novinky v tarifech mezinárodních zatím nikde oficiálně předneseny nebyly. Což je však škoda, jelikož se mění mnohé zavedené zvyklosti, na které mohli být cestující po dlouhou dobu zvyklí. Kompletní informace mohou cestující najít v krásném dokumentu s názvem Zvláštní ujednání ČD pro mezinárodní přepravu, který čítá celých 139 stran. A co se tedy všechno nakonec mění?

Hned první znatelná změna je pro cestující pozitivní. Zatímco doposud se mezinárodní Včasné jízdenky Evropa nedaly z důvodů na straně cestujícího vrátit ani vyměnit, nově je storno jízdenky možné až do dne předcházejícímu platnosti jízdenky, byť se srážkou 10 %, minimálně 10 eur. České dráhy se tak přiblížily například německému modelu, kde platí podmínky obdobné.

Ruší se nabídka zpátečních jízdenek City star do západní Evropy, kde je již nyní prakticky vždy výhodnější využití kontingentních nabídek typu Včasná jízdenka. Naopak na východ a jih zůstává City star v nabídce. Mění se také obecná platnost klasických flexibilních mezinárodních jízdenek SCIC-NRT, které budou mít nově platnost pouhé čtyři dny, zatímco doposud byla platnost až dva týdny.

Pozitivní změna nastává v otázce přepravy dětí do 15 let do Německa, Rakouska a dalších zemí západní Evropy. Tyto děti jsou na území vybraných zahraničních železnic v doprovodu rodičů či prarodičů přepravovány zdarma, avšak doposud nešla jízdenka pro ně vydat na eshopu, jen v pokladně. Tím zůstala tato výhodná možnost pro spoustu nahodilých cestujících utajena. Nyní je výdej „nulové“ jízdenky z eshopu možný.

Příjemnou novinkou je také možnost nákupu jízdenek v eshopu do libovolné stanice například v Belgii, Dánsku či například Maďarsku. Před změnou grafikonu přitom byl výdej možný pouze do vybraných několika stanic v těchto státech.

Zdroje: Zvláštní ujednání ČD pro mezinárodní přepravu (ZUJ)


Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 13.12.2016 (16:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Tarify

More from Evropa Česká republika (celá)


Registered user komcen 
16.01.2017 (9:26)  
Ještě k těm volným jízdenkám pro děti konkrétně Německo, děti do 6 let bez vlastní jízdenky i když dítě zadáte nikde se neobjeví je ale možné koupit místenku a pro starší dítě do 15 let se automaticky vystaví jízdenka na hranice, podle mě v mezinárodním tarifu :-(...Jinak je to tak že věkové hranice jsou do 5,99 a do 14,99? let? díky
28.12.2016 (21:16)  
Včera jsem jel do Budapešti a maďarský průvodčí žádnou čtečku neměl. Já jsem měl včasnou jízdenku samozřejmě vyťištěnou, ale jedna japonská turistka ji ukazovala v mobilu. Nebylo ji to nic platné a za asistence dvou policistů ji nechutně zkásnul o 39€. Celkem hustá scénka. Zaboha nemohla pochopit že na ni projela z Prahy přes Slovensko úplně v pohodě, a hodinu před Budapeští ji maďaři řeknou že jízdenka neplatí.
Registered user Martin Š.  mail  
16.12.2016 (20:52)  
Ale stále (na rozdíl od e-shopu DB) nekoupíte jízdenky (téměř) všude po Evropě.
Stejně tak nejdou jízdenky od ČD přeprodávat (Např. přes Trainline / Captain train), možná by to přitáhlo zase o něco málo více cestujících. Škoda
Registered user Qaws 
16.12.2016 (17:16)  
Pokud je mi známo, tak Včasný jízdenky pořád nejde zrušit do Polska, Maďarska a Slovinska... Mělo by to snad být proto, že si v daných zemích neumí načíst QR-kódy.
Registered user comar 
15.12.2016 (14:07)  
Rail-2005:
Tak toto bylo zruseno uz hooodne davno.
Registered user Rail-2005  mail  
14.12.2016 (13:04)  
Rychlý dotaz - pořád platí 400 Kč pokuta ze překročení státní hranice směrem do republiky bez lístku? Nebo je možné lístek koupit z pohraniční stanice, pouze s obvyklou přirážkou za prodej ve vlaku?
14.12.2016 (22:35)  


Prodej jízdenky z pohraniční stanice ve vlaku je možný s manipulační přirážkou 40,- Kč, na tom se v posledních letech nic neměnilo. Ovšem dle SPPO je nutno o jízdenku průvodčího požádat nejpozději v okamžiku kontroly jízdenek, nepletu-li se.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko