..: V Tatrách je možné zakúpiť si lístok na vlak aj cez SMS :..

Barónka pod Lomnickým Štítom, apríl 2009, foto: Bea Želtvayová Poprad — Železničná spoločnosť Slovensko v polovici júla rozšírila možnosti zakúpenia cestovných lístkov o ich predaj cez SMS. Cestovné lístky cez SMS sú zatiaľ dostupné len vo Vysokých Tatrách, kde platia na tratiach Tatranských elektrických železníc (TEŽ), Ozubnicovej železnice (OŽ) Štrba - Štrbské Pleso a tiež v „obyčajných“ vlakoch na trase Poprad — Studený Potok — Tatranská Lomnica.

Zakúpenie lístka prebieha zaslaním SMS správy na číslo 2233, pričom po zaslaní prázdnej správy je cestujúcemu predaný základný cestovný lístok platný dve hodiny (2 €). V prípade, ak má cestujúci záujem o iný typ lístka, do textu správy uvedie jeho kód:

  • B - zľavnený lístok na 2 hodiny (1 €)
  • C - obyčajný lístok na 1 deň (4 €)
  • D - zľavnený lístok na 1 deň (2 €)
  • X - batožinový lístok na 2 hodiny (1 €)

Zoznam kódov, vrátane návodu na použitie, získa cestujúci tiež zaslaním správy s textom info na číslo 2233. Cestujúci sú povinní do vlaku nastupovať s už prijatým SMS lístkom, preto je vhodné požiadavku zaslať aspoň 2 minúty pred odchodom vlaku.

K dispozícií sú cestovné lístky na 2 hodiny alebo 1 deň, a to aj s možnosťou zakúpenia zľavneného lístka, ktorý môžu využiť deti, cestujúci nad 70 rokov, cestujúci s preukazmi ŤZP a ŤZP-S, ako aj držitelia zľavových kariet Železničnej spoločnosti Slovensko. Ďalej je možné zakúpiť batožinový lístok platný 2 hodiny (na batožinu či bicykel).

425.951 ZSSK - TEŽ, Štrbské pleso, foto: Georgo Ako je to pri podobných službách bežné, SMS lístok je dostupný len pre klientov miestnych mobilných operátorov (Telekom, Orange a O2). Zahranićní cestujúci môžu využiť napríklad predaj cez internet, kde ZSSK ponúka verziu internetového predaja optimalizovanú pre mobilné zariadenia. Jednorazový lístok predávaný cez internet si však cestujúci musí zakúpiť aspoň 15 minút pred odchodom vybraného vlaku (cestujúci môže použiť aj neskorší vlak v ten istý deň po tej istej trase, nie však skorší vlak), pri sieťových tatranských lístkoch na 1 a viac dní toto obmedzenie neexistuje a cestujúci si ich môže cez internet zakúpiť aj bezprostredne pred odchodom.

Zavedenie SMS lístka je ďalšiou novinkou v elektronickom predaji, ktorý Železničná spoločnosť Slovensko v poslednej dobe rozširuje. V ostatnom čase došlo napríklad k zrušeniu viazania cestovných lístkov na konkrétny vlak (cestujúci môže cestovať neskorším, avšak nie skorším spojením), či zavedeniu predaja týždenných a mesačných lístkov a tiež sieťových lístkov v Tatrách. Cez internet dopravca ďalej predáva predplatné cestovné lístky Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji a v súčasnosti aj letné sieťové lístky Slovak. V blízkej budúcnosti dopravca ďalej avizuje napríklad rozšírenie internetového predaja cestovných lístkov do Českej republiky - zatiaľ bola od 15. júna zrušená povinnosť lístky SparDay a SparNight pri ceste „pečiatkovať“ v krajine predaja.

Zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko


Error404 | 26.7.2014 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Tarify

More from Slovensko Prešovský


  1 2      Zpráv na stránku:   
31.07.2014 (16:42)  
V pondělí jsem se vrátil z Tater a jsem velmi spokojený i s dopravou. trošku to kazí fakt, že jízdenka přes sms nejde z tel. českých operátorů, ptali jsme se revizora... daleko horší je, že v tatrách panuje situace, kdy není možno koupit nějakou síťovou jízdenku jak na lanovky TEŽ a autobus, škoda.
31.07.2014 (7:40)  
Někde to řeší automaty přímo ve vozech, které ideálně umějí jak mince, tak bankovky (a nově i karty). Pokud už ale většina stanic má pokladnu nebo automat, bylo by asi nejvýhodnější vybavit automatem i zbylé zastávky, nebo umožnit prodej jednorázových lístků strojvedoucím. Vyhánět lidi z vlaků se možná může hodit provozovateli, ale nemělo by to být veřejným zájmem, jenž má také své zvolené zástupce. Ti by měli vést jednání a podpořit řešení nejvhodnější pro všechny strany.
Registered user RadoB 
31.07.2014 (2:01)  
Aspoň v letnej turistickej sezóne tam mali byť sprievodcovia, myslím že by sa zaplatili a že v lete by to mohli stíhať aj brigádnici - študenti dopravných fakúlt a pod, aj za "menšie peniaze...". Lenže na Slovensku hlavne počas vlády smradičovského zlepenca sme začali na železnici a hlavne osobnej doprave tak prenesmierne šetriť tak, že každé ušetrené euro malo pre nás zásadný význam, nech to stojí, čo to stojí. Veď minister dopravy bol vtedy KDH-ák Figeľ a bolo treba do Vatikánu lifrovať miliardy € z dôvodu nedávneho podpísania extrémne pre Slovensko nevýhodnej a nevypovedateľnej Vatikánskej zmluvy, aby katolícka čvarga vyhlasujúca pokoru a striedmosť si mohla aj počas pôstu napchávať svoje tučné brušiská sviečkovou...
30.07.2014 (23:28)  
mahatma: Já to úplně černě nevidím, určitě může být hůř. V Praze a Brně si ale pořád můžu koupit lístek v automatu na každé důležité stanici, v blízkých trafikách a také u řidiče autobusu (naproti tomu SMS jízdenky mám na mobilu blokované podobně jaké dárcovské SMS apod.). Pořád moc nerozumím tomu, proč si mám jízdu tatranskou električkou plánovat dopředu a kupovat lístky v předprodeji, nebo prolézat plným vozidlem za fírou pro zbytečný celodenní lístek, nebo používat mobilní data - proč v těchto frekventovaných vlacích nemůže být normálně průvodčí? Veřejně prezentovatelný důvod mě nenapadá... Třeba to ale za deset až patnáct let budu vidět úplně jinak, možná se potom budu připojovat na mobilní internet abych dětem koupil svezení na řetízkovém kolotoči na návsi, kdo ví :-)
30.07.2014 (17:31)  
mahathma: So slovenskou SIM kartou si tiež nekúpim SMS lístok v Brne ani Prahe...

V Brně lze - při aktivním datovém tarifu a chytrém telefonu. http://www.idsjmk.cz/#140503 Akorát se to vyplatí těm, co na jižní Moravu jezdí častěji. Převod na účet Fio lze ze slovenské banky jako vnitrostátní
30.07.2014 (16:16)  
Napr. zastávka Nová Lesná pokladňu má, ale otvorenú len v pracovných dňoch 05:00 - 14:00. A to nevyhovuje každému.

Ale nevidel by som to také čierne. Lístok sa dá kúpiť v predpredaji, dá sa kúpiť u fíru celodenný a to musí každému stačiť. So slovenskou SIM kartou si tiež nekúpim SMS lístok v Brne ani Prahe...
30.07.2014 (7:48)  
Kolik zastávek na TEŽ nemá pokladnu ani automat? V roce 2007 jsme byli ubytovaní v Tatranském Lieskovci, automat tam byl, ale jen na mince - tehdy byla největší mince 10 Sk a mít při sobě dostatek mincí pro vícečlennou skupinu bylo prakticky nereálné. Takže jsme buď vyslali někoho do Štrby do pokladmy, a nebo jsme museli jít za strojvůdcem zubačky, který nám půlku jízdy trhal lístky a druhou půlku jsme je šoupali do označovače. Když jsme jeli jednu zastávku z Popradského plesa na Štrbské, protože lilo jako z konve, pod dozorem revizora jsme obíhali celý vlak a sháněli od spolucestujících drobné na rozměnění, revizor na nás akorát křičel ať si pospíšíme, že po příjezdu na konečnou se systém zablokuje a bude nám muset dát pokutu...

Error404: Ano ČD mají tratě se specifickým způsobem odbavení, ale to jsou tratě kde jsou osobáky nejméně obsazené, nikoliv nejvíce... Na TEŽ se zavedl speciální tarif a také jiné kilometrické zóny (aby ty nejčastější relace už o kilometr spadly do vyššího pásma), z průvodčích jsou revizoři co místo jízdného vybírají pokuty (tehdejší marketingový mág ZSSK pan Čikovský dokonce vydal tiskovou zprávu, jejímž ústředním motivem byl seznam pokut) a zahraniční turista už si ve vlaku nekoupí ani lístek v automatu na mince, musí chtít rovnou celodenní. Nejspíš to jsou metody jak přizpůsobit poptávku kapacitě soupravy...
29.07.2014 (17:49)  
František: ve vlaku je ještě automat na mince (jestli se něco nezměnilo). Ale musíte mít ty správné. :)
29.07.2014 (12:11)  
Takže když mám "hloupý" (opak "chytrého") telefon s českým číslem a nastoupím v neobsazené stanici bez automatu na jízdenky, nemám možnost jet jinak než na černo? To není moc dobrá služba. V horách hádám ani není moc trafik, kde by si člověk koupil jízdenku tak, jak je běžné ve městech.
28.07.2014 (18:06)  
Error 404: no to sice mají, ale v TEŽ vám lístek fíra neprodá...
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko