..: Křest DVD o švýcarské dopravě :..

Křest DVD o švýcarské dopravě, foto: CEDOPPraha — Dne 27. února proběhl na půdě Parlamentu ČR pod záštitou místopředsedy hospodářského výboru Karla Šidla a za účasti několika dalších poslanců a zástupců partnerů projektu ze SŽDC, Českých drah, SUDOPu, IKP a ROPIDu slavnostní křest pečlivě připravovaného DVD z produkce CEDOPu (Centrum pro efektivní dopravu), které mapuje principy úspěšné funkce systému veřejné dopravy ve Švýcarsku. Po slavnostních proslovech a prezentaci částí filmu následovala diskuse, která i s ohledem na zúčastněné auditorium akcentovala především dlouhodobou neudržitelnost současného stavu plánování infrastruktury, kdy jsou stavby, jejichž životní cyklus se počítá v desítkách let, předmětem politických rozhodnutí z roku na rok, a kdy i přes štědré období dostupnosti evropských dotací nejsme schopni efektivně realizovat kriticky důležité projekty z pohledu potřebné kapacity budoucího, ale i současného reálného provozu. Mnozí účastníci přislíbili, že film s potěšením zhlédnou a rádi využijí inspirace pro cíle dopravní politiky veřejné dopravy v ČR, kéž by tedy tato slova padla na úrodnou půdu.

Film přibližuje příčiny úspěchu švýcarské veřejné a zejména vskutku páteřní železniční dopravy, ukazuje souvislosti dlouhodobého plánování a stabilního financování dopravní infrastruktury i dopravní obslužnosti ve Švýcarsku. Spolehlivost a atraktivita nabídky je základní příčinou faktu, že i bohatí Švýcaři raději použijí veřejnou dopravu. A právě otázka cesty k realizaci atraktivní nabídky veřejné dopravy je nosným námětem dokumentu, který Vám odpoví např. na otázky:

  • Jak to, že v největším městě „malého“ Švýcarska je z hlediska počtu vlaků nejfrekventovanější nádraží v Evropě?
  • Proč jsou švýcarské koleje využívanější než japonské?
  • Jak je možné, že pro cestování s 250 různými (tedy i soukromými) dopravci si stačí pořídit jednu jízdenku?
  • Mají Švýcaři pokročilou dopravní infrastrukturu proto že jsou bohatí, nebo proto že více plánují a přemýšlí?
  • Jak to, že Švýcaři staví velké dlouholeté projekty dopravní infrastruktury aniž by na to měli extra úřad typu českého SFDI?
  • Jak to, že švýcarský mýtný systém pokrývá všechny silnice všech tříd a generuje významné zdroje pro financování dopravy?

DVD Švýcarská veřejná doprava, foto: CEDOPDVD, které vyšlo v nákladu 3000 ks, si můžete zakoupit také v našem e-shopu. Mnoho informací o principech fungování veřejné dopravy ve Švýcarsku si můžete přečíst také na specializovaném portálu Švýcarská veřejná doprava.

Zdroj: CEDOP


Redakce ŽelPage Poslat mail autorovi | 15.3.2014 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Praha Švýcarsko

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko