Praha — Jak jsme již koncem září avizovali, České dráhy upraví od 15. prosince svůj tarif. Kromě chystaného zdražování standardního jízdného přislíbily dráhy odtajnit v průběhu listopadu podrobnosti k novince v podobě síťové jízdenky pro druhou vozovou třídu. Slevová aplikace na In-kartě IN 100 % bude nově platná pouze pro druhou třídu vlaků ČD a zákazník za ni zaplatí 19.990 korun. Pokud však bude chtít i nadále využívat zmíněnou síťovou jízdenku v první třídě, bude si muset na In-kartu navíc dokoupit ještě roční doplatek do první vozové třídy za 3.990 korun (současná cena, pozn. red.). Celkově tedy vyjde roční cestování první třídou vlaky ČD na 23.980 korun, což je částka o 990 korun vyšší proti současné zlaté aplikaci. Dráhy si od zavedení tohoto produktu slibují navýšení počtu pravidelně dojíždějících. Pro tuto skupinu cestujících je připravená ještě jedna novinka v podobě 50% slevy na traťové jízdenky při použití In-karty s aplikací IN 50 %.
Zdroj: České dráhy

Já třeba váhám, zda si mám pořizovat DB BahnCard 25 nebo 50.
Jenže:
1) Mám měsíční síťovku na veškerou veřejnou dopravu v regionu Nord-Rhein-Westfalen za 50 EUR. Navíc o víkendu na to mohu vzít ještě jednu osobu. Rádius? Asi jako Praha + střední Čechy.
2) BahnCard 25 při výši obyčejného jízdného na vzdálenost více než 300 km skoro nic neřeší. Na krátké vzdálenosti ji nepotřebuji. BahnCard 50 je již poměrně velká investice, která se ale může vyplatit při častých dlouhých cestách. Já jedu zpravidla více než 450 km. Nicméně, je to závazek, že budu jezdit. Není tam flexibilita.
3) Pořád mi vychází nejlépe, když si pořídím patřičnou variantu InterRailu. Je to flexibilní, když se něco vysere, tak nemusíte řešit starosti jako majitelé obyčejné jízdenky. Prostě začnete improvizovat, abyste se dostali do cíle. Čím více dní, tím je to pochopitelně levnější. Už u 4 denního IR Germany v rámci 1 měsíce je denní odpis 58,25 EUR bez jakýchkoliv vícenákladů. Za tu cenu nedám 1 denní výlet na 200 km jedna cesta ani s BahnCard 50, natož nějakou delší cestu.
Dojíždí se na měsíčku nebo čtvrtletku (podle toho, jak moc si věřim, že budu ještě zítra tu jízdenku potřebovat) a čtyři čtvrtletky na 24 km se dají pořídit za 11.840,-, resp 14.208,- pro I. třídu.
Rozpočet, kolik tedy správných kilometrů se dá pořídit za dvacet tisíc tu popsal už babilon.
Pokud tedy uvažujeme, že se na tu jízdenku jen dojíždí a nezapočítáme výhodnost celosíťovosti.
To je solidni demagogie... Plati to tak maximalne v pripade, ze pojedete tech 23 km v prvni tride a srovnavat budete jen a pouze se standartnim cenikem CD (zanedbate cestu NA a Z nadrazi). Srovnani s mesicni, ctvrtletnimi, akcnimi a dalsimi jinymi jizdenkami (ktere ostatne sam uvadite), neni zadna krajni moznost, ale jiste to vetsina lidi rada udela pred tim, nez vysype z rukavu 24k.
Ne vsude jezdi prvni trida, zdaleka ne vzdy je prvni trida lepsi nez druha. Na 23 km pomalu nema ani cenu si sedat, natoz cerpat nejaky pohodli, ktery 1. trida poskytuje... Takze 23 km, nelze prezentovat jakkoliv jinak, nez jako nejspodnejsi mez. Drtiva vetsina potencialnich uzivatelu ovsem bude mit tu hranici o velky kus vyse.
Josef Petrák: Nebo chtějí konečně realizovat Kalouskovo myšlenku na danění benefitů...
Pokud by to Kalousek (nebo i kdokoliv jinej) chtel opravdu protlacit, tak to bude tlacit nasilim pres odborare a povede se mu to (i bez tohoto produktu). Ovsem bude to vitezstvi za cenu velkych ztrat...
Navic stale to nelze 100% srovnavat. Drtiva vetsina rezijkaru by si tuto za 20 k vubec nekoupila.
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.











