Madrid — Španělský dopravce RENFE přepravil ve svých vlacích AVE na koridoru Madrid - Barcelona za 5 let od uvedení do provozu (20. února 2008) celkem 27,2 milionu cestujících. Ten byl tehdy zahájen se 17 spoji denně v každém směru a jízdním časem nejrychlejších vlaků 2 hodiny 38 minut mezi oběma největšími španělskými městy. Dnes RENFE nabízí až 29 spojů denně a cestovní čas non-stop vlaků se zkrátil o osm minut. Za poslední rok využilo služeb AVE na této trase nebo v její části více než 5 mil. cestujících, což činí podíl na trhu 51,2 %. Nejvíce pak láká relace Madrid - Barcelona, kde to bylo 2,7 milionu cestujících, což znamená meziroční nárůst o 5,6 %. Navíc od 8. února letošního roku je možné na daném ramenu cestovat za akční cenu 32 eur. Další v pořadí se umístily dílčí relace Madrid - Zaragoza s 1,08 mil., Barcelona - Zaragoza 446 tis., Madrid - Camp de Tarragona 280 tis. a Madrid - Lleida 223 tisíci cestujících.
Průměrné obsazení vlaků se pak pohybuje kolem 80 %, přičemž typický cestující je osoba ve věku 35 - 60 let (61,1 %), který vlak používá především z důvodů pracovních (65,3 %) nebo z důvodů rodinných a volnočasových (29,5 %) s průměrnou frekvencí 21 cest za rok. Z výsledků nedávného průzkumu by každý osmý klient z deseti doporučil služby AVE na tomto koridoru. Lidé si zde nejvíce cení spolehlivosti a s ní související přesnosti a také rychlosti.
Počty přepravených cestujících v hlavních relacích v období let 2008 až 2012
- Madrid - Barcelona: 12 941 321
- Madrid - Zaragoza: 6 543 121
- Barcelona - Zaragoza: 2 566 741
- Madrid - Camp de Tarragona: 1 553 345
- Madrid - Lleida: 1 278 619
Zdroj: Via Libre


Dovoluji si jemně upozornit, že rychlost nákladních vlaků již není 60 km/h, aby byla stejná jako osobní vlak na koridoru. Nákladní vlak na koridoru je rychlejší jak běžný R, v případě použití rychlosti 120 km/h je rychlejší v trati Praha - Česká Třebové než EC/IC.
Dokážu si představit hodinový takt Pha-Brno-Ova a Pha-Brno-Vídeň/Bratislava. O silnějších přeshraničních vazbách pochybuji, ... Navíc by bylo možné do vlaků ve směru Vídeň/Bratislava v Brně přestupovat, budou-li ze severu jezdit. /Jsem příznivcem zjednodušeně německého/švýcarského modelu, kdy se v síti přestupuje, proto budu obhajovat systémové jízdní doby
Tedy si to lze představit tak, že linka Praha - Brno - Ova bude kolem 30. minuty v Praze i Brně. Naopak linky Bratislava - Praha a Vídeň - Ostrava/Varšava (resp. o hodinu vedle protočeně) pojedou jižně od Brna ve svazku a v Brně mezi nimi bude kolem celé hodiny vzájemný přestup včetně vazby Praha - Varšava, která tak nebude realizována přímo. To je asi poměrně realistický pohled na to, kolik může být opravdu rychlé dopravy.
Obecně - i když jsem příznivcem VRT, vnímejme ji prosím racionálněji. Loni jezdilo na NBS Köln - FFM průměrně 2,5 vlaku za hodinu v jednom směru. "Program" pro VRT Praha - Brno mi přijde trochu přifouknutý. Dokážu si představit hodinový takt Pha-Brno-Ova a Pha-Brno-Vídeň/Bratislava. O silnějších přeshraničních vazbách pochybuji, ICE Köln - Amsterdam jezdí po dvou hodinách, ICE a Thalys Köln - Brusel dělá víceméně nepravidelnou dvouhodinu. Navíc by bylo možné do vlaků ve směru Vídeň/Bratislava v Brně přestupovat, budou-li ze severu jezdit. /Jsem příznivcem zjednodušeně německého/švýcarského modelu, kdy se v síti přestupuje, proto budu obhajovat systémové jízdní doby, s vedením přes Bystřici u B. mám ale problém, protože vynutí rychlosti nad 300 km/h. Narozdíl od francouzského modelu, kde jako přestupní můžete považovat jen několik zastávek kolem Paříže/
Jihlavu a její náročné zapojení vnímám jako ústupek tomu, aby měl kraj zájem nechat si svým územím VRT vést. Siegburg a Montabaur jsou také proto, že si země, kterými trať vede prosadily zastávky. Jejich výhoda pro provoz ICE je ale v tom, že jsou na kmenové trati a způsobí přinejmenším (přinejvětším?) zpomalení některých spojů. Zajetí do Jihlavy je o něčem jiném. A zastávky typu Vlašim a Velké Meziříčí jsou v tomhle srovnání směšné.
Zmínění Šlegr Boys vydali čtivou publikaci o rychlých spojeních. Namalovali do ní ideální stav, dokážu to pochopit, ale vnímání potřebnosti VRT v ČR to podle mě spíše uškodí. Předřečníci rozumně uvažují o tom, kde vzít na Praha-Brno-Ostrava, popř. na dvojí spojení s Německem. V mapě CEDOPu ale vidíme odbočku z drážďanské větve do Mostu, VRT Praha - Liberec, VRT Praha - HK - Walbrzych (tu chápu jako motiv pro EU, ať nám schválí Mnichov-Praha), Kojetín - Zlín -, ČB - ČK - Rakousko (kde o ni nestojí) a méně ambiciózní, o něco pomalejší spojnice Jihlava-Veselí n.L. (120-160-120 km/h), Jilava - Třebíč - Jaroměřice n. R.(130 km/h), Ova - Ostrava - Krnov (150-140 km/h), Šumperk - Jeseník (130 km/h, 2%, 6,5 km tunelu), i třeba kruhový tunel, aby se do Perninku jelo stovkou a z Jaroměře Labskou spojkou stodvacítkou... Je to idealismus nebo šotopoluce?
2. Ta linka -> Dax, Orthez, Pau, Tarbes je to "nejlepsi", co lze jako argument nabidnout? Ja jen, ze pocty obyvatel na teto "nejzapadlejsi" vetvi jsou 20, 11, 85, 48.
Trojice Hodonin, Mor.Pisek, St.Mesto ma 26, 2, 7. Porad mi to nejak nevychazi.
Třeba TGV Paris > Aix-les-Bains 7x denně. Některé spoje sjedou z VRT po obsloužení Macôn TGV, jiné po obsloužení Lyon-St Exupéry, a pak zastaví podle trasy buď v Bourg-en-Bresse nebo Chambéry.
Nebo TGV Paris > Tarbes (několikrát denně) Bez zastávky jede Paris - Bordeaux, a pak vymete díry jako Dax, Orthez, větší město Pau, důležité poutní místo Lourdes (větší obdoba Velehradu) a díru Tarbes.
Takze ve Francii je TGV jako spojeni Paris-Basel-Zurich (castecne VRT, konec konvencni). A tohle se pouzije jako "argument" pro nasazeni VR jednotek na trasu Praha-Mor.Pisek-St.Mesto?
V našem případě VR jednotka, která ujede non-stop Praha - Brno za projektovaných 55 min může pokračovat v první fázi (kdy nebude další VRT) třeba do Břeclavi a následně obsloužit sídla jako Hodonín, Mor. Písek a Staré Město UH.
Pořád to bude i do Starého Města rychlejší (očekávám čas 2h15), než vrchem přes Olomouc konvenčním vlakem, kde se pod 3h15 dostanete těžko. A to je jen jeden z mála příkladů. Navíc i trasa VRT podél D1 umožní etapizaci výstavby a kdo říká, že ihned od začátku se musí jezdit 300 km/h za pomoci speciálních jendotek? Dovedu si představit, že se začne úsekem Praha - Benešov - odb. Humpolec s napojením na Havlíčkův Brod a dále po trati 250. V případě jízdy konvenčního vlaku rychlostí 200 km/h po Praha - Havl.Brod a dále těch 100 až 120 do Brna přes Tišnov to bude i tak výrazně rychlejší, než přes Třebovou.
Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.
- Correspondent or Member of ŽelPage,
- Editor or ŽelPage Administrator
Before you insert your comment, you have to log on or register.
