Madrid — Španělský dopravce RENFE přepravil ve svých vlacích AVE na koridoru Madrid - Barcelona za 5 let od uvedení do provozu (20. února 2008) celkem 27,2 milionu cestujících. Ten byl tehdy zahájen se 17 spoji denně v každém směru a jízdním časem nejrychlejších vlaků 2 hodiny 38 minut mezi oběma největšími španělskými městy. Dnes RENFE nabízí až 29 spojů denně a cestovní čas non-stop vlaků se zkrátil o osm minut. Za poslední rok využilo služeb AVE na této trase nebo v její části více než 5 mil. cestujících, což činí podíl na trhu 51,2 %. Nejvíce pak láká relace Madrid - Barcelona, kde to bylo 2,7 milionu cestujících, což znamená meziroční nárůst o 5,6 %. Navíc od 8. února letošního roku je možné na daném ramenu cestovat za akční cenu 32 eur. Další v pořadí se umístily dílčí relace Madrid - Zaragoza s 1,08 mil., Barcelona - Zaragoza 446 tis., Madrid - Camp de Tarragona 280 tis. a Madrid - Lleida 223 tisíci cestujících.
Průměrné obsazení vlaků se pak pohybuje kolem 80 %, přičemž typický cestující je osoba ve věku 35 - 60 let (61,1 %), který vlak používá především z důvodů pracovních (65,3 %) nebo z důvodů rodinných a volnočasových (29,5 %) s průměrnou frekvencí 21 cest za rok. Z výsledků nedávného průzkumu by každý osmý klient z deseti doporučil služby AVE na tomto koridoru. Lidé si zde nejvíce cení spolehlivosti a s ní související přesnosti a také rychlosti.
Počty přepravených cestujících v hlavních relacích v období let 2008 až 2012
- Madrid - Barcelona: 12 941 321
- Madrid - Zaragoza: 6 543 121
- Barcelona - Zaragoza: 2 566 741
- Madrid - Camp de Tarragona: 1 553 345
- Madrid - Lleida: 1 278 619
Zdroj: Via Libre


Na trati Praha - Ceska Trebova tedy zmizi vrstvy SC/EC/RJ/LEO a to cert vi, jestli komplet, ale na druhou stranu lidi tam bydli taky a s rychlikem 2x do hodiny je potreba pocitat.
A jsem toho nazoru, ze dnes si uz nemuzeme dovolit resit jakoukoliv prujezdnost trati nakladni dopravou, ale chtelo by to i urcitou kvalitu. Tak jako se resi obehy v osobni doprave, kde se vyrazne oslavuje treba uspora jednohovozidla zmenou provozniho konceptu, tak ta nakladka je na tom uplne stejne. Zbozi by si mohlo treba i nekde pockat, ale lokomotiva, vozy a pracovni doba strojvedouciho nepocka. A toto je potreba vyresit. Pokud toto vyresime, jsem toho nazoru, ze specializovana VRT by mela byt v useku Benesov - Brno a ostatni by mely vyhovovat konvencni nakladni doprave, i proto, ze se vyskytuji v priznivych terennich pomerech.
Spíš by mě zajímalo, jak je to se sklony pro takový railjet s Taurem. Když vytáhne jen 230 km/h, nebyl by pro něj problém šplhat za přispění setrvačnosti do stoupání omezené ale nezanedbatelné délky při 35 nebo 40 promile?
Pokud má být VRT napojena na stávající trať u Jihlavy, tak bude vycházet z nadmořské výšky cca 510 m. U Humpolce by měla být trať na povrchu. Z toho plyne požadavek nastoupat do nadmořské výšky cca 580 m. Zhruba v polovině trasy se nachází evropské rozvodí ve výšce cca 650-660 m nad mořem. Trasa je dlouhá cca 19km. Pokud budeme věřit turistické mapě na mapy.cz: http://mapy.cz/s/6t1H přesnost výšek plusmínus 5 metrů, tak vyhchází:
a) ~4 promile spádu a 18km trasa v tunelu.
b) ~ 15 promile spádu a u rozvodí vlak vyjede na povrch
c) 40 promile spádu a možnost vystoupat na výšku rozvodí na na 3 kilometrech.
Je celekm jedno, zdra trasa v odkazu půjde 5 km jižněji nebo severněji, terén je podobný. Povšimněte si nadmořských výšek vrcholů.
V případě a) pojede nákladní vlak 100 nebo 120 dle jeho nejvyší dovolené rychlosti
V případě b) udrží 1000t nákladní vlak jakou rychlost a na jak dlouho zabere dopravní cestu včetně následného mezidobí pro VR vlak?
V příadě c) pojede nákladní vlak přes Havlíčkův Brod nebo Třebovou.
U všech tří variant je je třeba porovnat stavení i provozní náklady a provést simulaci provozu. Dat provozu z Německa, Francie, Španělska (což vůbec není rovina, jak občas mylně uvádí) je pro nakrmení simulace dost. Příslušný rozbor je třeba udělat a publikovat, protože jinak budeme stále vařit z vody a nebudou jasné náklady na stavbu v jednotlivých variantách.
VRT přes Třebovou prosím ne. Vzdušná vzdálenost Prahy a Brna je necelých 190 km a trasa přes Třebovou je o 60 km delší. Jednak je třeba stavět 60 km kolejí navíc - fixní náklady, druhak to znamená delší trasu - vyšší provozní náklady.
Jako rozumné vidím věnovat její přípravě 5-15% zdrojů (více pokud bude mít vedlejší výhody typu kapacitní výjezdy nebo urychlení existujících tras).
Ale zase si místo toho můžeme plkat o VRT...
Ale nikdo přece netvrdí, že mají zítra vyjet bagry. Příprava stavby tohoto typu je dlouhodobá záležitost, kterou není radno uspěchat. Na ujasnění toho, jak by měla naše síť v příštích letech vypadat přece není nic špatného. Na druhou stranu zas tolik času nemáme. EU bude podle Bíle knihy o dopravě v následujících letech do dopravní infrastruktury investovat nemalé částky. O projekty se bude soutěžit v rámci celé EU. Pokud nebudeme mít připravené projekty celoevropského významu, tak na tyto peníze nedosáhneme.
Zkusim to jeste jednou. Do Ostravy mame postavenou takovou "lepsi lokalku", po ktere se tam (na nadrazi) dostanete mozna o neco rychleji nez autem. Jezdi tam v soucasnosti 4 vlaky za hodinu, o dalsich vlacich, ktere obsluhuji nacestna sidla ani nemluvim. Cena uz delsi dobu nejde pres 0.8 Kc/km (295 Kc/356 km), o tom ze je jeste superakcni (dlouhodobe asi neudrzitelne) jizdne ani nemluvim. To se prosim nejedna o zadna super-mesta, jako je Pariz, Londyn, nebo Brusel.
Zvýšení kapacity uzlů dosáhnete cíleným úsilím o její zvýšení (realistickou, nikoliv megalomanskou cestou typu 171 a Brünn Hbf.). Docela hezky se povedlo v Praze Nové spojení (dnes všichni bereme jako samozřejmost).
Jak lidi dostat do vlaků píšu v prvním příspěvku do této diskuse. Krok s nejvýhodnějším poměrem úsilí a efektu je začít soutěžit dálkovku; proč se tak děje podle nějakého kokotského fahrplanu sahajícího do roku 2030, nelze rozumem obhájit... Ale zase si místo toho můžeme plkat o VRT...
Petr Šimral: To máte samozřejmě pravdu, ale jednak je i pro nákladní dopravu průměrná rychlost kolem 60 km/h akceptovatelná (byť ne ideální) v případě opravdové nouze, jen je třeba ji nějak návěstit, aby se NEx každých pár km nerozjížděl a zase nebrzdil, jednak si myslím, že výkonově dostatečně obdařená EMU na spěšném vlaku s Vmax 160 taky nepojede průměrnou rychlostí 60 km/h. Prostě rychlostně má Os/Sp vrstva blíž k nákladce než k EC/IC/Ex na 200 km/h, na tom se snad shodneme. Takže rozdělení na rychlou trať a pomalou trať s pomalou osobkou a nákladkou dává smysl.
Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.
- Correspondent or Member of ŽelPage,
- Editor or ŽelPage Administrator
Before you insert your comment, you have to log on or register.
