..: Pozvánka na železniční prohlídku dělostřelecké tvrze Hůrka :..

Hůrka lokomotiva ALD2, foto: Jakuza Králíky — Muzeum československého opevnění na dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách se po delší odmlce, způsobené přestavbou vstupních prostor, rozhodlo 9. března 2013 zorganizovat další prohlídky pro železniční nadšence zaměřené na tamní podzemní drážní dopravu. Ta hrála při přesunech materiálu v rozsáhlých prostorách tvrze hlavní úlohu a tvrz Hůrka je společně s nedalekou tvrzí Bouda jediným místem, kde lze tuto raritu zhlédnout. Součástí prohlídek by měl být i ukázkový lokomotivní posun v prostoru hlavního muničního skladiště.

Na obou tvrzích, kde je možné pevnostní železnici shlédnout, se pro tento typ prohlídek vžil název železniční prohlídka. Jak již bylo zmíněno v úvodu, na Hůrce budou probíhat dne 9. března 2013 v 10.00, ve 12.00, ve 14.00 a v 16.00 hodin. Zájemci absolvují prohlídku kompletního podzemí tvrze obsluhovaného železnicí. K vidění budou části tratí vybudovaných společně s výstavbou tvrze, během její přestavby na německou podzemní továrnu i úseky poválečné. Standardní výklad bude rozšířen o problematiku dopravy ve tvrzi. V prostoru muničního skladiště se při posunu předvede i poválečná akumulátorová lokomotiva ALD2. Kolejovou svážnici nebude možné v činnosti ukázat, jelikož je v současné době v poruše.

Vchodový objekt a zároveň vstup do muzea se nachází na okraji města Králíky u výpadové silnice na Hanušovice. Na cestu pěšky od nejbližšího vlakového nádraží, stanice Králíky (trať 024), je nutné počítat asi s patnácti minutami, vzdálenější nádraží v Červeném Potoku (trať 025) je pak asi 2,5 kilometru daleko. V areálu vchodového objektu je možné zaparkovat automobil. Je třeba dát si pozor na záměnu tvrze Hůrka s králickým vojenským muzeem, které se nachází rovněž na okraji města, ale u silnice na Prostřední Lipku (zastávka na trati 025). V případě, že se budete chtít v Králíkách zdržet, doporučujeme i návštěvu tohoto muzea, kde jsou, kromě jiného, k vidění i komponenty německého železničního flaku z období druhé světové války. Na povrchu tvrze Hůrka se navíc nachází pozůstatky trasy úzkorozchodné trati rovněž z období druhé světové války.

Železničním nadšencům jistě neuniklo znovuobnovení dopravy na trati 025 Dolní Lipka - Hanušovice a také fakt, že se jedná o počin poněkud diskutabilní. Využijte možnosti spojit železniční prohlídku na tvrzi Hůrka s projetím této trati. V daný den se po ní bude rovněž pohybovat Sněžnický motoráček Klubu železničních cestovatelů, přičemž jeho osádka má objednaný vstup do tvrze ve 12.00 hodin. Počet návštěvníků v jedné prohlídce je omezen prostorovými možnostmi podzemního systému tvrze. Návštěvníky, kteří při příjezdu nevyužijí Sněžnického motoráčku, proto žádáme, aby zvážili využití ostatních časů, tj. v 10.00, 14.00 a 16.00 hodin.

Zdroj: Informace o železničních prohlídkách na stránkách provozovatele tvrze Hůrka


Railfort Poslat mail autorovi | 3.3.2013 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky Military

More from ČR Pardubický

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko