..: Železniční muzeum Zlonice končí :..

Historická souprava, foto: ŽMZ, o.s. Zlonice - Letošní sezóna Železničního muzea Zlonice byla v pořadí již patnáctá, dalších let se však muzeum pravděpodobně nedočká. Jeho provoz v současné podobě před nedávnem označil Živnostenský úřad ve Slaném jako nelegální. Zájemci tak mají poslední čtyři záříjové soboty, kdy mohou muzeum navštívit. Po té bude činnost muzea s nejvyšší pravděpodobností ukončena. Důvody shrnuje předseda občanského sdružení Klub Železničního muzea Zlonice Tomáš Čech: "Živnostenský úřad došel velmi svérázným výkladem Zákona o sdružování občanů k závěru, že zde členové spolku provozují nelegální živnostenskou provozovnu." Vyjádření úřadu se nepodařilo získat, vedoucí živnostenského odboru Lucie Ovšonková uvedla, že k situaci nebude poskytovat žádné informace.

V září naposled

Ještě na začátku léta přitom vše vypadalo úplně jinak, rozšířila se otevírací doba, muzeum získalo nové exponáty, přibyly finance od sponzorů. Nyní je vše diametrálně odlišné. "Vzhledem k nastalé situaci se v září vrátíme k otvírací době pouze v sobotu, 8. září oslavíme 15 let budování expozic jízdou slavnostního vlaku Praotec Čech a ke konci září prohlídky pro veřejnost ukončíme," uvedl Tomáš Čech. Podle něj pak zanikne i samotné sdružení, jelikož by již nemělo smysl. „Skutečně netoužíme po tom, abychom dotovali činnost muzea a byli úřadem považováni za úzkou skupinu, která si vstupným přivydělává na své vlastní soukromé zájmy. Nechceme ani nemůžeme provozovat živnost, tedy činnost za účelem zisku, jak tvrdí úředníci. Naším posláním bylo budování muzea a popularizace veřejné dopravy v souladu se stanovami ve smyslu platných zákonů. V zemi, kde právo na sdružování občanů vykládá živnostenský úřad, je tato činnost však zjevně marná," shrnul situaci Čech.

Pozvánka na výroční jízdu

Poslední větší akcí muzea tak bude již zmíněný výroční vlak Posázavského pacifiku. Vlak vyjede v sobotu 8. září, z Benešova u Prahy přes Čerčany do Prahy, kde zastaví hned čtyřikrát - v Hostivaři, ve Vršovicích, na hlavním nádraží a v Holešovicích. Pak pojede po hlavní trati do Kralup nad Vltavou a dále přes Zvoleněves, Podlešín a Slaný do Zlonic, odkud bude dále pokračovat až do stanice Klobuky v Čechách. Odpoledne pak pojede vlak stejnou cestou zpět. Souprava bude tvořena historickou motorovou lokomotivou T 435.003 Hektor a historickými přípojnými vozy, v nichž nebude chybět ani barový oddíl či prostor pro přepravu dětských kočárků. Informace najdou zájemci na stránkách muzea.

Zdroj: Klub Železničního muzea Zlonice


Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 4.9.2012 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Legislativa Pozvánky

More from ČR Středočeský


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
17.09.2012 (9:40)  
Takova fotka vypada jako model TT :-)
10.09.2012 (15:36)  
Zkusím ještě jednou vysvětlit, že je to pro mne ekonomicky, časově i pracovně dobře, když se to zavře. A ještě nejprve k té výdrži:
V letech 1997 až 1998 jsem prodával vstupenky a upomínkové předměty na vlasní živnost (měl jsem i pracovní poměr jako hlavní zdroj příjmu). Byl jsem buzerován, proč si objednávám vlak za 20 tisíc, když tržba nikdy není ani 10, že živnost není na vytváření ztráty, ať si založím NEZISKOVKU FORMOU OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ;
V roce 2006 jsem se pokusil jako o.s. koupit buduvu zlonické výtopny, za kterou jsme platili roční nájem cca 60-70 tisíc. ČD mi odpověděly, že budova není jejich (nemaj ji v zřizovací listině), SŽDC mi odpovědělo, že budova není jejich (v katastru jsou ČD);
Koupil jsem tedy nemovitosti, zadara je krom bytu pronajal o.s. a měsíc po tom, co jsem to přestěhoval, je vše špatně. To není o úřednicích ze ŽÚ to by musela být žaloba na ČR za neochránění investice. Ano nelze vyloučit získání sponzora na právní spor, který ovšem bude trvat léta.
A k té výhodnosti - když je zavřeno, mohu se živit prací a ne tu vysedávat zadara, když nebude mít v nájmu nemovitosti zdarma spolek, bude to mít někdo v nájmu za peníze. Vstupné a upomínkové předměty po odečtení světla a nákladů na barvu pro vymalování, je ročně tak 30 tisíc a nepočítám práci, čas strávený jako průvodce, materiál na údržbu exponátů ani úklid (pro žú to může bejt překvapivé, ale spolek nepotřebuje vyzdobenou vymalovanou místnost na depozitář ani svítit, když tam nepracuje, to je kupodivu čistě náklad související s prohlídkami). Malej byt s topením kamny lze tady pronajmout za 50 ročně a to se bavím jen o maličkatým kousíčku budované expozice osobní přepravy. Byl jsem blázen dvakrát - chtěl sem ukazovat buržoazní exponáty lidem a současně dokonce v České socialistické republice.
Registered user SYN 
09.09.2012 (20:17)  
Nejen peníze, ale taky čas a výdrž...
08.09.2012 (20:18)  
Martin Utajený : jistě rád uhradíte panu Čechovi příslušné soudní poplatky, resp. zaúvěrujete náklady na nějakého advokáta ...
Já si taky müslím, že by mohl prostřednictvím soudu soudružky va Slaném umravnit, leč to chce peníze, ty se sice v případě úspěchu vrátí, ale když nemáte počáteční kapitál, tak máte bohužel smůlu.

Jediné, co je takřka zadarmo je to trestní oznámení...
06.09.2012 (0:08)  
Tomáš Čech

podejte trestní oznámení, pro zneužití pravomoce úřední osoby. Podejte žalobu na ochranu osobnosti.

Žalujte žalujte žalujte, tvrďte soudu že nemáte na soudní při a ať Vám poplatky odpustí, stěžujte si kde můžete, i do televize, odvolávejte se. V tomto právním absurdistánu nemáte jinou naději.
PS z jiného soudku. Mám domek na parcele, která se pohybuje okolo 9.000,- za metr ... Naše obec nás požádala, jestli by jsme prodali za 6 Kč/m2 pod fotbalovým hřištěm ... ligy místních "opilců" ... ano všichni jsme to svorně udělali, avšak odpověď finančního úřadu z této transakce byla fatální. Doměřili nám všem daňový únik a chtěli nehorázné daně z prodeje parcel ... jasně soudy, odvolání a nakonec vše vyšumělo ... že jsme platili drobné ... nesmíte se vzdát, musíte bojovat ... tato republika ví, že jsme národ sráčů, co si nechá srát na hlavu, musíte být tvrdí.
05.09.2012 (16:11)  
Michale to nemá smysl přece řešit. To je o "demokracii", kde vám svobodně nadiktujou, co si dát do stanov o svobodném shromažďování a ani vám nikdo neřekne, jaký zákon to vyžaduje. Jen pohádky, ačkoli existují expertní rozbory. A tady zas, že vlastník může to pronajmout za korunu a dotovat ze svého, ani snad jíst nemusí. Ale máte pravdu, už mě nebaví shánět peníze aby si šotouštvo zadara vyfotilo vlak a dělalo soutěže, kdo má hezčí fotku. Nebaví mě ani ukazovat lidem věci ze železniční historie, když to tedy není posláním spolku. A už vůbec mě nebaví číst bláboly těch co nic takovýho nedělaj. Jestli to někdo chce dělat, ať si to koupí (stálo to 7 mega vlastníky a 1,5 mega spolek) a pak to za korunu pronajme, nechá tam spolku registrovat živnost a pak si nechá úřednice živnostenského úřadu courat po bytě mezi právě stěhovaným nábytkem. Já to dělat nechci a nebudu. To bych snad mohl udělat mnohem chytřejc než cestou o.s. :)
DOVĚTEK: VE STANOVÁCH MÁME PŘESNĚ TO, CO 31. 12. 1998 SCHVÁLIL MINISTR VNITRA A MĚNIT TO NECHCEME ANI ON NÁS O TO NEŽÁDÁ - SOUDRUŽKY ZE ŽÚ STANOVY VIDĚT ANI NECHTĚLY. POUŽÍVÁME NAPŘ. NORTON 360, NEJSEM PÍSAŘKA ABYCH VYSTAČIL S OFFICAMA...
05.09.2012 (15:31)  
Lodník - Vy to nechápete. To asi není o tom, dojít na úřad a vyřídit razítko. Ale tady někdo investuje své desetitisíce a statisíce do rozvoje muzea, které je prodělečné, a přijde úřad, a řekne, že to je nelegální činnost, kterou si ten člověk vydělává nepřiměřený zisk. To je o tom principu - někdo, kdo o tom vůbec nic neví, udělá takovéhle rozhodnutí.
05.09.2012 (14:54)  
Nebudu dál už žádnou diskuzi rozvíjet, ale jenom na okraj - stanovy jste si napsali sami, tak si je můžete i sami změnit. Když jste v nájmu, platíte nájemné a nějaká daň z nemovitosti jde úplně mimo a ohledně kancelářského SW používejte OpenOffice
05.09.2012 (14:46)  
to je smutný
05.09.2012 (12:43)  
To je asi škoda tu plevelit "odbornou diskusi" ale ano, jak píše Lodník, každej si během 5 minut může udělat živnost a pronajmout si od někoho něco za korunu ročně. Akorát KŽMZ má ve stanovách jasně napsáno, že živnost mít nesmí, majitel nic k podnikání za korunu pronajímat nechce a kdyby se chtěl ještě někdo v intencích 50. let minulého století zeptat, tak ačkoli je to statek, neplánujeme vstup do JZD. Mimochodem, tušíte, že za prostory používané k podnikání se připlácí daň z nemovitosti a SW pro nekomerční využití nelze pro živnost používat? Jak píšu, klidně kdo chce si to může za půl mega ročně pronajmout a dát si k bráně kasičku, nebo si zřídit živnost. Já jsem vždycky pro vyhovění pozitivním návrhům :)
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko