Praha — Jednotky řady 680 Pendolino, jejichž první exemplář dorazil do České republiky před téměř 10 lety, jsou ze tří čtvrtin splaceny. První termín nákupu se datuje do poloviny devadesátých let. Tento záměr navázal na rozhodnutí vlády modernizovat koridory bez větších změn v trasování, kdy by bylo vyšších cestovních rychlostí vlaků dosaženo soupravami s naklápěcí skříní. Pro České dráhy je mělo vyrobit konsorcium vedené libeňskou lokomotivkou ČKD. Předmětem obchodu bylo 10 souprav v úhrnné hodnotě 4,4 miliardy korun. Chod dějin však změnil scénář, a tak se po krachu ČKD, několika letech neshod a za přispění zvyšující se inflace, smrskla objednávka na 7 kusů. Soupravy nakonec vyrobila společnost Alstom Ferroviaria (někdejší Fiat), sídlící v italském Saviglianu.
K pořízení jednotek si ČD vzaly v polovině devadesátých let jednorázový úvěr v celkové výši 111.255.000 eur. Věřitelem se stalo konsorcium bank pod vedením ČSOB (v té době byl kurz Evropské měnové jednotky ECU, předchůdce dnešního eura, zhruba 35 Kč/1 ECU). K 1. lednu 2003, kdy došlo k rozdělení státního podniku České dráhy na samostatnou Správu železniční dopravní cesty a akciovou společnost České dráhy, přešla na ČD, a. s., částka 95 065 000 eur, přičemž v současnosti je z této částky uhrazeno 66.446.000 eur. Zbývající částka bude splacena do 25. listopadu 2014.
Důsledkem zániku konsorcia ČKD a následné dodávky pouhých 7 namísto 10 souprav bylo navýšení jednotkové ceny za soupravu o více než 42 %, což se následně projevilo v hospodářských výsledcích provozu jednotek Pendolino. Ty jsou sice podle výročních zpráv ČD provozovány se ziskem (tedy si svým nasazením vydělají na provoz a údržbu), splátky úvěru však pokryté nejsou. Dodejme, že zatímco daňové odpisy těchto souprav jsou podle zákona 10 let, účetně budou jednotky 680 odepisovány postupně, během celé své životnosti – plány mluví o 30 letech od zahájení provozu (do roku 2035). Přibližně ve třetině této doby dojde k úplnému splacení úvěru, určenému k jejich pořízení.
Zdroj: České dráhy

prosustrovane penize diky neschopnosti vedeni
Stejně tak je naprosto nešťastná filozofie celé železnice. Pro splnění společenského zadání dosáhnout na železnici aspoň poloviční CESTOVNÍ rychlosti automobilu je potřeba jezdit rychleji. Dle současného rozdělení na SŽDC a ČD je zřejmé, že správce tratě ošidil, kde mohl (ušetřil). Dopravce (zatím jen ČD) by to měl dohánět 2x dražšími klopidly a platit ještě více za dopravní cestu. To je pravý český Kocourkov.
Když už tedy máme naklápěčky, měly by naklápět co nejvíce. Nejvíce by mohly na trase Praha - Cheb, kde je traťová rychlost pro klasiku 80-130km/h, takže neexistuje teoreticky kilometr tratě, kde by klopidlo muselo jet stejně pomalu jako klasika. I koridor do Budějic bude mít dost úseků na 160km/h a Veselí zast - Nemanice je připraveno na 200.
Z technicko provozní logiky věci by tedy Pendolina měla jezdit do Chebu. Aby se co nejlépe využil oběh a mezi Prahou a Plzní byl rovnoběžný grafikon, dovedu si představit, že Pendolino bude jezdit dvě větve s taktem 120 min:
1) Praha - Cheb - Sokolov (po modernizaci tratě 140 to stihne až do KVarů).
2) Praha - Klatovy v prokladu.
Denní proběh je jen o 150km méně, než když udělá 2x Praha-OVa, což není tak špatné na tratích s mnohem nižšími parametry.
Ale co dál ? Kdy se pořídí další ? Na rameno Praha-Plzeň, Děčín-Brno...
Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.
- Korrespondent oder ŽP Mitglied,
- Editor oder ŽP Admin
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
