..: Opravu poškozeného koridoru u Kozolup zaplatí stavbaři :..

Pendolino u Plzně, foto: Daniel HoudekKozolupy - Jak jsme vás informovali začátkem roku, Správa železniční dopravní cesty shledala nedlouho po otevření koridoru mezi Plzní a Chebem vážné závady na trati; jmenujme například sesuv svahu u trati či zvlnění kolejnic u stanice Kozolupy. Problémy se navíc tehdy vyskytly i na nedalekém mostě přes místní komunikaci. Ačkoli bylo téměř jasné, že chyby jsou na straně zhotovitele, stavební firmy jakékoli pochybení odmítaly, a věc tedy musel řešit soud. Proto stále trvá omezení rychlosti až na 50 kilometrů v hodině a jízda pouze po jedné koleji. Jak ale potvrdil mluvčí SŽDC Pavel Halla, během několika týdnů by již definitivně mělo dojít k nápravě.

Soud rozhodl v neprospěch zhotovitelů, společností OHL ŽS a SUDOP, již před několika měsíci. Ti se odvolali k Vrchnímu soudu a věc byla projednávána znovu, čímž došlo k dalšímu zdržení. I tento soud však dal za pravdu Správě železniční dopravní cesty. "Nyní dobíhá čtrnáctidenní lhůta pro Sdružení zhotovitelů, to už ale v podstatě nemá možnost využít žádné procesní opravné prostředky, takže by měla v nejbližších dnech nastat oprava v rámci naší reklamace díla a reklamace projektu," uvedl Halla s tím, že opravu budou tedy hradit výhradně stavební firmy. Poté se již inkriminovaným místem bude moci jezdit plnou traťovou rychlostí.

Zdroj: SŽDC


Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 25.5.2012 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty

More from ČR Plzeňský


  1 2      Zpráv na stránku:   
29.05.2012 (18:29)  
Jirka Panther
Je nebo byla, už jsem tam nějaký pátek nejel, tam cca na 100 metrech slušně zvlněná kolej. Kousek před odjezdem z Lipové, za kterým se sbíhá dvoukolejka v jednokolejku.
Registered user 754 012  mail  
28.05.2012 (22:59)  
Jen ať pěkně "stavbaři" platí,nechápu,jak se nad tím může někdo podivovat,kdo nekvalitně odvedenou stavbu zaplatí.Na každou stavbu také platí určitá záruka,dříve to bývalo 10 let.Jednoduše se tohle "dílo" odfláklo.
27.05.2012 (13:45)  
Ad DoBoha: co je v Lipové? vždyť tam je těleso z roku 196X. Tedy cca 50 leté. Tam se nemá co propadat. Prodloužení 1. koleje se udělalo v úseku, kam došly zemní práce než se rozhodlo, že se namontuje ruská Dispečerka. Nebo tam kousek chyběl jako v Kozolupech? Bohužel jsem tam šel pěšky jen jednou - v květnu 1981 a to jsem měl v patách pohraničníky. Možná mi něco uniklo.
27.05.2012 (13:15)  
Doufám, že ty opravy stihnou ještě letos, abych se svezl Pendolinem. Výlet, kdy si Pinďa přiveze do Chebu +10 z pomalých jízd mně neláká.

Katastrofa Studénka zde nikde nastat nemohla. Ve všech případech šlo o pomalé sedání tělesa, takže než by došlo k vykolejení vlaku, trvalo by to týdny a za tu dobu to všichni vidí.
27.05.2012 (8:59)  
finanční řešení je jasné: hlavní zhotovitelé dluží svým subdodavatelům miliony na tzv. zádržném. Místo vyplacení celé dlužné částky jim strhlo dvacet procent na nějaký rozpuštěný inženýring, nyní pokrývající průšvihy kolem pomalé jízdy. No a co na to subdodavatelé? Kdo se bude bránit, tak ten neuvidí ani zbylé zádržné, vždyť nějaká ta drobná reklamační závada se vždy najde....
Registered user SYN 
26.05.2012 (12:33)  
Shavozz: neřekl bych že je to tak jednoznačné, ono totiž vedení soudní pře trošku na úrovni (a bez toho je šance vyhrát zanedbatelná) vůbec není zadarmo, a tedy je možné takové počínání považovat z čistě obchodního hlediska za investici. Čili kolik mě to bude stát, jakou mám šanci vyhrát. Pokud je šance malá, nemělo by se to oplácet, ne?
25.05.2012 (22:51)  
@SYN: Rozumné nerozumné, jde jim o peníze a využijou jakoukoli možnost aby to nemuseli platit. V tomhle systému jednání naprosto logické.
Registered user SYN 
25.05.2012 (18:55)  
Nevím no zda je rozumné hnát při do poslední možné instance, to jsou opravdu tak vážně přesvědčeni o tom že zhotovitelé provedli vše bezchybně? Všeobecně se domnívám že by v takovém případě už soud první instance měl rozhodnout o provedení opravy neprodleně z důvodu nebezpečí z prodlení a až následně se můžou hádat o to kdo to zaplatí...
Ale že by u soudů jednou něco probíhalo podle selského rozumu si asi můžu nadále nechat zdát... :(
Registered user bukes 
25.05.2012 (17:31)  
@Srdcovka: Vzhledem k rozhodnutí soudu to vypadá na problém u zhotovitelů, takže nač ty rozpaky?
25.05.2012 (15:15)  
Jsem trochu v rozpacích.
Nebyla-li stavba postavena přesně podle projektů, tak je jasné, že je chyba u zhotovitele stavby, ale byla-li stavba postavena přesně podle projektu, tak je asi chyba v projektu a ostatní dokumentaci.
Možná, že chyby byly u obou dodavatelů, to znamená v projektu, tak špatnou prací zhotovitele. A to je na pováženou. Jde také o to, aby se neopakovala katastrofa Studénka. Možná, že zde k tomu nebylo daleko.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko