Králíky — Po nějakém čase se Muzeum československého opevnění na dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách rozhodlo ve dnech 7. a 8. května 2011 zorganizovat další prohlídky pro železniční nadšence zaměřené na tamní podzemní drážní dopravu. Ta hrála při přesunech materiálu v rozsáhlých prostorách tvrze hlavní úlohu a tvrz Hůrka je společně s nedalekou tvrzí Bouda jediným místem, kde lze tuto raritu zhlédnout. Součástí prohlídek by měl být i ukázkový lokomotivní posun v prostoru hlavního muničního skladiště.
Na obou tvrzích, kde je možné pevnostní železnici zhlédnout, se pro tento typ prohlídek vžil název železniční prohlídka. Jak již bylo zmíněno v úvodu, na Hůrce budou probíhat ve dnech 7. a 8. května 2011, a to po oba dva dny vždy ve 12.00 a ve 14.00 hodin. Zájemci absolvují prohlídku kompletního podzemí tvrze obsluhovaného železnicí, tj. i část podzemí, která při běžných prohlídkách není přístupná. K vidění budou části tratí vybudovaných společně s výstavbou tvrze, během její přestavby na německou podzemní továrnu i úseky poválečné. Standardní výklad bude rozšířen o problematiku dopravy ve tvrzi. V prostoru muničního skladiště se při posunu předvede i poválečná akumulátorová lokomotiva ALD2. Kolejovou svážnici nebude možné v činnosti ukázat, jelikož je v současné době v poruše.
Vchodový objekt a zároveň vstup do muzea se nachází na okraji města Králíky u výpadové silnice na Hanušovice. Na cestu pěšky od nejbližšího vlakového nádraží, stanice Králíky (trať 024), je nutné počítat asi s patnácti minutami, vzdálenější nádraží v Červeném Potoku (trať 025) je pak asi 2,5 kilometru daleko. V areálu vchodového objektu je možné zaparkovat automobil. Je třeba dát si pozor na záměnu tvrze Hůrka s králickým vojenským muzeem, které se nachází rovněž na okraji města, ale u silnice na Prostřední Lipku (zastávka na trati 025). V případě, že se budete chtít v Králíkách zdržet, doporučujeme i návštěvu tohoto muzea, kde jsou kromě jiného k vidění i komponenty německého železničního flaku z období druhé světové války. Na povrchu tvrze Hůrka byla vyznačena trasa úzkorozchodné trati rovněž z období druhé světové války. Na rozdíl od poslední podobné akce, která se konala začátkem února, bude možné její pozůstatky zhlédnout bez problémů.
Zdroj: Informace o železničních prohlídkách na stránkách provozovatele tvrze Hůrka


http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/dalsi-petice-za-zachovani-zeleznice20110405.html
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
