..: Ministerstvo dopravy: stavby pokračují, žádosti OPD prověříme :..

Most Rosice nad Labem, foto: Matouš Danielka Praha — „Plnění vůči dodavatelům Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i Ředitelství vodních cest (ŘVC) pokračují bez přerušení,“ ujišťuje náměstek ministra dopravy Karel Hampl. V uplynulých dnech došlo ke zveřejnění předběžných výsledků auditorů EU prověřujících některé z projektů, které jsou připraveny žádat o dotaci z Operačního programu Doprava (OPD). Osm projektů, které se ucházely o celkovou dotaci až 5,1 mld. korun, bylo shledáno závadnými. „K výsledkům auditu se budeme EU teprve vyjadřovat a některé zjištění rozporovat,“ komentuje další postup Hampl. Podle něj auditoři provedli kontrolu příliš paušálně a např. v případě metodiky započítávání DPH do cen vyhodnotili projekty v rozporu s doporučením Evropské komise (EK). Ministerstvo dopravy ale v současné době stáhlo z Bruselu žádosti o proplacení až 16,4 mld. korun, zejména na projekty financované Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Budou podány po jejich preventivním prověření a také vyřešení problémů u žádostí ŘSD a ŘVC. U dálnic byly prověřeny pouze tzv. menší projekty a byla nalezena chybovost v řádu jednotek procent, u větších se očekává chybovost ještě menší. Naopak projekty ŘVC byly napadeny téměř všechny — např. zvedací most v Kolíně. Česká republika o dotace nepřijde; v záloze je možnost požádat o dané peníze na jiné stavby. Problémem ministerstva je ale takové najít, protože většina současných s dotací z OPD již počítá a nové se v poslední době nezahájily. Česká republika již úspěšně získala z OPD dotace ve výši 22,8 mld. korun.

Zdroj: Ministerstvo dopravy, ŽelPage


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 11.5.2011 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Legislativa Stavby a projekty

More from Česká republika (celá)


13.05.2011 (15:28)  
Registered user SYN 
12.05.2011 (23:08)  
Flexaretista: Mě se to rozhodně nijak nelíbí, ale jak konkrétně zařídit aby investice takovéhoto většího rozsahu byly efektivnější? Jsem realista, osobní názor jednotlivce (případně mávnutí kouzelného proutku) to nespraví... to je běh na dlouhé tratě, kousek po kousku. V poslední době se to ale spíš pomaličku zhoršuje, přestože státní dluh je velký, šetřit by bylo záhodno, tak znám nemálo lidí co rezignovali a aplikují "tady se toho prošustrovává tolik že tahle (moje) troška už nic nezmění"...

Jinak co do spoluúčasti - myslel jsem že taková nejobvyklejší varianta bývala 50:50, to znamená půlku si hradil žadatel, druhou půlku dostával dotaci? I když to nepochybně nebyla jediná možnost, jako default mi to příjde docela vhodné...
12.05.2011 (17:03)  
Sim, SYN: Pánové, a myslíte, že by tohle byrokratické kolečko bylo nutné, pokud by se někdo po cestě zase nechtěl napakovat?

Momentálně v práci řešíme jinou velkou kauzu s eurofondy a ty nesrovnalosti, které eufemisticky nazvu vítr do správných plachet, jsou tam tak do očí bijící, že to nejde přehlédnout ani navzdory geniálně vymyšlenému systému postupně 10x přefakturovaného (z toho 8x jinak) dodání té samé věci.

Kde vidím problém: Považuju za naprosto zásadní nedostatek celých eurofondů, že celková míra participace samotného státu (dosaďte si dle libosti i kraje, státní organizace apod.) je velice nízká. Nedělám si nejmenší iluze o loupeživých rytířích na českých ministerstvech, ale rozhodně platí, že čím vyšší množství peněz musí platit stát sám, tím spíše zvažuje, jestli je to kravina. Myslím, že Ti z vás, kdo viděli styl řecké výstavby mnohých úseků dálnic, silnic (železnic nevím, zase tolik km jsem tam po nich nenajezdil) odnikud nikam, asi chápou, že bez průvanu v EU peněžence by takové nesmyslnosti nikdy nemohly vzniknout.

Dále, naprosto nepochopitelné pro mě je, že dotace např. v regionálních programech vybírají prakticky výhradně lidé spjatí s tímto regionem. Pokud si vezmu dělení NUTS 2, tak by bylo naprosto komfortně možné, aby v naprosté většině krajů byli například 1-2 zástupci ze sousední země a naopak čeští zástupci u nich. Losování výběrových komisí by mělo být samozřejmostí.

K té platbě bych jen řekl, že právě to, že se to všechno platí až na konci, má být bič na stát coby kontrolora 1.stupně i na investora, aby si tam nepřipustil lumpárny. Že se tak pořád děje, padá na triko jen a pouze českému státu. lepší a jednodušší systém lze sotva vymyslet, i když chápu jeho bariéry třeba pro drobné žadatele.
Registered user SYN 
12.05.2011 (9:56)  
No jo, s dotacema je tohle vždycky trochu problém, menší věci se dostávají "pod rozlišovací úroveň" a přitom se jich obvykle vyrojí hafo... a pak "stokrát nic umořilo osla". Výsledkem bývají věci které by si "za své" nikdo střízlivý nepořídil, a cena leze na násobky toho za co by se to dalo pořídit v rozumně minimalistické podobě...
12.05.2011 (9:55)  
ČTK a E15 píšou 16,3 mld. a ne 13,6
Registered user Sim 
11.05.2011 (15:42)  
V systemech dotaci se nevyznam (aspon ne detailne), ale cim dal tim vic to na me pusobi podle hesla "kdo chce vic, nema nic" ... cekat s projektem az na nej dostanu dotace z EU muze znamenat prodrazeni kvuli odkladum a samosebou schvaleni jiste neni. Navic tu mame dalsi heslo - "z ciziho krev netece", takze se da predpokladat, ze v ramci dotacnich programu dochazi i o navyseni rozpoctu o nepotrebne polozky.

Sam to vidim ve svem zamestnani, kdy se mi pod ruku dostavaji nabidky na naproste zbytecnosti, ktere si muzu objednat a prakticky nic me nebudou stat, bo je to hrazeno z dotace. Jen ta firma, co se tim zabyva, potrebuje muj podpis, aby si odfajfkovala dalsi prodany kus/sluzbu a vyinkasovala na to penize z fondu. A je uplne fuk, zda se jedna o nejake zarizeni nebo treba skoleni.

Tim nerikam, ze by se dotace mely plosne zrusit, ale bohuzel parazitu je na nich (aspon podle meho nazoru) podstatne vic, nez tech, kteri dane finance vyuziji ucelne. Ale jak ucinne oddelit zrno od plev netusim :-(

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko