..: Muzejní expozice v Hradci Králové se opět otevřela :..

logo muzea SZT Hradec Králové Hradec Králové — Muzeum, do kterého bych Vás rád pozval, má zajímavou historii a v Evropě je opravdovým unikátem. V deseti výstavních sálech se tu nachází expozice vypovídající o vývoji zabezpečovací a sdělovací techniky na českých železnicích. Expozice byla původně zřízená a otevřená 2. listopadu 1988 ve Vidnavě, kde pak oslavila i 10. výročí zahájení činnosti. Po přestěhování do Hradce Králové byla opět slavnostně otevřena 22. června 2001. Nyní se brány expozice, po jejím dočasném uzavření, otevírají znovu. Víte již, o jakém muzeu je řeč? Rád bych Vás pozval do Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky. Kdy že se opět můžete podívat na tuto unikátní sbírku z oblasti bezpečnosti provozu na železnici? Expozice se opět otevřela po zimní přestávce 1. dubna, a já mám pro vás malou ochutnávku z prohlídky.

Při prohlídce, ve které vás průvodce zasvětí do zabezpečovací techniky, od košových návěstidel až po současný autoblok, se dozvíte, co všechno je potřeba, aby se vlak dostal z bodu A do bodu B. Prohlídka trvá přibližně 3 hodiny a narazíte při ní na unikáty nejen od nás ale i ze světa. Příkladem může být žárovka s bambusovým vláknem, tak jak jí vyráběl Edison, nebo nástěnný telefon pro dva okruhy z roku 1909, který „hrál“ ve slavném filmu Přednosta stanice spolu s Vlastou Burianem.

V sálech najdete funkční modely přejezdového zabezpečovacího zařízení, můžete si přehodit výhybku, zabezpečenou elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, nebo si vyzkoušíte tlačítko bdělosti. Za zmínku také jistě stojí model vjezdového návěstidla a jeho předvěsti, na kterých si otestujete své znalosti kombinace světelných znaků. Zajímavý je také model přejezdového zabezpečovacího zařízení (PZZ) na dvoukolejné trati, na kterém vám průvodce objasní jak funguje automatické PZZ a vysvětlí nejčastější chyby řidičů na přejezdech. Co však zaujme snad všechny, dokonce i ty kteří nepropadli kouzlu železnice, je funkční reléový panel, který je propojen s malým kolejištěm a vy si tak můžete zkusit, jak se na „panelu“ reléového zabezpečovacího zařízení typu TEST staví vlaková cesta, sami si jí projedete modelem lokomotivy a na panelu budete pozorovat, jak se rozpadá. Rozsáhlá je také sbírka z oblasti sdělovací techniky, ve které jsou zastoupeny telegrafní přístroje, pragotrony, dálnopisy či měřící soupravy. Ve venkovní části expozice jsou pak vystavena návěstidla, od mechanických až po ta světelná, a nechybí ani výstražníky PZZ. Vedle těchto exponátů je venku vystavena také kolejová brzda ze spádového seřaďovacího nádraží a mobilní rádiové vozy.

Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové, foto: Vojtěch Beran Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové - venkovní expozice, foto: Vojtěch BeranMuzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové, foto: Vojtěch BeranDopravní kancelář z první poloviny 20. století, foto: flegis

Máte-li čas, chuť a zajímá-li vás železnice, určitě se do muzea vydejte. Během hlavní sezóny, která trvá až do 30. září, je otevřeno vždy od středy do neděle v čase od 9.00 do 17.00 h. Expozici můžete navštívit ale i mimo tuto dobu, ovšem pouze po předchozí telefonické domluvě. Muzeum se také připojí k muzejní noci a desáté výročí přestěhování z Vidnavy spojí s oslavami dne železnice v září.

Zdroj: Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky


Vojtěch Beran Poslat mail autorovi | 2.4.2011 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from ČR Královéhradecký


Registered user MirekM  mail  
06.04.2011 (7:13)  
Koukám, že se do muzea budu muset vypravit znovu. Od té doby, co jsem tam byl naposledy, toho očividně dost přibylo. To jen dokazuje nadšenost průvodců–odborníků pro jejich obor a budování muzea, což článek poněkud opomíjí. Takže si dovolím to aspoň stručně napravit, protože pánové si to opravdu zaslouží:
Průvodci vám nejen popíší, jak funguje spousta exponátů z oblasti zabezpečovací a sdělovací techniky, mnohé z nich vám předvede v provozu, nechají vás si je vyzkoušet, výklad okoření zajímavými historkami z praxe a velice ochotně a erudovaně odpoví na případné dotazy.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko