..: Každoroční změna času zbrzdí deset dálkových vlaků :..

hodiny ciferník Praha/Bratislava — Konec měsíce října každoročně přináší jednu znatelnou změnu, a to nejen v drážní dopravě. Začíná totiž platit středoevropský čas (SEČ) namísto středoevropského letního času (SELČ). I tentokrát se přechod dotkne několika nočních dálkových vlaků na území Česka, které tak budou uprostřed noci hodinu čekat na pravidelný odjezd dle SEČ stejně jako i přechodů přímých vozů, které jsou na dotčených vlacích řazeny. Pokud tedy budete ze soboty 29. na neděli 30. října 2011 na palubě z některých spojů, je dobré si ověřit aktuální časy odjezdů na lince Kontaktního centra ČD 840 112 113, či alternativně on-line na webu.

 • R 406 Chopin v trase Vídeň – Varšava, pobyt ve stanici Ostrava-Svinov, odjezd ve 2.05
 • R 407 Chopin v trase Varšava – Vídeň, pobyt ve stanici Bohumín, odjezd ve 2.10
 • R 440 Excelsior v trase Košice – Cheb, pobyt ve stanici Pardubice hl.n., odjezd ve 2.34
 • R 441 Excelsior v trase Cheb – Košice, pobyt ve stanici Česká Třebová, odjezd ve 2.04
 • R 442 Šírava v trase Humenné – Praha, pobyt ve stanici Třinec, odjezd ve 2.28
 • R 443 Šírava v trase Praha – Humenné, pobyt ve stanici Český Těšín, odjezd ve 2.17
 • EN 444 Slovakia v trase Košice – Praha, pobyt ve stanici Bohumín, odjezd ve 2.40
 • EN 445 Slovakia v trase Praha – Košice, pobyt ve stanici Bohumín, odjezd ve 2.23
 • EN 476 Metropol v trase Budapešť – Berlín, pobyt ve stanici Pardubice hl.n., odjezd ve 2.48
 • EN 477 Metropol v trase Berlín – Budapešť, pobyt ve stanici Brno hl.n., odjezd ve 3.27

Slovensko

 • R 614 Zemplín v trase Humenné - Bratislava hl.st., pobyt ve stanici Liptovský Mikuláš, odjezd ve 2.08
 • R 615 Zemplín v trase Bratislava hl. st. - Humenné, pobyt ve stanici Vrútky, odjezd ve 2.05

Všechny vlaky osobní dopravy, u kterých je podle jízdního řádu stanoven odjezd mezi 2.00 a 3.00, budou na Slovensku vypraveny podle SEČ, avšak osobní vlaky, které do své cílové stanice přijíždějí mezi 2.00 a 3.00, budou vedeny ještě podle letního času.

Veškeré časy jsou v SEČ.

Zdroj: České dráhy, Železničná spoločnosť Slovensko


Vítek_V | 26.10.2011 (11:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Jízdní řád

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
06.11.2011 (12:39)  
LapiCB: datum mění v půlce pracovní doby
Ano to je šílená komplikace. Nepředstavitelné. Jak je vůbec fyzicky možné, že existuje noční směna?
UTC se používá běžně: v armádě, v letectví, v meteorologii, v astronomii...
Přijedu včera? Nic nemožného. V 6 večer místního času ze Sydeny odlétá letadlo do New Yorku. Během letu se datum posune zpět.
Jánko zvedne telefon za rozbřesku v 5:30 mistního času v Košicích a zavolá Pedrovi do Brestu, že právě vyšlo slunce. Pedro má také 5:30 místního času a hlubokou noc. Pedro si na svítání počká ještě dvě hodiny, u něj slunce vyjde v 7:30 místního času. Ve výsledku to v denním biologickém rytnu zmanená, že by měl Pedro vstávat o 2 hodiny dřív než Jánko.

Myslím si, že posouvání sluneční/letní/zimní čas je nanic, proč nemít jen ten místní sluneční (=biologický) a pak Zulu-time neboli GMT neboli UTC
31.10.2011 (9:37)  
Registered user LapiCB  mail  
31.10.2011 (8:26)  
Hehe, větší krávovinu než celosvětovej jednotnej čas sem už dlouho neslyšel :D Takže v určitých oblastech by se měnil den třeba v dnešní dvě odpoledne? Takže "přijdu zejtra" by znamenalo přídu večer? :-D A zrovna Londýnu by to mělo zůstat jako teď? Už vidím jak zbytek světa řekne no to je výbornej nápad, budeme se řídit podle Londýna a že se nám datum mění v půlce pracovní doby nám vůbec nevadí :D

Díky, fakt jste mě pobavili :DDD
Registered user R.U.R.  mail  
30.10.2011 (14:05)  
Myslím, že když jedu do jiné (a vzdálené) země, tak je spousta věcí jinak, nemyslím si, že třeba vstávání v 18:00 a chození spát v 10:00 by byl takovým problém.
Nicméně časová pásma jsou jen takový šikovný způsob, jak například v Rusku vyhlásit, že škola začíná ráno v osm (přičemž těch osm mají na různých místech v "různý čas"), místo toho, aby se vyhlásilo, že v téhle oblasti se začíná v 9, v téhle v 10, v téhle v 11... A ty oblasti by pravděpodobně byly celkem podobné těm současným časovým pásmům ;-))
Registered user studio 
29.10.2011 (19:49)  
škoda, že v některém z těchto vlaků zrovna nebudu já, já budu ležet na gauči a čumět na TV... Ale každá hodina navíc dobrá! To bude dlouhá noc!:-D
Registered user numo 
29.10.2011 (15:24)  
tenzor: ano, vsade UTC

Roger: ano, ale vhladom na pocet ludi bezne sa presuvajucich na vzdialenost viac ako jedneho casoveho pasma mi to pripada ako minimalna komplikacia. Mensia, ako uz len tot v Holandsku so skvrkajucim zaludkom zistit, ze v nasom zmysle sa neobeduje vobec (daju si nejaky sendvic, hlavne jedlo maju vecer) a vacsina restauracii okrem kadejakych fastfoodov, cinanov a indov ma cez obed komplet zavrete ;)

Naopak teraz ked sa clovek potrebuje synchronizovat napriklad s USA (co je urcite castejsie, ako cesta tam), tak vzhladom na to, ze sa u nich meni cas inokedy, existuju tri rozne vzajomne posuny a clovek si musi pamatat styri pravidla, kedy sa menia...

A nakoniec pojmy ako usvit alebo poludnie by zo slovnika nezmizli :)
Registered user Roger 
29.10.2011 (8:59)  
numo: Normální osobák ČD :)
Ta čísla jsem si vycucal z prstu, abych demonstroval problém, který použití pravého slunečního času přináší. Jinak samozřejmě vím, jak rychle se terminátor pohybuje.

Zrušení časových zón je nešťastné například proto, že kdybys jel na návštěvu do jiné země, musel by ses učit časy všech běžných činností (žádné "vstává se kolem sedmé, oběd v poledne a večeře po páté"). Uvěznilo by to myšlení lidí na jednom místě. Jakkoli mi časové zóny a letní čas komplikují život, zrušení minimálně toho prvního bych považoval za nešťastné.

A samozřejmě ti nikdo nebrání používat UTC :)
Registered user tenzor 
29.10.2011 (1:43)  
numo: a proc ne treba ve 4 nebo v 6?
Kdy uz lidi pochopi, ze nejakym dementnim sibovanim rucicek cas nezmeni?
Nebo to bylo mysleno tak, ze bude vsude UTC?
Registered user numo 
28.10.2011 (23:45)  
Roger: to je ale nejaky nadzvukovy vlak, nie? ;) Z Asu do Michaloviec (tak 850 km vzdusnou ciarou) je ak spravne ratam necelych 40 minut slnecneho casu ;)

Ono by bolo najjednoduchsie lokalny cas aj spolu s letnym/zimnym komplet zrusit. Nemyslim si, ze vztah nejakeho cisla udavajuceho cas k polohe slnka na oblohe je niecim, co by clovek potreboval k zivotu - proste by sme si zvykli, ze v Jindrichove Hradci je slnko v zime aj v lete najvyssie o jednej.
Registered user pepe151  mail  
27.10.2011 (23:19)  
všimli jste si že (s vyjímkou metropolu) vždycky dva dané páry vlaku čekají v sobě blízkych stanicích....? :) jak přemyšlim, tak přemýšlim, znamena to asi jen to že se většinou protijedoucí páry v noci křižují okolo druhé,třetí hodiny.....
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko