..: Pozvánka na železniční prohlídku Dělostřelecké tvrze Hůrka :..

Hůrka lokomotiva ALD2, foto: Jakuza Králíky — Přibližně po roce se Muzeum československého opevnění na dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách rozhodlo ve dnech 5. a 6. února 2011 zorganizovat prohlídku pro nadšence zaměřenou na tamní podzemní železniční dopravu. Ta hrála při přesunech materiálu v rozsáhlých prostorách tvrze hlavní úlohu a tvrz Hůrka je společně s nedalekou tvrzí Bouda jediným místem, kde lze tuto raritu shlédnout. Součástí prohlídek bude i ukázkový lokomotivní posun v prostoru hlavního muničního skladiště.

Na obou tvrzích, kde je možné pevnostní železnici shlédnout, se pro tento typ prohlídek vžil název železniční prohlídka. Jak již bylo zmíněno v úvodu, na Hůrce budou probíhat ve dnech 5. a 6. února 2011, a to po oba dva dny ve 12.00 a ve 14.00 hodin. Zájemci absolvují prohlídku kompletního podzemí tvrze obsluhovaného železnicí, tj. i část podzemí, která při běžných prohlídkách není přístupná. K vidění budou části tratí vybudované společně s výstavbou tvrze, během její přestavby na německou podzemní továrnu i úseky poválečné. Standardní výklad bude rozšířen o problematiku dopravy ve tvrzi. V prostoru muničního skladiště se předvede při posunu poválečná akumulátorová lokomotiva ALD2. Kolejovou svážnici nebude možné v činnosti předvést, jelikož je v současné době v poruše.

Vchodový objekt a zároveň vstup do muzea se nachází na okraji města Králíky u výpadové silnice na Hanušovice. Na cestu pěšky od nejbližšího vlakového nádraží, stanice Králíky (trať 024), je nutné počítat asi s patnácti minutami, vzdálenější nádraží v Červeném Potoku (trať 025) je pak asi 2,5 kilometru daleko. V areálu vchodového objektu je možné zaparkovat automobil. Je třeba dát si pozor na záměnu tvrze Hůrka s králickým vojenským muzeem, které se nachází rovněž na okraji města, ale u silnice na Prostřední Lipku (zastávka na trati 025). V případě, že se budete chtít v Králíkách zdržet, doporučujeme i návštěvu tohoto muzea, kde jsou kromě jiného k vidění i komponenty německého železničního flaku z období druhé světové války. Na povrchu tvrze Hůrka byla vyznačena trasa úzkorozchodné trati rovněž z období druhé světové války, ale její shlédnutí bude možné pouze za příznivých sněhových podmínek.

Zdroj: Stránky provozovatele tvrze Hůrka


Railfort Poslat mail autorovi | 29.1.2011 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky Military

More from ČR Pardubický


Registered user tomsa0397  mail  
30.01.2011 (19:52)  
Takové akce se určitě neplánují z týdne na týden. Nedalo by se info uveřejnit trochu dřív? (vím, mělo by být adresováno spíše správcům Hůrky)...

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko