..: Tipy na výlet 2011: Flora Olomouc :..

Lokomotiva řady 151 na olomouckém hlavním nádraží, foto: Johník Olomouc — Flora Olomouc je nejstarší a zároveň nejvýznamnější tuzemskou zahradnickou výstavou, která každoročně na výstaviště přivádí ve dvou etapách desetitisíce návštěvníků. Není bez zajímavosti, že se název Flora Olomouc v titulu zahradnických výstav poprvé objevil již v roce 1967 a během uplynulých let si získal mezinárodní uznání. Ani letos tomu nebude jinak a tak se můžete ve dnech 28. dubna – 1. května 2011 opět vydat do hanácké metropole. České dráhy navíc již poněkolikáté připravily pro cestující zvláštní tarifní nabídky spojené s návštěvou veletrhu. Mezi olomouckým hlavním nádražím a areálem výstaviště bude jezdit zvláštní vlak vedený historickým motorovým vozem M 131.1.

Do Olomouce za polovinu

VLAK+, foto: České dráhy První mimořádnou nabídkou, kterou si České dráhy připravily, je sleva VLAK+ Flora Olomouc. Ze všech železničních stanic, kde staví vlaky ČD, si mohou cestující koupit zpáteční jízdenku do železniční stanice Olomouc hlavní nádraží za cenu jednosměrné jízdenky (požadujte slevu VLAK+). Jedinou podmínkou je nechat si doklad orazítkovat pamětním razítkem na přední straně u stánku dopravce, jenž bude umístěn v pavilonu A. V opačném případě zaplatí cestující ve vlaku doplatek ve výši plného jízdného za zpáteční cestu. Sleva platí pouze ve druhé vozové třídě a jízdenka musí být zakoupena – tj. první den platnosti – v době konání veletrhu (28. 4. – 1. 5.). Využít můžete i víkendové síťové jízdenky SoNe+, které budou po dobu konání veletrhu v prodeji u stánku Českých drah za zvýhodněnou cenu 450 korun.

Hurvínkem na výstaviště

M 131.101 při loňském veletrhu Flora Olomouc, foto: Route66 Stejně jako minulý rok nebude chybět ani letos přímé spojení olomouckého hlavního nádraží s areálem výstaviště. Od čtvrtečního rána do nedělního podvečera vyjede celkem dvacet zvláštních vlaků v každém směru vedených motorovým vozem M 131.1. Pojedou vždy z 5. nástupiště, kde bude, mimo jiné, vystaven další historický motorový vůz M 120.4 (Věžák) s netradiční květinovou výzdobou. Ve voze bude i vlakový personál v dobové uniformě. Na stejném nástupišti budou také instalovány prezentační panely o obou historických vozidlech a bude zde vyvěšen jízdní řád mimořádných vlaků, který lze stáhnout i z internetových stránek Českých drah.

Kytice, foto: http://publicdomainpictures.net "Přijďte se potěšit krásou jarních květin!" Přesně tak zní heslo letošní jarní etapy 32. ročníku mezinárodně uznávané výstavy Flora Olomouc. Program je opravdu bohatý – na své si přijdou milovníci snad všech druhů rostlin. Přízemí hlavního pavilonu A návštěvníky potěší expozicí tuzemských i zahraničních zahradnických firem, kde se představí například lilie, narcisy, tulipány, balkonové rostliny, řezané i hrnkové květiny nebo okrasné keře. Galerie pavilonu A pak ohromí mimo jiné rozsáhlou sbírkou fotografií nejstarší a největší přírodní rezervace na světě – Yellowstonského národního parku. Pavilony G a H jsou vyhrazeny pro jarní zahradnické trhy. Připraven je samozřejmě i bohatý doprovodný program.

Ceník vstupného na výstavu Flora Olomouc
dospělí100 Kč
důchodci, studenti80 Kč
děti 6–15 let40 Kč
rodinná (2 dospělí a max. 4 děti do 15 let)210 Kč
děti do 10 let s doprovodem rodičů, ZTP, ZTP-Pzdarma
otevřeno od 28. 4. do 1. 5., denně 9 – 18 hodin

Kam dál?

Památník Bedřicha Smetany ve Smetanových sadech, foto: Michal Maňas / Wikipedia.org Hanácká metropole patří bezesporu mezi nejkrásnější města v České republice. Z původního skromného stromořadí se během dvou století rozloha zeleného prstence města tvořeného dnešními Smetanovými, Čechovými a Bezručovými sady rozrostla na více než 47 hektarů. Obdivuhodnou část tvoří právě Smetanovy sady, které jsou svými pozoruhodnými sadovnickými celky a krásnými zákoutími oázou odpočinku a relaxace pro obyvatele i návštěvníky Olomouce. Jejich 710 metrů dlouhá hlavní alej, vysázená po prusko–rakouské válce podle návrhu olomouckého radního, architekta Maxe Machánka, se stala symbolem olomoucké zeleně a výstav Flora Olomouc. Svoji typickou historickou podobu měla až do roku 2009, kdy se město rozhodlo přistoupit k rekonstrukci.

Hrad Šternberk, foto: ToAr / Wikipedia.org Hrad Šternberk byl založen v polovině třináctého století Zdeslavem z Chlumce a ze Šternberka, příslušníkem starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam najdeme v listině z roku 1269. Historie hradu je bezprostředně spjata s rodem Šternberků i s pohnutými chvílemi českých dějin – s husitskými válkami, s potomky českého krále Jiřího z Poděbrad, s knížaty z Minstrberka i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěly. Kolem roku 1699 koupil sídlo kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení jeho rodu zůstal hrad až do roku 1945. Ve spolupráci s výstavištěm Flora Olomouc byly dohodnuty slevy na vstupném do této krásné státní památky. Stejnojmenná železniční stanice leží na trati 290, ze které to není k hradu nijak závratně daleko.

Zdroje: České dráhy, ŽelPage, Výstaviště Flora Olomouc, Hrad Šternberk


Dominik Jaroš | 26.4.2011 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci Pozvánky

More from ČR Olomoucký


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user karosa  mail  
29.04.2011 (15:38)  
Přesně tak, je to jen o přístupech lidí. Například u nás, v severovýchodních Čechách se nachází stanice X(záměrně ji nechci jmenovat). V téhle stanici pracují čtyři pokladní, z nihž jedna je, co se týká své práce i podávání informací, skutečně vynikající, další dvě jsou lepší průměr, a ta zbývající, to je opravdová katastrofa se jí na něco ptát. Nevím, nemám ted čas to hledat, nejde to, to jsou nejčastější odpovědi. Přitom se nejedná o žádnou čekatelku na penzi, jak by si někdo mohl myslet, právě naopak. Ptal jsem se těch zbývajících, co říkají té jejich "kolegyni". Na moji otázku odpověděly, že už se o kvalitě její práce několikrát bavily i se svými nadřízenými, ale slibovaná náprava zatím žádná. A právě takoví zaměstnanci potom kazí pověst všem ostatním zaměstnancům, i těm velmi dobrým, a tím vlastně kazí i často dobré jméno své firmy, nejen ČD.
28.04.2011 (22:31)  
No a kdyby někdo měl čas a chuť, tak v Olomouci je v sobotu i slavnostní zahájení sezóny v leteckém muzeu. S doprovodným programem, novinkou v podobě prototypu L-610M a dalšími novinkami. Tak neváhejte a navštivte Olmik:))))
Registered user Sim 
27.04.2011 (12:09)  
karel.f > na tohle netreba Fejkovat, tady staci, aby si kazdy zamestnanec plnil sve povinnosti a bylo by to v poradku.

Bohuzel, jak funguje vnitrni kontrola zamestnancu naseho narodniho dopravce, vime asi vsichni. Pokud jde o podstatne veci, jde to do vytracena nebo se to po nekolika urgencich konecne zacne resit. V pripade relativne bezvyznamnych ptakovin (a mnohdy spornych) se zamestnanec muze rozloucit s premiemi, pripadne mu hrozi dalsi postihy.
Registered user Eeeeeeda  mail  
27.04.2011 (11:36)  
Nejsou všude lidé na informacích či pokladnách co čtou všechny rozkazy a telegramy.

Ale asi by měli, že jo?
Registered user karel.f  mail  
27.04.2011 (0:50)  
Nejsou všude lidé na informacích či pokladnách co čtou všechny rozkazy a telegramy. Ale věřím že když bych řekl ať se podívá tak vyhoví. Kolikrát potřebuji nějaké výluky a hlavně v zahraničí tak na požádání ochotně projdou vše co mají dostupné na pracovišti. Ale opravdu hlavně záleží na lidech. ČD určitě netají tuhle akci a měli by vědět o ni na všech stanicích. Stížnosti posílejte zde: ombudsman@cd.cz
Registered user E.w.i.i.i.k  mail  
26.04.2011 (23:18)  
To Karel.f: Popsala jsem zde svou zkušenost. Říkala jsem o této možnosti strécovi. Šel se pro jistotu zeptat a odpověď viz předchozí příspěvěk. Jak si pak mám připadat. Ano, jako trotl. A to jsme to zjišťovali čtrnáct dní před akcí, takže žádné za pět minut dvanáct... Příjde mi to trochu na hlavu, že o motoráčku vědí, ale o možnosti využít akci vlak+ ne. Proč taky, že? Jen ať si zaplatí 2x zpáteční do Olomouce, přišli bychom přece o výdělek... Takový mám z toho pocit... No, nic.
Registered user hugo48  mail  
26.04.2011 (22:32)  
karel.f: je jasné, že to tam někde je, jen ten co neví že tato akce je ji nebude ani nikde hledat, já bych třeba čekal, že to budou propagovat hned na hlavní straně nalevo v aktualitách, kde jsou i nabídky čd PROMO. To bych ale možná po ČD chtěl moc. Navíc tady nejde o historický motorák na výstaviště, ale spíše o tu slevu vlak+. To že návštěvníci ušetří 2x12 kč za tramvaj je oproti slevě na jízdném z Ostravy, Brna či Prahy docela zanedbatelné.
A rozhodně to neberte jako rýpání do ČD nebo něco takového. Na jednu stranu, jak už jsem napsal ráno, pěkná nabídka, ale pak to nulovou propagací takhle položí.
Registered user karel.f  mail  
26.04.2011 (18:47)  
na stránkách čd.cz to v aktualitách na hlavní straně pro jistotu není vůbec

Dvakrát jsem kliknul a mám to:

http://www.cd.cz/zazitky/265-historickym-motorackem-na-floru
Registered user BigDye 
26.04.2011 (18:41)  
Ještě by mohli opravit v odkazovaném pdf jízdním řádu chybná data, takhle si člověk může losovat, kdy to pojede doopravdy.
Registered user karel.f  mail  
26.04.2011 (18:24)  
Flora je každý rok a každý rok se něco děje i od ČD. Ten kdo jezdí pravidelně tak se po informacích pídí a najde a kdo nechce tak nenajde nic a ještě řekne třeba že ani dráhy nic nevěděly. Spoustu akcí spoustu slev a každý příjde k pokladně 5min. před odjezdem vlaku a pak se diví že u pokladny nenabídne tu nejlevnější variantu. A nej je samozřejmě třeba v pátek odpoledne.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko