..: Návštěva papeže ve Staré Boleslavi :..

kraj Středočeský Stará Boleslav — Ve dnech 26.–28.9.2009 navštíví Českou republiku Jeho Svatost papež Benedikt XVI. Při svojí cestě navštíví postupně 3 česká města — Prahu, Brno a Starou Boleslav, přičemž v posledních dvou jmenovaných oslaví mši svatou. Pořadatelé staroboleslavské mše počítají s návštěvností kolem 100 tisíc lidí. Celé město bude proto uzavřeno pro osobní automobilovou dopravu a vzniknou záchytná parkoviště, odkud se poutníci snadno dostanou na místo slavnosti.

Dvojměstí Brandýs nad Labem–Stará Boleslav je sídlem 16 840 obyvatel. Hlavní komunikací je rychlostní silnice R10 a na ní navazující silnice II. a III. třídy. Organizátoři akce se tak jistě oprávněně obávají kolapsu dopravy ve městě, ale i na beztak problematické silnici R10. Přišli proto s návrhem zavedení zvláštních vlaků na tratích 072 (Lysá nad Labem - Ústí nad Labem západ), kde leží ŽST Stará Boleslav, a 074 (Čelákovice - Neratovice), na níž leží ŽST Brandýs nad Labem.

Dle prvotních informací se zástupci Středočeského kraje k možnosti mimořádných vlaků moc nepřiklánějí a dokonce se objevily informace, že případný příspěvek na mimořádnou vlakovou dopravu bude zamítnut. Tento fakt by jistě způsobil dva zásadní problémy. Tím prvním by byl již zmíněný kolaps dopravy na R10 a přilehlých komunikacích, což by mohlo zkomplikovat i dopravu ve východní části Prahy, vzdálené pouhých 10 kilometrů. A druhým zádrhelem by byla přetíženost jednotlivých vlakových spojů na tratích 072 a 074.

Po návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy je návštěva Benedikta XVI. druhou letošní významnou událostí. Případný dopravní kolaps by jistě nevrhl dobré světlo na pořadatelské schopnosti české strany a po letošním, nepříliš vydařeném českém předsednictví EU by to byla další kaňka na české organizátorské pověsti, kterou by přítomná světová média rozšířila do celého světa.

Autor by rád touto krátkou aktualitou chtěl apelovat na představitele Středočeského kraje, aby se zamysleli nad všemi okolnosti tohoto problému. O dalších podrobnostech vás autor bude ještě prostřednictvím magazínu ŽelPage informovat v průběhu dalších příprav papežské návštěvy.

Pozn. autora: údaje o počtu návštěvníků uvedl s odvoláním na šéfa policejní ochranné služby Lubomíra Kvíčalu ve svém víkendovém vydání ze dne 25.7.2009 deník Právo. Počty návštěvníků zveřejněné v Městských listech Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi jsou zastaralé a pochází z doby, kdy se ještě nevyjadřovaly jednotlivé kapituly o počtu svých poutníků.

Zdroj: Městské listy Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi, Právo, vlastní pozorování


Staroboleslavák | 29.7.2009 (15:00)
Súvisiace správyopen/close

Ďalšie z rubriky Jízdní řád

Ďalšie z regiónu ČR Středočeský


  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   
registrovaný užívateľ Bovlk 
04.08.2009 (0:54)  
Dovolím si dvě poznámky. Především mě trochu překvapuje, že zatím nikdo nenapsal, jestli si tedy budou ovečky platit ten výlet samy či nikoliv. Pohybujeme se v rovinách dohadů a toho, že někdo napsal petici na kraj, ale ne v reálných číslech o příspěvcích. Osobně bych si tipnul, že když si nějaká farnost najme bus, tak prostě řidič vybere peníze od cestujících a jede se za peníze věřících, stejně jako by se jelo na výlet zahrádkářů. Jak by to bylo v případě vlaku, to netuším a bohužel ani moc nevím, kde se zeptat na nějaká čísla o financování celé té akce. Nicméně zpátky k věci: v celé té diskusi mi chybí čísla.

Jinak přestože jsem věřící, tak si myslím, že by si cestu měli věřící platit sami.

Druhá poznámka se týká přínosů takové mše pro stát. Mše svatá (jakákoliv, ne jen papežská) je také skvělou příležitostí k přímluvám, prosbám za naši společnost. Čili ten přínos nemusí být pouze v turistickém ruchu, ale může být také v tom, že (abych tak řekl) slavení mše přináší Boží požehnání pro naši zemi.
03.08.2009 (23:40)  
Komentar Miroslava Zikmunda snad nestoji ani za reakci a ani jsem reagovat nechtel ... co odstavec to perla. Ted kdyz vecer koukam znovu do diskuze a vidim ze "ekoter"ovi se chtelo reagovat, tak jen prikladam poznamku. Souhlasim s ekoterem, nektere argumenty bych mozna zvolil mirne jine, ale v globale je mi to 10x blizsi nez nazor MZ na tuto vec.
03.08.2009 (18:10)  
vážení i když souhlasím a děkuji za příspěvek Miroslava Zikmunda tak vidím jediné možné řešení které by se asi moc nelíbilo současným špičkám.at se oddělí část daní a o tech si rozhodne každý občan sám jestli je dá církvy,dětem,sportovcum a nebo na vykřičený dum pokud by už opravdu nevěděl kam.pak by se vydělo na čem opravdu lidem záleží
02.08.2009 (22:38)  
Navíc je nutné si uvědomit, že kraj dostává peníze z daní od nás všech. A pokud dostávají desítky milionů až stovky milionů fotbalové kluby na provoz a na nové stadiony, kam chodí desítky a několik málo tisíc lidí (kteří se jdou jenom porvat, nebo si zahulákat "hoši, dotoho"), tak nevím, proč by se nemohlo přispět církvi.
I když, pokud by dotace byla spojena s podmínkou vyvěšení plakátu s nápisem "Zajištěno s podporou hejtmana Středočekého kraje Mudr. Davida Ratha." na oltář, tak to by si to opravdu odpustila.
02.08.2009 (22:31)  
Ad MZ: Je mi Vás trochu líto.
I když mě tady asi budou zase peskovat za OT, tak Vám trochu odpovím.
Nejdříve je nutné si uvědomit, že desátky nevycházejí pouze z křesťanství, ale už z judaismu, kde jejich smyslem bylo spíše pomáhat nemajetným a lidem v nouzi (prostě taková sociální dávka). V počátcích křesťanství ani desátky neexistovaly.
Pak je otázka, zda církev využila svého vlivu, aby mohla vládnout lidem a sdírat je, jak tvrdíte Vy, nebo zda církev byla využita světskou mocí.
Navíc je nutno si uvědomit, že církev za tyto desátky zajišťovala spoustu "praktických" činností, které by stejně někdo vykonávat musel.
Dalším problémem je, že církev není nějaké sro. nebo a.s. s představenstvem sídlícím ve Vatikánu nebo v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí, ale skupina víceméně samostatných organizací.
Právě jedněmi z nejbohatších byly kláštery, které svého bohatsví dosahovaly spíše hospodářskými schopnostmi svých členů, kteří byli ochotni dnem i nocí pracovat pro svoji komunitu, než nějakými desátky. Tyto organizace nejdříve oslabila pozemková reforma z 20. let a pak je dodělal komunismus, který navíc v zásadě nic nesebral, ale pouze "převzal správu", přičemž se církvi zavázal poskytovat hmotné zabezpečení. Pokud se této odpovědnosti bude chtít zbavit, bude muset i přenechat správu majetku.

Navíc je poměrně jasné, že církev (v tomto případě asi Staroboleslavská kapitula a Římskokatolická farnost Matky Boží před Týnem) vše zvládne, protože dobrovolných dárců finančních prostředků i vlastních schopností bude jistě dost.
02.08.2009 (21:43)  
Miroslav Zikmund: To chcete, aby se za mši svatou platilo?? Uvědomte si, že to zmíněnému městu přinese velice dobré podmínky pro turismus (množstvím památek a zachovalou přírodou si to zaslouží).
Musíme si také přiznat, že je to mnohem větší reklama než mistrovství světa v klasickém lyžování, a že z toho budou mít velký přínos i okolní odce a města....
02.08.2009 (18:25)  
"Státní akt" se uskuteční přijetím u hlavy státu, případně u dalších ústavních činitelů, zbytek programu je věcí církve.

Mše svatá uskutečněná v Brně nebo Staré Boleslavi je výlučně církevní záležitostí, která nemá se státní návštěvou nic společného. Pokud se jí účastní nějaký politik (např. svého času Josef Lux s chotí), tak se jí účastní jako soukromá osoba, nikoli jako ústavní činitel.

Ostatně samotný Václav Klaus, jako hlava státu zvoucí papeže ke státní návštěvě, se kdysi v jiné funkci vyjádřil na adresu "všech církví" coby spolků na úrovni spolku zahrádkářů nebo včelařů, které by se měly samy financovat, tj. od státu nemají nic požadovat.

Pokud nemá církev na zaplacení vlaků nebo autobusů pro poutníky předem, nechť si vezme úvěr u peněžního ústavu a vybírá na mši vstupné. Tisícovka vstupného na mši slouženou samotným Svatým otcem je směšná částka. Při 100 000 poutníků se vybere 100 milionů ...

mbdraha : Nepleťte sem prosím kdo má jaký etnický (nebo náboženský) původ a kdo je koho synem, resp. kdo koho nenávidí. Tím spíše, že etnické židovství se dědí po matce (která je jistá), nikoli po (nejistém) otci. Když už to sem zatahujete, tak spousta věcí z toho, co dělal komunistický režim svým odpůrcům je až nápadně shodné s tím, co dělala v minulosti katolická církev se svými odpůrci.

Ona církev taky mnohý majetek, který "byl ukraden" taky nezískávala v době, kdy bylo katolické náboženství prakticky státním náboženstvím (jiné vyznání, mimo židovského bylo téměř hrdelním zločinem – podobnost s komunistickou státostranou o stovky let později je jistě jen náhodná), způsobem, který by řečeno dnešní terminologií "odpovídal dobrým mravům". Třebas takový církevní desátek ... čili 10 % daň, kterou musel církvi platit každý a historické dokumenty dokládají, že ten "desátek" církev nevymáhala i od chudáků, kteří měli sotva co úst zrovna v rukavičkách (násilná exekuce). Rovněž majetek upálených "kacířů" (lidí s jiným názorem než názorem církevních otců, resp. církevními dogmaty) a čarodějnic nebo "mužů spjatých s ďáblem" skončil často u církve, resp. u jejích hodnostářů.
Jedním ze smyslů celibátu kněžích byla ve středověku touha po majetku, protože majetek zemřelého kněze dědila církev, resp. na církev přecházelo dědictví nebo jeho část, na kterou měl kněz nárok (např. dědictví po rodičích).

Takže být na místě katolické církve, resp. jejich představitelů bych raději ohledně "ukradeného" majetku hezky mlčel.

Kolik peněz dala katolická církev na stavbu Svatovítské katedrály, jejíhož vlastnictví se domáhá soudně a podle pana kardinála Vlka je ochotná "jít až do Štrasburku"... Být soudcem rozhodujícím o tomto sporu, vyzval bych katolickou církev, aby doložila, že byla stavebníkem (má příslušné účetní doklady) domáhá–li se vlastnického práva ke stavbě...

Dost na tom, že stát financuje vzdělávání kněžích, tj. platí provoz teologických fakult, včetně platů pedagogů.
Rovněž minimálně miliarda, která se každoročně dá na platy kněžích by se uplatnila jinde, například na zvýšení platů učitelů středních a základních škol.
01.08.2009 (15:10)  
Pokud jede, jedno jestli běžným nebo speciálním vlakem několik set ozbrojených baníkovců, ČD je často raději nechají jet zdarma ve vyhrazených vozech, než by zpožďovali vlak kvůli volání policie apod. Je to přepravní terorismus. Co se týče "vlaku smrti", na ten možná Baník přispívá, ale opět je v něm povinnost platit jízdné, na niž část baníkovců s***.

Stejně tak, kdyby se do Staré Boleslavi či Brna chtělo zdarma přepravit množství ozbrojených křižáků, nejspíše by se jim to podařilo, záleželo by na okolnostech. Církev však nepovažuje za správné domáhat se bezplatné přepravy násilím. Vlastní prostředky jí chybí, protože jí stát ukradl a nevrátil majetek (narozdíl od světských boháčů, kteří mají většinu majetku zpět, aniž by se v dřívějších dobách chovali lépe, než církev).

Zájem rozumně se dohodnout mají všichni, kromě vedení ČD (naprosto nehorázné finanční požadavky na vypravení vlaku, za danou cenu by měl být vlak, kde by cestující již platit nemuseli) a vedení Středočeského kraje (Rath, jsa synem komunistického funkcionáře židovského původu katolickou církev nenávidí). Vydělat (a to jak peněžně, tak z hlediska dlouhodobé prestiže) mohou na návštěvě papeže všichni, bude-li doprava špatně zorganizovaná, prodělá hlavně Rath (a s ním celá ČSSD) a ČD.
registrovaný užívateľ Rohlick  mail  
01.08.2009 (7:13)  
Kraj už platí na jiné "věci" o kterých si myslím, že nemají nic společného s fungováním kraje. Měl by se na tom ale určitě podílet. Část peněnz město, kraj a stát. Je to prosté a funguje to všude.....Pokud se budou plánovat a vypravovat speciální vlaky z různých koutů celé republiky, nechť si z toho udělají "kšeft" ČD - tak jako kdyby si na to cestovka udělala zájezd. Dokáži si představit vlaky i např. z Břeclavy přes Přerov...a dokonce i např. z Katowic či Wroclawy, proč ne? Jenom to nezačít plánovat a oznamovat týden před konanou akcí. Apropo na víza do Canady je teď speciál eTicket.....tak proč nemít speciál PaPaTicket.
31.07.2009 (16:24)  
Jenže vlaky těm fanouškům platí kluby

Opravdu ?

o tom, že přijedou tisíce věřících z celé Evropy, o tom můžem diskutovat

Myslím , že o tom není třeba diskutovat. Viz mše v celé Evropě a návštěva minulého papeže v ČR.

Jak jsem již uvedl.... propěch z této návštěvy budou mít všichni. Tak by se taky všichni mohli podílet na nákladech.
Ale to je typicky české.... nejradši nedělat (neinvestovat) nic , ale smetanu lízat.
  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   

Komentáre vyjadrujú názory čitateľov.
Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za ich obsah.

- dopisovateľ alebo člen ŽP, - editor alebo admin ŽP

Pridať komentár
Komentáre môžu vkladať iba registrovaní užívatelia.
Pred vložením komentára je potrebné se buď prihlásiť, alebo zaregistrovať.
Prihlásenie
 
 
  
 
   Zaregistrovať sa

© 2001 - 2024 ŽelPage - správcovia


Info
informacni okenko