..: Veřejná doprava do Polska a Krkonoš v letní sezoně :..

SA-134 po roce opět v Trutnově, foto: TwixTrutnov - Po velmi úspěšné loňské letní sezóně dochází od soboty 6. června ke znovuzavedení sezónní víkendové železniční dopravy na trati z Trutnova do Královce. Vlaky pojedou dále do Polska, jejich cílovou stanicí bude Jelenia Góra, provozovány budou 3 páry spojů do konce září. Do města Jelenia Góra se lze z Čech dopravit rovněž autobusem, který jezdí z Jablonce nad Nisou přes Harrachov a Szklarskou Porębou vždy o sobotách. Denně v pravidelných intervalech jezdí také autobusy mezi Náchodem a polským lázeňským městem Kudowa Zdrój.

Obnova železničního spojení Trutnova s Polskem

Počínaje sobotou 6. června bylo opět obnoveno železniční spojení z Trutnova přes Královec do polského příhraničí, cestovat tak bude možno mezi českou a polskou částí Krkonoš. Jedná se o jediné železniční přeshraniční spojení Královéhradeckého kraje s Polskem. Nasazeny jsou opět nové nízkopodlažní soupravy SA 134. Tentokrát jezdí tři páry vlaků z Trutnova do Jelenie Góry, v neděli je jeden zkrácen pouze po odbočnou stanici Sędzisław. Na polském území vlaky staví mj. ve stanicích Lubawka, Kamienna Góra a Sędzisław. V poslední jmenované stanici si cestující ve vybraných případech budou moci přestoupit na vlak ve směru Wałbrzych. Podrobnosti najdete v jízdním řádu pro trasu Trutnov – Jelenia Góra.

Dopravci vlaků zůstávají stejní jako vloni, tj. na české straně (po Lubawku) Viamont a na polské straně PKP Przewozy Regionalne, ačkoliv se spekulovalo, že se ke slovu možná dostanou Koleje Dolnośląskie. Právě kvůli zdlouhavým jednáním s PKP PR ohledně zajištění a financování provozu vlaků již OREDO a Viamont ztráceli naději, že se provoz podaří obnovit. To se nakonec přecijen podařilo a, jak je v Polsku zvykem, padlo datum zahájení zcela náhle, 8 dní před celostátními změnami jízdních řádů. S tím souvisela poměrně malá informovanost veřejnosti o obnovené nabídce. Zatímco v Polsku se informace alespoň zčásti objevily v médiích, v ČR vyšla pouze tisková zpráva OREDO dva dny před první jízdou, a jinými zdroji byly už jen "uniklé" informace na některých dopravně orientovaných webech. Bohužel, Viamont sice vyvěsil jízdní řády, ale jinak tato společnost už od "odchodu" Aleše Řebíčka vůbec žádný marketing nedělá a cestující může být rád, že na webu alespoň nalezne aktuální jízdní řád - který se obvykle liší od toho co je v tabulce knižních jízdních řádů.

Také v souvislosti s nepříliš vlídným počasím využilo 6. června prvních spojů jen málo Čechů, povětšinou železničních cestovatelů. Nevýhodou vlakového spojení je jízdní doba bezmála dvě hodiny, což má na svědomí tragický stav traťového úseku Wojanów - Sędzisław, kde se jezdí 30 km/h, ačkoliv jde o elektrifikovanou dvojkolejku. Odbočná trať do Lubawky prošla na jaře rekonstrukcí, proto je rychlost až na některé přejezdy a mosty ucházející, stejně jako na české straně. Nicméně za předpokladu rozumné opravy polské hlavní tratě a zprovoznění Marciszówské spojky (odstranění úvraťového zajíždějí do Sędzisławi) by jízdní doba mola nadále výrazně poklesnout.

SA-134 odjíždí z Jelenie Góry, foto: TwixKarpacz, kostel Wang, foto: TwixMaly Staw, foto: Twix

Při cestování přeshraničními vlaky je možno využít jízdenky SONE+PKP, které se uznávají na obou stranách hranice (Viamont sice uznávání těchto jízdenek na webu popírá, ale uznávají se). Jinou možností je koupit klasické SONE+ a jízdenky pro další cestu zakoupit z Lubawky za běžný tarif PKP PR. Samozřejmě za běžný tarif dopravce se dá cestovat i na české straně.

Autobusové spoje mezi Harrachovem a Szklarskou Porębou

Již od dubna spojuje Jablonec nad Nisou s městem Jelenia Góra jeden pár sobotních autobusových spojů. Z Jablonce nad Nisou se ráno vyjíždí v 7:15, přistoupit lze mj. v Harrachově u sklárny v 8:00. Autobus pokračuje přes Szklarskou Porębu do města Jelenia Góra, kam dorazí v 8:50, odjezd zpět do Jablonce je ve 13:00.

Mezi horskými středisky nejblíže oběma stranám hranice, Harrachovem a Szklarskou Porębou, budou od 6. června cestující o víkendech moci využít další dva páry spojů, jejichž provoz bude po celé letní prázdniny dokonce každodenní. Odjezdy z Harrachova do Szklarské Poręby budou v 10:30 a v 16:30, zpět ze Szklarské Poręby do Harrachova se bude odjíždět v 11:25 a v 16:55. Podrobnosti najdete v jízdním řádu. Všechny tyto spoje provozuje dopravce ČSAD Jablonec nad Nisou

Cyklobusy na Pomezní Boudy

Z Hradce Králové je možno se vydat v 7:00 cyklobusem linky 640123 přes Náchod, Adršpach a Trutnov až na hraniční přechod na Pomezních Boudách. Tento spoj je v provozu o víkendech a v době letních prázdnin rovněž v pracovních dnech. Uspokojí jak hradecké občany při cestách na Adršpašsko, tak cestovatele z Náchodska pro spojení do Krkonoš. Při cestě z Hradce do Krkonoš stačí odjet až v 8:04 vlakem R 949 a tento bus stihnout v Trutnově.

Na Pomezní Boudy je možno přijet veřejnou dopravou také z oblasti Krkonoš. Spoje páteřní cyklobusové linky, trasované přes Jilemnici a Vrchlabí, vyjíždí z Harrachova v 7:00 a v 16:25. Opačným směrem ze zastávky na Pomezních Boudách odjíždí cyklobus v 7:25 a v 16:35. Více naleznete v jízdním řádu cyklobusů v Krkonoších. Tyto spoje nezajíždějí do metropole východních Krkonoš - Trutnova, ovšem dobře se na ně dostanete použitím vlaků společnosti Viamont do Svobody nad Úpou s přestupem přímo u nádraží.

Autobusové spoje PKS v Polsku

Výše uvedená vlaková a autobusová spojení se dále dají kombinovat s pravidelnými autobusovými linkami v Polsku. Například z Jelenie Góry do Karpacze je poměrně frekventovaný provoz, některé spoje jedou i přes Kowary. Další autobusy pravidelně vyrážejí do Szklarské Poręby a dále až na hranice do Jakuszyc. U spojů PKS je největší problém v tom, jak se neznalý turista prokouše vyhledávači autobusového spojení v Polsku, které mohou být velmi komplikované a nepřehledné.

Nabídka přeshraničních a příhraničních spojů pomáhá zpřístupnit polskou stranu Krkonoš, o které toho většina Čechů bohužel příliš mnoho neví a nejezdí tam. Přitom taková místa jako Mały Staw, Końskie Lby (Hala Szrenicka) či Karpacz určitě za návštěvu stojí. Jedním tipem může být autobus, který odjíždí cca v 15:15 z Karpacze (horní konec města, Biely Jar) do Jelenie Góry přes Kowary. Zhruba v 16:05 přijede přímo k nádraží v Jelenie Góře a sobotní vlak do Čech se s rezervou stihne. Jiná možnost je jet až o hodinu později z Karpacze přímo do Kamienne Góry, do autobusu je možné nastoupit také na sedle Ogorzelec. Věříme, že některá z avizovaných nabídek Vás do Krkonoš přiláká.

Zdroj: Tisková zpráva OREDO


Tomáš Kraus Poslat mail autorovi , Zdeněk Michl Poslat mail autorovi | 12.6.2009 (8:02)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Jízdní řád

Další z regionu ČR Královéhradecký


  1 2      Zpráv na stránku:   
editor nebo admin ŽP Vlad  mail  
12.06.2009 (12:10)  
Navážu ještě na Casey_R. Taky už jsem měl problémy s polskými svátky. Ať to nemusíte hledat, tady je přehled:
http://www.staypoland.com/svatky.html
dopisovatel nebo člen ŽP topič  mail  
12.06.2009 (10:45)  
....jejichž provoz bude po celé letní prázdniny dokonce každodenní...
V 70.-80.letech jezdíval autobus mezi Jabloncem nad Nisou a městem Jelenia Gora každý den po celý rok. Myslím, že jezdily dva páry. Ráno a později odpoledne.
Inu, pokrok nezastavíš. :-)
12.06.2009 (9:42)  
Jen doplním. Vyhledávat v Polsku autobusy je opravdu žůžo. Nevím jak konkrétně ve zmiňovaných případech, ale rád bych upozornil, že často autobusy jezdí jen v pracovní dny. I v turisticky frekventovaných místech může jet přes týden i dvacet autobusů, ale přes sobotu a neděli nemusí jet ani polovina. Dále je vhodné se seznámit s Polskými svátky. Ne všechny se kryjí s našími a je zde dost náboženských svátků. Zadávání názvů s polskými znaky je prakticky nutnost. Lze sice použít zástupné znaky, ale značně to prodlužuje vyhledávání. A na závěr. Nedávno se objevil nový vyhledávač autobusů. Je přehlednější, lépe se ovládá a je rychlejší než vyhledávač uvedený Hamtákem, který byl polooficiální a ne vždy obsahoval všehny spoje. Nový vyhledávač najdete na adrese http://www.autobusowyrozkladjazdy.pl. Našeme IDOSu se to sice nevyrovná (hlavně díky tomu, že neintegruje vlaky a autobusy dohromady), ale je to pořád lepší než ještě před rokem.
Ještě na okraj, v Polsku bývá na zastávkách i nádražích vyvěšen jen směrový JŘ. Díky tomu je třeba se zeptat jestli daný spoj jede do našeho cílového místa, zvláště u spojů, které jedou na větší vzdálenost. V JŘ je totiž uvedena jen cílová stanice a případně některé větší města jako "Přes".
12.06.2009 (9:35)  
Novější vyhledávač autobusového spojení v Polsku je na adrese: http://www.e-podroznik.pl/. Na rozdíl od klasických rozkladů tento umí i vyhledat spojení s přestupy, zadat požadované datum a zároveň již není nutné vkládat názvy zastávek s polskou diakritikou.
Jinak je ještě dobré vědět, že jízdní řády vlaků Trutnov - Sedzislaw - Jelenia Góra mají na polském území zpravidla o pár minut odlišné časy příjezdů/odjezdů od těch, které jsou uvedeny na stránkách OREDO či v IDOSu. (Kdo občas cestoval v Polsku vlakem, toho to ani nemůže překvapit). V Polsku se jezdí podle údajů zveřejněných na http://www.pr.pkp.pl/rozklad-jazdy.html. V úseku Lubawka - Trutnov je vše OK.
12.06.2009 (9:15)  
Vyhledávání autobusů polské PKS není jednoduché, ale něco je.
http://www.rozklady.com.pl/main.php?page=start&
Lépe zadat přímá spojení. A např. zadat výchozí Przelecz Okraj se nezdařilo, i když linky byly vypsány. Vhodné zadávat názvy včetně polských speciálních znaků.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko