..: České dráhy prodávají svůj honosný palác v Praze :..

palác ČD, foto: Deník.cz Praha — České dráhy připravují prodej svého paláce, který již nepotřebují. Sweerts–Šporkovský palác se nachází v samém centru Prahy v Hybernské ulici. Dráhy pro prodej zvolily elektronickou aukci která proběhne 15. července 2009, vyvolávací cena je půl miliardy. „Dražbu jsme zvolili s cílem dosáhnout maximálního zisku a zajistit transparentnost prodeje. Jde o samostatný obchodní případ, jenž nemá žádnou souvislost s jinými, už dříve schválenými prodeji majetku naší akciové společnosti,“ řekl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD.

České dráhy jsou od roku 2003 akciovou společností, v níž stát vlastní 100% akcií. Už předtím ale vláda i Parlament schválily prodej mnoha objektů, které dráhy nepotřebovaly pro svou hlavní činnost, od lukrativních budov a pozemků v Praze ke zdravotnickým a rekreačním zařízením. Pozdně barokní palác je v seznamu nemovitých kulturních památek a nachází se v památkově chráněném území. Sídlí v něm několik organizací a firem, například Federace strojvůdců, cestovní kancelář ČD Travel či ČD Reality. Jedná se o šestipatrovou budovu s celkovou plochou více než 9 000 čtverečních metrů. „Je to vyloženě záležitost Českých drah, jejich vlastní rozhodnutí, které šlo mimo naše ministerstvo,“ řekl k tomu mluvčí Ministerstva dopravy Karel Hanzelka. ČD se palác pokoušely prodat již před rokem, termín byl stanoven taktéž na 15. července, letos se o to snaží znovu.

Zdroje: Denik.cz, Novinky.cz


city.elefant Poslat mail autorovi | 25.6.2009 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty

More from ČR Praha


Registered user M@ra 
29.06.2009 (16:00)  
Podle mě 500 mil. byla loňská vyvolávací cena, se kterou se nikdo nepřihlásil, letos je to myslím jen 350 MKč.
Registered user Martin Š.  mail  
26.06.2009 (17:31)  
DJ: Vydělají? Podle mě by jim to daleko více sipalo, kdyby to jen k pronájmu, ale jak víme ČD není dobrým hospodářem.
Registered user DJ 
26.06.2009 (12:02)  
Výborně, zase prodej majetku, který dostaly ČD do vínku fakticky zadarmo, a teď na tom vydělají. Stejně jako nádražní budovy za 12 miliard...
Aspoň že to tentokrát (snad) od nich nekoupí stát nebo jeho organizace. :-)
26.06.2009 (9:51)  
Tak by za těch 500mil.Kč mohli koupit nějaké nové vagony,nebo opravit zase nějaké to nádraží.
Registered user Sandik 
25.06.2009 (15:09)  
Dovolím si několik malých upřesnění k historii paláce. Nejedná se o celý Sweerts–Šporkovský palác, jak se často mylně uvádí, ale v podstatě pouze o jeho pravé, později doplněné křídlo. Nalevo od vlastního Sweerts–Šporkovského paláce (který dnes patří FF UK) mělo vzniknout a nikdy nevzniklo obdobné levé křídlo.

Budova byla ve dvacátých letech 20. století razantně přestavěna, respektive přesněji nahrazena novostavbou s využitím částí původního pozdněbarokního objektu, z něhož zbylo víceméně pouze průčelí. Autorem přestavby byl Josef Gočár a v objektu poté sídlilo ředitelství Anglobanky.
Registered user Nechic  mail  
25.06.2009 (13:57)  
Neexistovala jen v 70.. Já tam chodil a to mi je 20, i když nevim kdy přesně to zavřeli. V době bez internetu to však bylo něco :)
Registered user stoupa  mail  
25.06.2009 (13:16)  
... a když tam bývávala prodejna NADAS, tak jsem se tam něco v 70.tých letech nachodil ......

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko