..: RegioJet koupil 9 peršingů a chystá komerční spoje :..

Lokomotiva řady 163 dopravce RegioJet (fikce), foto: Petr Sporer (CC-by-sa 2.5)Brno — Projekt dálkových vlaků Student Agency začíná ožívat. Po sérii propagačních jízd v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Plzeňském kraji chystá žlutý dopravce první pravidelné spoje vlastních vlaků, které hodlá provozovat bez finanční podpory státu nebo krajů; zároveň však neskrývá, že by měl zájem i o subvencované rychlíkové linky, pokud ministerstvo dopravy v souladu se svým dřívějším závazkem v brzké době vypíše příslušné výběrové řízení. RegioJet v současnosti uvažuje o dvou pravidelných komerčních linkách – jedné regionální a jedné dálkové. V obou případech už společnost požádala o přidělení kapacity dopravní cesty a nyní se chystá odpovědět na otázku vozidel: zatímco pro regionální dopravu má k dispozici pronajaté motorové jednotky Desiro Classic, na své první dálkové výkony si žlutý dopravce přiveze lokomotivy z produkce plzeňské Škody, které od března 2011 nasadí na sedmi párech vlaků mezi Prahou a Ostravou.

Poslední peršingy se vrací do vlasti

Lokomotiva řady E630 (163 ČD) italského dopravce FNM LeNord, zakoupená pro RegioJet, foto: Student AgencyKdyž v roce 2006 plánoval své soukromé expresy dopravce Railtrans, narazil na problém absence vhodného vozidla. Původně zamýšlené stroje řady 189 od Siemensu nebyly v té době možné schválit a alternativa v podobě téměř historických bobin řady 140 nepřicházela do úvahy kvůli rychlosti a spolehlivosti. Po rok trvajících odkladech a následném zahrnutí dálkových vlaků ČD pod finanční křídla MDČR byl projekt RTexpress nadobro opuštěn a neexistence vhodného vozidla se jevila být nepřekonatelnou překážkou pro jakéhokoli soukromého dopravce. (Paradoxem zůstává, že Siemens ES64F4 byl mezitím v Česku úspěšně testován.)

Jak se ale ukazuje, toto tvrzení už neplatí. Přestože jsou totiž typické "peršingy" lokomotivní řady 163 rozšířené skoro výhradně na území bývalého Československa, devět kusů poslední výrobní série si přeci jenom našlo cesto za hranice – po jejich neodebrání ze strany Českých drah putovaly s drobnými úpravami k italskému dopravci Ferrovie Nord Milano, který pod obchodní značkou LeNord provozuje osobní dopravu na 290 km tratí v okolí Milána. Po nedávné restrukturalizaci se společnost rozhodla pro přepravu osob využívat výhradně ucelené jednotky, a tak svůj lokomotivní park, zahrnující mimo jiné i 6 kusů modernizovaných "brejlovců" z ČKD, nabídla na prodej.

Devět lokomotiv tamní řady E630, pod kterou se skrývá mírně upravená verze československé řady 163, teď zamíří na modernizaci s cílem dosazení nových řídicích a zabezpečovacích zařízení a zvýšení maximální rychlosti na 140 km/h. Po 15 letech se tedy peršingy FNM vrátí do vlasti, kde vymění dosavadní světlezelený kabát za korporátní žlutou Regiojetu. Z pohledu rekonstrukce lze dodat, že program rozsáhlých modernizací stejného typu strojů nedávno zahájily ŽOS Vrútky, které nabízí přestavbu jednosystémových strojů na novou řadu 361 s podporou dalších trakčních systémů.

Zprávu o získání lokomotiv přinesla jako první agentura Mediafax a jako druhý deník iDNES, tradičně v sekci "Víme první". Podle citovaného vyjádření ředitele Student Agency Radima Jančury přišly peršingy firmu přibližně na půl miliardy korun, což, přepočteno na kus, znamená přibližně polovinu ceny nové lokomotivy. RegioJet teď pracuje na získání odpovídajících osobních vozů, přičemž nelze vyloučit ani nasazení ucelených netrakčních jednotek. Společnost v tuto chvíli jedná s možnými dodavateli tak, aby mohla splnit termín vyjetí žlutých expresů na jaře příštího roku.

Nový tarif – bez karty levnější, s kartou skoro stejně

'Vlakušky' RegioJet, foto: Josef PetrákVedle příprav na provoz vlastních pravidelných vlaků zveřejnil RegioJet i novou verzi tarifu, která nahradila původní dokument, sloužící pouze formálním účelům podle požadavků drážního zákona. Nový tarif je komplexnější a nabízí čtyři základní druhy jízdného: obyčejné, zvláštní (zákonem určené slevy), zákaznické (pro držitele kreditové jízdenky SA) a akviziční (odvíjející se od konkrétních propagačních akcí). Nárok na slevu u Regiojetu mají mít i studenti do 26 let; dopravce počítá se skupinovou slevou pro 3-10 osob a slevou zpáteční. V přímém porovnání s tarifem TR 10 ČD chce žlutý dopravce nabídnout levnější obyčejné jízdné (1,24 Kč/km oproti 1,30 Kč u ČD), zatímco zákaznické zvýhodnění není až tak výrazné (20% sleva, tedy 1 Kč/km, oproti 0,98 Kč u ČD). Detaily jednotlivých nabídek zatím dopravce nekomentoval.

Zdroj: RegioJet, Mediafax


Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 18.5.2010 (7:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci Stavby a projekty

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 6 ... 38      Zpráv na stránku:   
22.05.2010 (11:26)  
M: To Brno je jednoduché. Všechny vlaky tam mají stejnou jízdní dobu proto, že jedou v taktu. A ty jízdní doby jsou dělané pro rychlost 140 km/h a v klidu je zvládne i 362. Dělat tam rozdíly podle použitých vozidel prostě není možné. Když se chce, aby ty vlaky jely v taktu, musí se to celé udělat podle nejpomalejšího vlaku. Karavana jde rychlostí nejpomalejšího velblouda, nebo jak se to říká... Takže ty stejné jízdní doby v žádném případě neznamenají, že 362, 350, 680 a taurus jedou stejně. Navíc se užívají i různé soupravy (s různou rychlostí a různě obrzděné, se soupravou Ampz/Bmz se taky jede jinak než se soupravou našich pochybných rekonstrukcí), s tím se taky musí počítat. Až tam budou všechny vlaky vozit stejná vozidla, bude možné udělat jízdní doby na míru těmto vozidlům...

Jak jsem přišel na těch 10 minut? Je to jen odhad, ale nějakým rozdílem si prostě jsem jistý. A věz, že ta lepší aerodynamika má na to taky vliv, protože 380 (nebo taurus) spotřebuje méně výkonu na likvidaci aerodynamické ztráty než 151, a ten výkon jde potom využít jinak. Navíc výkon jako takový je taky vyšší (6400 vs. 4000 kW), nové lokomotivy mají lepší dynamiku jízdy, rychleji se rozjíždí (a tady nejde jen o rozjíždění se ze stanice, ale i o vyjíždění zubatého rychlostního profilu), rychleji brzdí. Jinak řečeno 380 nebo taurus mají jinou trakční charakteristiku než 151. To všechno se podepíše na tom, že ve výsledku mají kratší jízdní dobu a já si myslím, že těch 10 minut nebude daleko od reality. Když si porovnávám jízdní doby nových a starších vozidel na výrazně kratších tratích, taky tam vycházejí hmatatelné rozdíly, tak co potom teprve na tak dlouhé trati... Prostě bys mohl uznat, že nová vozidla dokážou jet lépe než stará a nemusel by ses takhle blbě přít. To je to samé, jako bys tvrdil, že pojedou stejně 854 a desiro nebo regioshuttle. Všechna tato vozidla mají dokonce stejnou max. rychlost 120 km/h...
registrovaný uživatel M 
22.05.2010 (10:52)  
doom - tak to je docela zahada, ze na Brno maji vsechna EC stejnou jizdni dobu a to bez ohledu na to, jake tam jsou vagony a jaka lomotiva... Predpokladam, ze je to proto, ze JR je tvoren na nejakou tu rychlost a neresi, co to potahne.
Takze by mne zajimalo, jak jsi prisel na ech 10 minut. Snad ne tim, ze 380 pojede rychleji nebo ze je hezci nebo ze ma pri rychlosti 200 kmh lepsi aerodynamiku...
22.05.2010 (1:16)  
Martin Š.: Na Želpage už to asi věděli, tak použili ilustrační fotku s Talgo vozy. :)
22.05.2010 (0:50)  
M: Na to jsi přišel kde, že mezi 380 a 151 není žádný rozdíl? Nějak prakticky ověřeno to ještě není, ale jsem si jist, že mezi Prahou a Ostravou rozdíl mezi nimi bude. Mohlo by to být odhadem tak třeba 10 minut. Kromě toho má nová lokomotiva lepší schopnost dorovnávat zpoždění, což by taky ocenili i cestující.
21.05.2010 (20:49)  
Já nesrovnával konkrétní typ lokomotivy. Myslel jsem to všeobecně.
registrovaný uživatel M 
21.05.2010 (20:04)  
tomino - pri srovnani 151 a 380 lokomotiva na jizdni dobu vliv nema zadny (za podminky, ze neco tahne a ze jede po 270). Co se tyce te konkurence, tak konkurence neni vzdy to, ze vzdy delaji vsechno a konkuruji si v tom vsem. Efekt konkurence spociva i v tom, ze jeden zjisti, ze ma delat to a jiny ono (viz ten odkaz, ktery asi zustal neotevren).
Jak jsem psal - z te formy "prvni" konkurence budou mit prospech jen obyvatele 4 mest v republice (plus nejake ty pripoje) a nekteri na tom dokonce muzou tratit (pokud CD presune vagony z jihu na sever). Z druhe formy maji uzitek vsichni a nikdo si nepohorsi
21.05.2010 (17:25)  
M : Napsal jsi, že by měly ČD uvolnit pozici SA v kategorii vlaků EC/IC. To pak ale ztrácí konkurence význam. Pochopil jsem, že to bylo myšleno vzhledem ke kvalitě vagónů. Tam bych se ale vsadil, že ve chvíli, kdy bude opravdu jasné, že se žluté vlaky na kolejích objeví, bude reakce i od ČD. Navíc podle té logiky by spíše ty pomalé vlaky měly jezdit SA. Vlaky ČD většinou pokračují dál na Slovensko a do Polska a asi by nebylo dobré, aby stavěly v každém trochu větším městě. Už teď staví na mnoha místech zbytečně.
Konkurence je potřeba. To by se pak mohli Žaluda a Jančura spolu sejít, poplácat se po ramenou a rozdělit si koleje. A jsme tam kde dnes.
21.05.2010 (15:28)  
M : Samozřejmě jsem na to v tom příspěvku koukal pohledem strojvedoucího. Cestujícímu to může být v zásadě jedno, jaká mašina ho táhne. I když i pro něj může být dobrá kratší jízdní doba. Je škoda mít dobrý vagóny a nemít pro ně adekvátní lokomotivu a stejně i naopak a nevyužít potenciál toho kterého vlaku.
  1 2 3 4 5 6 ... 38      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko