..: Demolice ústeckoorlického nádraží :..

Ústí nad Orlicí, foto: JakuzaÚstí nad Orlicí - Nádražní budova ústeckoorlického nádraží slouží od roku 1874. Má přednost před projektem moderní transevropské železniční sítě? V rámci stavby zbývající části I. železničního koridoru stojí staniční budova v Ústí nad Orlicí totiž v trase nové přeložky, jež by měla zkrátit cestování mezi Prahou a Brnem či Ostravou o několik minut. To ale ve veřejnosti vzbudilo reakci. Někteří místní obyvatelé a železniční nadšenci tvrdí, že novou trať by bylo možno postavit i bez zbourání zdejší unikátní budovy. Ze židle ale zvedá výrok zástupců SŽDC: naplánujte a zaplaťte si to, třeba veřejnou sbírkou. Byla tedy varianta zachování budovy vůbec seriozně řešena a srovnána?

Budova je totiž cenná

  • Národní památkový ústav a památkáři Pardubického kraje, jako i další odborníci nejen z ČR, jsou přesvědčeni o historické hodnotě této budovy, která se do dnešních dnů zachovala v poměrně nedotčeném stavu. To dokladuje i zpráva Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT.
  • To se koneckonců potvrdilo i v rámci Soutěže o nejkrásnější železniční nádraží ČR, kdy se Ústí nad Orlicí dočkalo finálové účasti a zvláštního ocenění za „zachování původního rázu unikátní historické nádražní budovy“.
  • Ovšem samotné ministerstvo zápis do seznamu památek odmítlo. Údajně proto, že příprava stavby je již v pokročilém stádiu a veřejný zájem ve formě přestavěné železniční trati má přednost.

Pardubičtí památkáři se však rozhodli budovu zachránit. Proti tomu se ale postavilo hned několik subjektů, včetně samotného městského úřadu v Ústí, Krajského úřadu v Pardubicích a Ministerstva kultury. To tvrdí, že požadavek byl vznesen příliš pozdě. "Ministerstvo kultury si je dobře vědomo významu průmyslového dědictví České republiky, ale zároveň se domnívá, že podnět na prohlášení konkrétně tohoto objektu měla odborná organizace zaslat před začátkem dlouhodobě plánované a připravované akce," stojí v rozhodnutí neprohlásit nádraží za kulturní památku.

Fanoušci zdejšího nádraží se s tím ale nechtějí smířit. Z toho důvodu kontaktovali mnoho významných osobností včetně ministra kultury Václava Jehličky. V této aktivitě jim pomáhá i Polský výbor Mezinárodního komise pro ochranu průmyslového dědictví (TICCIH). „Budova nádraží v Ústí nad Orlicí je svou historickou, estetickou a architektonickou hodnotou součástí našeho kulturního dědictví. Památky, jako je tato, většina civilizovaných zemí ochraňuje a snaží se uchovat je i příštím generacím jako svědectví umu, dovednosti a vynalézavosti předků,“ prohlásil ředitel Mezinárodního festivalu Techné Ostrava Dr. Jan Rywik a dodal: „Stačí jen překročit naši státní hranici do vedlejšího Rakouska nebo dál do Švýcarska abychom pochopili, že modernizace železničních tratí a budování drážních koridorů ještě neznamená, že ve jménu „modernizace“ musíme ničit vše co nám zanechala minulost.“ Nutno ovšem dodat, že ani naši západní sousedé toto pravidlo ne vždy respektují. Příkladem toho jsou stanice St. Anton am Arlberg a Langen am Arlberg, kde původní nádražní budovy a stanice byly přebudovány v betonová monstra naprosto popírající původní historický ráz.

Podle tvrzení některých odborníků má však plánovaná demolice svá opodstatnění. Hlavním problémem pak je atypické umístění budovy. "Nebylo by možné zajistit podle českých a evropských parametrů takovou bezpečnost cestujících, jaká je požadována," zdůvodnil rozhodnutí SŽDC její mluvčí Pavel Halla. Zajímavé ovšem je, jak jeho prohlášení pokračuje. Nabádá v něm, aby si lidé modernizaci původní budovy zaplatili sami. "Je to stavba ve veřejném zájmu. Pokud někdo z petičníků zainvestuje do modernizace budovy, tak proč ne. V současné době je ale stav nádraží a kolejiště žalostný a je potřeba jej řešit,“ prohlásil Halla a dodal: "Autorům petice lze vzkázat pouze to, že pokud najdou 20 milionů korun na kompletní rekonstrukci - přičemž stejně nezajistí, aby to splňovalo požadavky, které to má mít z hlediska bezpečnosti a pohodlí cestujících - pak se o tom dá mluvit. Ale bylo by to zase jenom zbytečné oddalování, které jednou musí přijít, to znamená posunutí nádraží směrem k Orlici." Problémem SŽDC je zjevně právě atypická poloha stanice mezi dvěma skupinami kolejí. Co tím ovšem chtěl básník říci, není zcela jasné.

Podívejme se nyní do historie, první vlak projel Ústím nad Orlicí v roce 1845. Tehdy totiž byla zprovozněna současná trať mezi Prahou a Olomoucí. O čtvrtstoletí později začala vznikat spojnice Ústí n. O. a Letohradu. Stávající systém odbavování cestujících nedostačoval, a proto bylo nutno postavit novou výpravní budovu. Tu architekt Rudolf Frey umístil přesně mezi obě trati. Z jedné strany je tak obklopena nástupištěm pražským a z druhé strany letohradským. Budova byla letos ve veřejné anketě zvolena jedním z nejhezčích nádraží České Republiky, mimo jiné získala i odborné ocenění za zachování původního rázu.

Náhradnice

Samotná nová budova také nenechá jen tak někoho klidným. V dobách, kdy byl projekt SŽDC před veřejností tajen, se s ním mohli seznámit představitelé ústeckoorlické radnice. A jak že vypadá? To se laická veřejnost měla dozvědět až v době stavby. Ovšem znepokojující výrok starosty „Vypadá to jako peny market znásilněný teskem.“ je více než výstižný. Následné úpravy ve formě výrazné půlkruhové střechy s přesahem jsou jen díky zájmu o danou věc. "Projekt vypadal, jako když Penny Market najede do Teska. Podařilo se nám aspoň vyjednat víc prosklení a zvlněnou střechu. Jsme bránou do Orlických hor a tomu má stavba odpovídat," řekl pro ČTK starosta Pešek. Vizualizace nové nádražní budovy.

Bude se opakovat historie?

Demolice Těšnovského nádraží se také odpovědným institucím i přes protesty odborníků a laické veřejnosti zdála nejlepším a vlastně i jediným možným řešením. Za několik let se však stala mementem barbarského chování k památkám.

Přesto má však i v řadách železničních nadšenců své zastánce, kteří poukazují především na potřebu zrychlit spojení a tím dostát smyslu investice veřejných prostředků do dopravní infrastruktury. Určitě není žádoucí na úsek pojížděný rychlostí 160 km/h navazovat po modernizaci rychlostí poloviční, zkoumal to ale někdo vůbec?

Šokující je však především způsob, jakou je tato skutečnost správou dopravní cesty prezentována. V době, kdy "je již pozdě cokoliv měnit," nebyl tento projekt ještě ani prezentován, natožpak celospolečensky přijat. Způsob představení vizualizací údajně neodvolatelně schválené kontroverzní novostavby nádraží připomíná partyzánskou bojůvku. Srovnávací studie zachování a nahrazení nádraží není dána k dispozici, pokud vůbec existuje. A reakce na 13 000 podpisů? Pokud se vám to nezdá, můžete se složit a vymyslete si to sami, možná se s vámi i budeme bavit, pokud už nebude po všem?

Zdroje: Stop demolici - petice proti zbourání historické budovy, Týden.cz, Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT, Soutěž o nejkrásnější nádraží


Samir Lepara | 10.2.2009 (7:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty

Další z regionu ČR Pardubický


  1 ... 3 4 5 6 7      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel JK ml. 
10.02.2009 (9:29)  
Arogance nearogance, rovný a rychlý koridor to je to o co tu jde. Přece dráha se už od potřeb z doby Franze Josefa kapku posunula (aspoň na hlavních tratích :-))), pokud má být trať v ÚnO rychlejší a rovnější je demolice v pořádku. podobně jako ustoupila část depa na masaryčce novému spojení, také jistě historicky cenné budovy....Pokud se někdo vyznáte, dá se porovnat historická cena této budovy třeba se žst Suchdol nad Odrou? a jak se cena takové architektonické památky změní, když se jako např ke svinovskému nádru přistaví supermoderní skleník........ ????
10.02.2009 (9:28)  
jeffer: Technokratický ekonom promluvil, amen. Jsem jen rád, že jsi ten poslední, kdo může situaci hulákáním "dolů s ní" nějak ovlivnit.
Dle této logiky bychom třeba mohli zbourat půlku Brna, aby vlaky od Tišnova nebo z druhé strany od Přerova neobjížděly celé město. Ty náklady na objíždění vlaků oklikou musí býr příšerný. Jak to říkal major Terazky? "Popíliť všetko popíliť." / "Kášňa? K čemu je vojákovi kášňa? Zbúrať"
Spíš bych si položil otázku, jestli opravdu nelze postavit nové kolejiště při zachování stávající budovy a určitých rychlostních parametrů. A taky bych si položil otázku, jestli se touto možností vůbec někdo seriózně zabýval.
registrovaný uživatel PAja 
10.02.2009 (9:25)  
František:
Nemohou samozřejmě rozhodovat o historické ceně budov ale mohou oslovit a mohou nescháválit územní rozhodnutí!!! Tím pádem mohou rozdmíchat účelnou diskuzi a případné referendum o budoucnosti daného objektu. Nic takového však neproběhlo!!!
Zvýšení rychlosti je podníceno zvětšením polomeru daného směrového motivu. Pokud se podíváte na mapové podklady nejlépe na letecké snímky uvidíte krásně celou situaci. Stávající oblouk s poloměrem o něco větší než 250 m je notno zvětšit na minimální hodnotu 900m pro traťovou rachlost alespoň 120 km/h pro klasické soupravy. Tímto se vám celý oblouk posune směrem ke středu oblouku a celý se prodlouží. Vzhledem k místním poměrům ze počátek oblouku posouvá k oné staniční budově. Zde Vám mnoho variant nezbývá. Při zaústění na Letohradskou část nádraží zde neumístíte nástupiště s přístupem mimo úrověň, které je z hlediska bězpečnosti nutností a již pri stávajícím stavu chybí.
Jinou variantou je již pře UO opustit údolí Třebovky tunelem město obejít. To však není opět požadavky města o dopravní napojení akceptováno.
Ono je jednoduché vykřikovat že se něco má udělat líp ale jinak. Ale akceptovatelné variantí návrhy ještě nikdo nepředložil.
registrovaný uživatel Petr Mareš  mail  
10.02.2009 (9:23)  
Podle tohoto do budovy zasahuje jedna kolej ze tří...
http://www.stop-demolici.wz.cz/res/dokumenty/2008-10-26/usti_nad_orlici.pdf
10.02.2009 (8:59)  
Paja
No, až na ty záchodky a uhelnu je ta budova tak jak byla postavena. Nevidím nic naplácaného.
registrovaný uživatel jeffer 
10.02.2009 (8:58)  
Dolu s nou a to hned! Usek UnO - Chocen je miesto kde to viazne (este napr. Pha-Bechovice - Uvaly, ale tam je aspon 100-120 a nie 70-80-85). Mmch ta vizualizacia (na strankach peticie) mi pripomina to, cim obalili Svinov a je jednoducha a funkcna.

O vsetkych 5 pohromade by som v pripade peticie nehovoril - su to kazdodenne straty penazi na brzdeni vsetkych vlakov a ich opetovnom rozbehu, na znizenej kapacite tohto tratoveho useku.

Ako by sa chodilo do budovy ak by ostala na mieste? Vleziem od mesta do podchodu, prejdem popod nastupiste kam mi pride vlak, dorazim az do budovy, vyleziem z podchodu (zasah do "cennej architektury"?), kupim listky, zas vleziem do podchodu a konecne na nastupiste? Alebo nie, nie. Preco podchod? Nadchod by sa tam vynimal krajsie, ved schodov nie je nikdy dost. Urovnovy pristup (ako v sucasnosti) neprichadza do uvahy.

Pokial niekto namietne, ze listky sa tam predavat nemusia. Co tam bude v tom pripade? Pristup je len podchodom a naokolo si to svistia vlaky > 120 km/h - tam kancelarie neukecate, leda tak sklad, ale k skladu sa treba dostat autom ak uz nie kamionom. Nic? A kto udrzbu budovy pre to "nic" zaplati? Ona ta udrzba by bola lahodkova tak ci tak - prijazd gumokolov k budove nebude (snaha zrusit sucasne priecestia).
10.02.2009 (8:47)  
PAja: Myslíte, že městští úředníci mohou běžně rozhodovat o tom, která budova je historicky cenná? Hodnota je v tomto případě proměnná s časem, a souvisí i s mírou výskytu podobných budov. Jelikož se architektura ubírá od přirozeného a estetického pojetí k abstraktním, většině lidí nic neříkajícím tvarům v lepším případě, v horším pak k utilitárnímu zjednodušování za hranicí estetiky, je jasné, že co v době vzniku již mohlo být vnímáno jako horší než to co je, je nyní nejlepší, co je. Postupný vývoj stavby přitom není na překážku - ba právě naopak. Kdysi byla snaha o purizaci, díky níž například Karlštejn přišel o tehdy charakteristickou střechu a dostal, historicky ovšem málo podloženou, novou "čepici". Dnes je snaha zachovávat především to, co vzniklo přirozenou cestou, i když někdy je dle mého názoru dobré se při doplňování nedochované hmoty držet spíše původních vzorů, které nepůsobí rušivě, obecně přípustné jsou ale i nové tvary, které ten původní citlivě doplňují. Opravdu si myslíte, že zvýšení rychlosti je nutně podmíněno stržením budovy? Já si to nemyslím. Jde jen o ty příliš přísné normy, a také absenci promýšlení variant. Netvrdím, že by se mělo pracovat bez norem, ale je třeba je revidovat, vedou-li ke zbytečným omezením.
10.02.2009 (8:39)  
Řekl bych, že prvním a viditelným problémem je skutečně neochota odpovědných míst vymýšlet projekty ve variantách. Nová budova možná není až tak strašná (mohlo by být mnohem hůř), ale ve srovnání se starou jde skutečně jen o chabou náhražku. Druhým, poněkud skrytým problémem jsou naše normy. Nevím, jaké jsou v tomto normy evropské, ale například v Německu díky vyššímu povolenému příčnému sklonu v obloucích patrně nemusejí takovéto problémy řešit. Zatímco u nás je třeba kvůli dosažení i nižší rychlosti než 160 km/h rozsáhlých přestaveb s nalitím ohromného množství betonu (což bezpochyby vyhovuje zaujatým firmám, nikoli ovšem ekologii a ekonomii), jinde jde totéž s mnohem menší námahou. Přitom jde jen o čísla kdesi na papíře, když vezmeme v úvahu, že fyzikální zákony by měly platit u nás zhruba stejně jako u sousedů. Třetím, již velmi nenápadným problémem je snaha "koridory" nahradit skutečné železniční magistrály (které by však měly být svými parametry úplně jinde), a to třeba i za cenu vozby zastávkových vlaků, jejichž úkolem je obsluha území, dlouhými úseky mimo sídla. Schází jasná smysluplná koncepce v dopravě jako celku. Záměrem je stavět dálkové trasy souběžně pro všechny druhy dopravy, aby se mohlo všude jezdit auty a ostatní moc nekřičeli, a důsledkem jsou i polovičatá řešení v železniční síti - kompromisy, které nepřinášejí valný užitek, aneb pár megastaveb, aby byla vidět "snaha", a stejně budeme jezdit auty. Zbývá dodat, že "nižší" instituce jsou v tom spíše nevinně (přestože i jejich šéfové jezdí auty, namísto aby využívali to, co nabízejí i svým váženým cestujícím). To hlavní je určováno těmi "nejvýše", ovládanými lobbyisty.
registrovaný uživatel PAja 
10.02.2009 (8:34)  
Jaký typický příklad arogance moci??? Když se to před cca třemi roky zástupci SŽDC a města UO projednávalo nebyl žádný problém a všichni s daným záměrem souhlasili. Až poté co bylo schváleno územní rozhudnutí, určitá skupina lidí začíná nesmyslně bojovat. Prosím Vás čím je tato budova cenná z hlediska architektury??? Vždyť se nejedná o žádný ucelený architektonický styl. Je to slepenina jak živelně postupovala potřeba doby. Ty "moderní" komunistické záchodky po vlaštovsku přilepené k hlavní budově, střídání lícového a klasického omítaného zdiva či náznaky hrázděného zdiva v 2NP. To si myslíte že je třeba uchovat??
Souhlasím s demolicí z toho hlediska že tím může dojít k napřímení hlavních kolejí stávající "pražské" části nádraží možné zvýšení traťové rychlosti ze stávajících neakceptovatelných 70 km/h.
registrovaný uživatel myrha  mail  
10.02.2009 (8:29)  
Předpokládám, že řada čtenářů tuto informaci již zaregistrovala ale přesto připomínám, že na prvním odkazu je PETICE proti demolici. Všichni co mají rádi historii a chtějí nechat zachovat něco i budoucím (a mají všech 5 pohromadě) se mohou klidně podepsat :)
  1 ... 3 4 5 6 7      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Bejelentkezés
 
 
  
 
   Regisztráció

© 2001 - 2024 ŽelPage - Felelősök


Info
informacni okenko