Praha - Oficiální příčina tragické nehody v Moravanech, při níž 19.5.2008 přišel o život strojvedoucí a 6 cestujících bylo lehce zraněno, vyvolala celoplošná preventivní opatření proti jejímu zopakování. V celé republice jsou hromadně kontrolována hnací vozidla, opatření už učinili i samotní strojvůdci.
Jako definitivní příčina srážky dvou vlaků, kdy 19.5.2008 ve 4:48 na první koleji ve stanici Moravany najel vlak Lv 72 461, tvořený lokomotivou ČD Cargo 163.004, rychlostí 62 km/h zezadu do osobního vlaku 5011, byla Drážní inspekcí určena porucha pískovače na hnacím vozidle osobního vlaku 5011. Jeho strojvedoucí použil pískovač při rozjezdu z Kostěnic, avšak kvůli poruše EP ventilu na pískovači tento zůstal v činnosti a podle nalezených stop intenzivně sypal písek až do Moravan. Ten na kolejnicích vytvořil v deštivém počasí kašovitou emulzi, která přilnula na kola a hlavy kolejnic způsobila přerušení vodivého kontaktu mezi vlakovými dvojkolími a kolejí a tím zdánlivé uvolnění kolejového obvodu, které následně zabezpečovací zařízení ESA 11 vyhodnotilo jako uvolnění oddílu a povolilo vjezd dalšímu vlaku.
České dráhy nyní podle svého mluvčího intenzivně kontrolují pískovače všech hnacích vozidel. Jde prý řádově o stovky lokomotiv a jiných vozidel. Cílem této kontroly je předejít opakování podobného selhání v budoucnu. Přijatá opatření se týkají také strojvůdců, kteří od nynějška nesmějí používat pískovače při brzdění, s výjimkou nouzových situací. Vyšetřování nehody Českými drahami, Drážní inspekcí i policií nadále pokračuje, první závěr zní, že podle železničářů se na českém území podobná nehoda ještě nestala. Zda bude přistoupeno k dodatečným úpravám zabezpečovacího zařízení ESA 11, které podle některých názorů také nese část viny na nehodě, v této chvíli zatím není známo.
Zdroj: iDnes


Své by o tom mohli vyprávět zabezpečováci na trati Děčín-Chvaletice, kde uhelný prach dělal takové potíže, že místy se K. O. dělily. Pak se to začalo řešit pokládáním geotextilie mezi koleje. další průšvih pak bylo ukolejňování uzeměných konstrukcí (podpěry trakčního vedení, kovová zařízení v kolejišti), které způsobovalo nesymetrii k. O. proti zemi, tedy středu trakčních transformátorů.
Proč by se měl někdo zabývat řešením neexistujících problémů a specielně u AŽD, kde výzkum a vývoj zmršil prakticky všechno, co z nich kdy vypadlo? Moravany jsou první a doufejme, že i poslední. A ještě jedna perlička. Lokomotiva, která byla v čele toho os. vlaku, měla klasické špalíkové brzdy, takže i předpoklad k tomu, aby svými nápravami K. O. spolehlivě zašuntovala. Takže nejspíš je cosi shnilého v království dánském
ESA 10 je předchůdce ESA 11. Tvůrcům ESA 10 se zdálo, že elektroniky je příliš málo.
To Jiří Kareš: Jestliže strojvedoucí pískoval po odjezdu z Kostěnic nepřetržitě, jak je možné, že autoblok fungoval normálně a chybně se zachoval pouze ten jediný a shodou okolností poslední v řadě kolejový obvod? Kdyby po vjezdu vlaku nedošlo správnou činností K. O. k vybavení jizdní cesty, nemohla by výpravčí vůbec jízdní cestu pro Lv postavit!!!
Mohu jako inženýr zastaralý soubor pravidel nekriticky použít, jestliže mám pochybnosti o smyslu některých ustanovení?
Řečeno konkrétně: „Neměla by se implementovat úplná bloková podmínka, přestože to předpisy nevyžadují?“ Pokud se v AŽD jinak mluví a jinak jedná, není to v pořádku. :-(
Ážetďák: Jak je to tedy se zařízením ESA 10, pročpak jste si ho vymyslel? :-)
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
