..: Po nehodě v Moravanech musí lokomotivy na revize :..

Ilustrační obrázekPraha - Oficiální příčina tragické nehody v Moravanech, při níž 19.5.2008 přišel o život strojvedoucí a 6 cestujících bylo lehce zraněno, vyvolala celoplošná preventivní opatření proti jejímu zopakování. V celé republice jsou hromadně kontrolována hnací vozidla, opatření už učinili i samotní strojvůdci.

Jako definitivní příčina srážky dvou vlaků, kdy 19.5.2008 ve 4:48 na první koleji ve stanici Moravany najel vlak Lv 72 461, tvořený lokomotivou ČD Cargo 163.004, rychlostí 62 km/h zezadu do osobního vlaku 5011, byla Drážní inspekcí určena porucha pískovače na hnacím vozidle osobního vlaku 5011. Jeho strojvedoucí použil pískovač při rozjezdu z Kostěnic, avšak kvůli poruše EP ventilu na pískovači tento zůstal v činnosti a podle nalezených stop intenzivně sypal písek až do Moravan. Ten na kolejnicích vytvořil v deštivém počasí kašovitou emulzi, která přilnula na kola a hlavy kolejnic způsobila přerušení vodivého kontaktu mezi vlakovými dvojkolími a kolejí a tím zdánlivé uvolnění kolejového obvodu, které následně zabezpečovací zařízení ESA 11 vyhodnotilo jako uvolnění oddílu a povolilo vjezd dalšímu vlaku.

České dráhy nyní podle svého mluvčího intenzivně kontrolují pískovače všech hnacích vozidel. Jde prý řádově o stovky lokomotiv a jiných vozidel. Cílem této kontroly je předejít opakování podobného selhání v budoucnu. Přijatá opatření se týkají také strojvůdců, kteří od nynějška nesmějí používat pískovače při brzdění, s výjimkou nouzových situací. Vyšetřování nehody Českými drahami, Drážní inspekcí i policií nadále pokračuje, první závěr zní, že podle železničářů se na českém území podobná nehoda ještě nestala. Zda bude přistoupeno k dodatečným úpravám zabezpečovacího zařízení ESA 11, které podle některých názorů také nese část viny na nehodě, v této chvíli zatím není známo.

Zdroj: iDnes


NIcKON Poslat mail autorovi | 29.5.2008 (17:00)
Related newsopen/close

More on Dopravci Vozidla Nehody a mimořádnosti

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 16      Zpráv na stránku:   
Registered user JK ml. 
05.06.2008 (9:03)  
Martin_CZ: Já ten písek beru jako jednu z možných příčin.Ale fakt jsem nesvůj z toho jak se operuje jen s ním. Co by mě uspokojilo by byl průběžný závěr : zřejmě písek, ale musíme pro definitivní závěr provést sadu měření, která vyloučí možnost zarušení KOnějakým bludným, zbytkovým čico já vím jakým proudem. Byl tu písek, je tu měnírna, do toho značné vlhko, peršing si to přihasil do stanice s osobákem zřejmě při plném výkonu EDB pro brždění do peronu, jeho kola byly nebo nebyly čisté???? Podvozek třetího vozu byl při měření již vykolejejný, Tudíž se nemohlo změřit 2/16 dat ohledně šuntovacích odporů.... A děsí mě, že tahle dopravní situace (před nehodou), byla naprosto obvyklá ---nic složitého, nikde nestály kvanta vlaků, ....Prostě písek může mít vinu, ale furt mám neurčitý pocit že tu je co když....
05.06.2008 (6:53)  
Jiří Kareš: Jenže například pavliq sice popsal zhruba obsah zápisu z prohlídky, ale to je jen část. Že na hlavě kolejnice byla vrstva už vypouští. Podobně se dá rozvést informace o otevření vetilu, atd.. A Ážetďák mě tu už nejednou rozesmál s tvrzeními nezakládajícími se na pravdě.
05.06.2008 (0:32)  
To Jiří Kareš:
Takže rada pro tátu: Hlídat si únikovou cestu do strojovny a stav kolejiště před mašinou. Opět se dostáváme na úroveň C. K. Franz Josef Eisenbahn, kde zelená znamenala jen to, že výměny jsou postaveny do rovného, ale nikdo se nemohl spolehnout na to, že kolej, na kterou byla postavena vlaková cesta, je opravdu volná. I když tenkrát by si výpravčí a signalisté nedovolili, už vzhledem ke stavovské cti, takovýto lapsus dopustit.
Registered user JK ml. 
04.06.2008 (22:25)  
Martin-CZ: Já vím že došlo, nespochybňuji jeho výsledky, na druhou stranu se tu objevují hlasy jako teď pavliq.......Nejsem odborník moje motivace ptát se v této diskuzi (pro znalé) na celkem jasné věci, je čistě osobní, neboť táta to má jako mašinfíra carga do důchodu za pár a jaksi jezdí na stejných strojích po stejné trati ve velmi podobnou denní dobu zcela běžně......... Tohle je totiž nehoda, pro kterou je k dispozici tolik dat, že to zřejmě nemá od dob páry za France Josefa obdoby. A právě proto bych čekal větší úsilí od odborníků při pátrání po příčině než že se změří izolační odpory kolo-kolejnice a v podstatě se pokrčí rameny.Nebo ta měření v Moravanech po nehodě byla rozsáhlejší??? .... Jaký máte názor na to co tu prezentuje ažeďák, pavliq?
04.06.2008 (21:31)  
Jiří Kareš: Ale k měření došlo ještě v den MÚ s celkem jasnými závěry.
04.06.2008 (21:17)  
Odpověď na SMS.
Co má železniční provoz, o kterém, jak tvrdíte, toho moc nevím (???) s tím, že v Moravanech vjela lokomotiva na obsazenou kolej, protože zab. zař. myslelo, že je volná? Je naprosto evidentní, že došlo k selhání klíčové části zab. zař! co s tím má společného železniční provoz, jako takový?
04.06.2008 (20:58)  
To Palko:
Soráč za zpožděnou reakci. Mezi přerušením kolejové propojky a ztrátou šuntu je trochu rozdíl. Při přerušení kolejové propojky se přeruší obvod napájení KR, takže toto zůstane odpadlé a přitáhnout by teoreticky mohlo jen v případě, že v K. O. by se rozjížděla lokomotiva s pulzní regulací a je na tak dlouho, pokud by byla ve výkonu. při ztrátě šuntu vlivem odizolování zůstává obvod návěstního proudu uzavřen, takže KR drží v podstatě regulérně. Vzhledem k tomu, že, jak jsem se před chvílí dočetl, byly obruče lokomotivy čisté, zdá se, že ke ztrátě šuntu došlo nejspíš zarušením přes ukolejnění cizím zdrojem. Vzhledem k blízkosti pulsních měničů pro napájení zab. zař. z troleje, nebo vedení 3x6 kV/50 Hz (nevím, co je v Moravanech konkrétně použito) nelze tuto možnost zcela vyloučit.
04.06.2008 (20:45)  
Ještě dodatek: Filtry natáčejí fázi, takže pokud rušivé impulsy o napětí 20x větším, než je pracovní napětí filtrem projdou, může dojít klidně k tomu, že bude splněna podmínka fázového posunu a relé přitáhne. Samo relé je ,,širokopásmové", takže pokud bude rušivá frekvence vyšší, než pracovní frekvence místního vinutí, je bezpečnost v háji. Také by bylo dobré vzít v potaz vzájemné působení magnetických obvodů místního a kolejového vinutí na sebe navzájem. V případě, že z kolejí přijde to, co přijít má, není nutno tuto věc řešit. V případě, že z kolejí přijde něco jiného, je to rovněž o něčem jiném. A pokud impulsy z regulace lokomotivy naindukují na sekundáru trafa napětí na úrovni stovek voltů, což se při proudu cca 1000A může klidně stát,Pomohl by jedině filtr s útlumeme alespoň 400 dB a šířkou pásma +/- 2 Hz od jmenovitého kmitočtu, s tím, že jeho charakteristika by musela být dokonale obdélníková, navíc by tento filtr nesměl při změnách napětí své vlastnosti absolutně měnit a musel by to vysoké cizí napětí bez problémů a neomezeně dlouho vydržet! Pochybuji, že je možno takový filtr i vypočítat, natož vyrobit!
04.06.2008 (20:32)  
To Palko:
Nejspíš není. Udělat filtr se strmostí větší, než 18 dB na oktávu je v pasivním provedení v podstatě nemožné, už jen proto, že indukčnost cívek je závislá nejen na velikosti protékající AC složky, ale i na velikosti nesymetrie plusové a minusové půlvlny (na sekundáru stykového trafa už DC složka není, takže to, co tam je už je regulérní AC signál. Železné jádro stykového trafa produkuje i zkreslení lichými harmonickými, takže výsledný signál vypadá úplně jinak, než impulsy, vycházející z lokomotivy. Ve sdělovačině se kdysi používaly induktivní přenašeče, které pracovaly na stejném principu, t. j. přerušováním DC proudu primárem impulsního trafa. Na sekundáru se objevily střídavé pulsy o velmi vysoké energii, které na vzdušném vedení klidně doběhly až 100 km daleko! Navíc nemůže nikdo nikdy zaručit, že v obvodu měnírny nebude více zdrojů impulsního rušení, které spolu mohou interferovat, takže tvrdit, že vynecháním určitých frekvencí na měničích budou K. O. bezpečné je sice pravděpodobné, ale vůbec ne jisté. Jediná možnost, jak výskyt takovýchto stavů omezit je, vyhodnocovat přes pásmovou zádrž jakékoli jiné,AC napětí, než je frekvence K. O. a pokud se objeví, prohlásit K. O. za obsazený (pro zbytek zab. zař.) a jako porouchaný (pro obsluhu).
Registered user pavliq 
04.06.2008 (20:19)  
Podařilo se mi mluvit osobě s fírou od osobáku 5011, četl jsem i zápis z jeho protokolu sepsaného v Praze na GŘ. Takže lok. 163 039 má brzdové zdrže KTM / asi již 3 roky / oproti klasickým litinovým, mašina je náchylná na skluz, proto při rozjíždění pískoval /déšť/, ale co chci hlavně podotknout, v této úpravě mašina brzdí špalíky již z vyšších rychlostí, než je obvyklé u ostatních strojů, při ohledání kol bylo shledáno, že jsou čistá, takže 84 tunová mašina musela zašuntovat i kdyby lehké vozy byly na písku... Opravdu se našla závada na elmagu pískování, podle kom. zápisu byl otevřen na 50%, což není až tak moc... Ovšem snaha je stále to hodit na službu O12 - na písek. AŽD stále nechce připustit, že by na vině byla ESA, je to o dlouhých penězích!!!
  1 2 3 4 5 ... 16      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2025 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko