..: Pomezí nad Ohří má po mnoha letech opět železniční zastávku :..

Ilustrační obrázekPomezí nad Ohří - Po letech mají obyvatelé Pomezí nad Ohří na Chebsku opět k dispozici železniční zastávku. Přes území přesposlední obce před česko-německou státní hranicí sice železnice vedla několik desetiletí, nicméně místní zastávka po dobu své existence sloužila pouze pro celní a pasovou kontrolu. Tento týden ovšem přináší pro místní obyvatele zásadní změnu: zastávka byla oficiálně otevřena pro osobní dopravu, ačkoli na první osobní vlak si místní ješté nějakou dobu počkají. Reálné datum začátku zastavování osobních vlaků nyní závisí od tvůrců jízdního řádu i požadavků objednavatele regionální dopravy. Starosta Pomezí nad Ohří Ladislav Dolhý ovšem i tak netají svou spokojenost: "Byl obrovský zájem i ze strany přeshraničního sdružení obcí. Je tu cyklostezka, ale chyběla tu železniční zastávka. Předpokládáme, že to oživí turistický ruch. Ale umožní to i pro naše lidi z obce jezdit do Chebu. Poslední autobus odtud jezdí před půl osmou večer a pak už nejede nic."

Celkové náklady na vybudování zastávky podle náměstka ředitele SŽDC Jana Větrovce představují 2,16 milionu korun. "Bylo upraveno nástupiště, upravilo se okolí včetně přístupových komunikací," popisuje zástupce investora rozsah provedených prací. Přes Pomezí jezdí vlaky z Chebu do Marktredwitz každé dvě hodiny. Zdejší zastávka přitom není první, která v jízdním řádu v Karlovarském kraji přibyla za uplynulé roky - už loni byla postavena nová vlaková zastávka u Aquafora ve Františkových Lázních. O dalších navrhovaných zastávkách se v současnosti jedná. Konkrétní plány existují pro obec Šabina na Sokolovsku a přestěhování zastávky v Krásném Jezu na Karlovarsku. Uvažuje se také o obnovení provozu na trase Loket - Horní Slavkov.

zdroj: Chebský deník a ČT24


Adys Poslat mail autorovi | 17.4.2008 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby

20.04.2008 (12:50)  
No "Egerland" byl historicky vždy součástí českého státu, zato oblast Lužice a některá území v Braniborsku byla léna českých králů ...
Jinak doporučuji navštívit zajímavou obec Hohenberg a.d. Eger, je to asi 20 minut chůze ze Schrindingu a pak se vrátit do Česka přes "někdejší" turistickou hraniční stezku a po signálce zpět do Pomezí.
Registered user karosa  mail  
18.04.2008 (15:24)  
m.Zikmund: samozřejmě Mirku, to byl jen žert..., kam se chystáš letos?
Registered user karosa  mail  
18.04.2008 (8:29)  
M. Zikmund:To zřejmě záleží na tom, z které strany se k Pomezí dostaneš. Z Čech je to opravdu poslední obec, z reichu předposlední, poslední obec se jmenuje Eger, pardon, Cheb, no a potom už dál je jen Böhmenland.
Registered user José 
17.04.2008 (23:46)  
happy: proč nákladní vlaky? Pokud vím,tak jediné co by se tam mohlo vozit je dřevo..a to zejména z Teplé. Teď když se něco veze, tak přes KVdN ne?
17.04.2008 (14:00)  
Pokud je Pomezí nad Ohří předposlední obcí před státní hranicí, tak by mne velice zajímalo, která obec je ta poslední. V prosinci minulého roku, když jsem šel přes silniční přechod do Schrindingu na vlak, tak tam žádná další = poslední obec před státní hranicí nebyla.
Registered user honzan 
17.04.2008 (13:46)  
No nevím, z čeho je starosta spokojený, když má vybudovanou zastávku na trati a u cyklostezky, kde ale nic nestaví:-))
Registered user happy 
17.04.2008 (10:38)  
ad ZdeněkJ: No spíše zbožné přání a spíše pro nákladní vlaky.No nechápe se překvapit
17.04.2008 (9:33)  
Uvažuje se také o obnovení provozu na trase Loket - Horní Slavkov.

Jóóó ? To je myšleno vážně, nebo je to jen něčí zbožné přání ?
17.04.2008 (7:10)  
Zastávka Pomezí nad Ohří / Mühlbach bei Eger ale má historii již meziválečnou, v době protektorátního jízdního řádu byla již dobře známá
http://pkjs.de/bahn/Kursbuch1944/Teil5/421.jpg
v prvním poválečném jízdním řádu dokonce jezdily extra vlaky Cheb - Pomezí
Vlaky zde jezdí "několik desetiletí" od roku 1883...
Tolik jen narychlo, znalci jistě doplní.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko