..: Transsibiřskou magistrálou se můžete projet i na internetu :..

Nádraží v Krasnojarsku - ilustrační obrázekVladivostok - Na webových stránkách Ruských železnic se můžete vžít do role cestovatele a absolvovat virtuální projížďku po legendární transsibiřské magistrále. Trasa expresu "Rossija" vede již přes 100 let z Moskvy do Vladivostoku. Co všechno projížďka nabízí? Lze se volně procházet po soupravě, vstupovat do kupé, komunikovat s posádkou vlaku či ostatními cestujícími anebo sledovat z oken ubíhající krajinu.

V rámci soupravy máte na výběr mezi třemi typy vozů: "Kupječnyj vagon", "Spalnyj vagon" a "Restoran", velkoprostorové spací vozy "Plackarty" však nejsou v simulaci obsaženy. Téměř týden trvající cesta je zachycena den po dni - vždy v jednom vybraném okamžiku. Během cesty k Tickému oceánu (délka trasy přesahuje 9 200 kilometrů) vlak zastaví v některých známých městech: kupříkladu v Jekatěrinburgu, Novosibirsku či Krajsnojarsku. Zde můžete z vlaku vystoupit a rozhlédnout se na nádraží. Kromě nádražní architektury jsou velmi zajímavé také interiéry a exteriéry ruských vagonů. Hodně se odlišují od těch, na něž jsme zvyklí ve střední Evropě. Výborným doplňkem je především známý samovar, pomocí něj můžete rychle připravit čaj nebo polévku. Technické řešení virtuální projížďky je ve formátu Flash. Vzhledem k zaměření aplikace na cestovatele z celého světa je překapivé, že k dispozici je pouze ruský jazyk. Nicméně, ovládání cestovatele je velice intuitivní a lze jej zvládnout i bez jeho znalosti.

Jak funguje ovládání

Moskva, Jaroslavlské nádraží - ilustrační obrázek

Ovládání je založeno na použití myši: pomocí ní se otáčíte kolem své osy, buďto doleva nebo doprava. Pokud se na displeji objeví velká šipka, jejím následováním (kliknutím myší) se přesunute na pozici, na kterou šipka ukazuje. Všecny dostupné pozice jsou schematicky znázorněny na spodní liště formou fialových koleček (mezi jednotivými pozicemi se lze přesouvat také pomocí této lišty klikem na vybrané kolečko). Horní lišta naopak nabízí jednotlivé dny cesty, u vybaných dnů je uvedeno, ve kterém městě se vlak právě nachází. Stiskem šipky v pravém horním rohu se přesunete do dalšího dne (k přechodu mezi jednotlivými dny lze využít také horní lišty). Po celou dobu je k dispozici i zvukový doprovod.

Cesta do Vladivostoku na Vás čeká na webu RŽD.

zdroj: RŽD


Rastislav Štangl Poslat mail autorovi | 16.1.2007 (12:30)
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from Rusko


  1 2      Zpráv na stránku:   
19.01.2007 (13:02)  
Pánové, mě je 13 a s azbukou si v poho poradim. Neni na tom nic složitýho....=)
17.01.2007 (14:00)  
Sandokan: na rychlokurz azbuky si opravdu netroufám, ale snad by mohlo ještě kromě té tabulky pomoci i následující:

Pravidlo 1 - "O" se čte často jako "A" ... použít, když daný výraz nedává smysl:)

Pravidlo 2 - takové to malé b slouží jako speciální znak, které hlásce před ním přidává háček nebo z měkkého "I" dělá tvrdé "Y"

Pravidlo 3 - to, co se v azbuce píše jako naše e se v ruštině čte jako "je", přičemž azbuka má znak, co se čte normálně "e" (ale vypadá jinak) - často se to navzájem plete, proto na to upozorňuji

Pravidlo 4 - často se používají dvojhlásky, asi nejtypičtjší je "ja" (takové to obrácené R), často se používá jako koncovka, ale nemusí (například: "Jan" je na začátku; jinak na celé jméno stačí v azbuce jen 2 znaky), ale ještě je také "ju"; případně i "jo"

Pravidlo 5 - dvojhlásky složené pouze se souhlásek, to je pro Čecha mylsím už opravdu hodně neobvyklé, nejčastěji se lze setkat se "šč" (ale to už je i na mě poměrně dost složité, často se třeba "č" v tom "šč" polkne)
17.01.2007 (10:38)  
Ja děkuji Atolixovi za ten překlad azbuky, stejně mi to ale nejde, resp. nedává mi to ani za mák smysl. Tak Vás prosím, jestli se najde někdo toho srdce a napíše mi vzkazem co tam ti lidé tak nějak říkají,páč se mi to velmi líbí, rád bych se taky dověděl "trochu ty propagandisticky kecy":-D
17.01.2007 (7:23)  
Zajímavé a hezké,jen škoda,že se nehýbe i okolní příroda.Ale třeba se to bude postupně vylepšovat...
16.01.2007 (17:52)  
Zajímavý je že v zimě má Ex "Rossija" čas příjezdu do Vladivostoku toleranci +/- 120 minut!!!
Registered user xAnri05  mail  
16.01.2007 (16:00)  
No je to moc pekny :), akorat trochu ty propagandisticky kecy o tom, jak je to krasny vlacek... Ale jinak se mi to libi
16.01.2007 (15:18)  
Práve som tam strávil asi pol hodinu - majú to fakt pekné! Príjemné a v rámci možností krásne prepracované. Musel som síce trochu oprášiť ruštinu, ale stálo to zato. Aj tie modernizované vagóny na Rossiji sa celkom dajú...
Slabšiu verziu niečoho podobného majú RENFE pri vlakoch AVE. Som zvedavý, kedy sa niečo podobné objaví aj u nás - taká jazda Laborcom alebo Excelsiorom by mohla byť spracovaná aj ako počítaová hra s hororovým podtextom a akčnými prvkami...
16.01.2007 (13:03)  
Pěkný jídelní vůz, skoro jako takové hospůdky v Praze kde hraje gramofon s atmosférou první republiky.
16.01.2007 (12:53)  
Vzhledem k tomu, že jsem kdysi Rusko na měsíc navštívil, azbuku jsem se pochopitelně naučit musel. Doporučuji tabulku, která vysvětluji konverzi z azbuky (v polovině odkazované stránky):
http://cs.wikipedia.org/wiki/Cyrilice
16.01.2007 (12:41)  
Tak jsem prochazel vozy (vypadaj dobře) a to ten cestujici (já) si nemůže ani sednout?? Me šlo jenom chodit a koukat.:-))
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2023 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko