..: Bezdomovci pořád obtěžují :..
Ilustrační foto Pardubice - Dnes už u pardubického Tesca bezdomovce nenajdete. Parta tuláků a žebráků se přesunula hlavně do haly pardubického nádraží. Podle městských policistů obtěžují cestující a jejich agresivita roste. Podle lidí, kteří se o ně starají v azylových domech, je však takových případů výrazná menšina. „Mají propracovaný systém žebrání. Často svou oběť obstoupí a začnou tvrdě žádat peníze. Lidé často podlehnou a zaplatí. Pokud ne, tak jim v nejlepším případě sprostě vynadají,“ vysvětluje velitel pardubických strážníků Pavel Čejka.

„Je to hrůza, hlavně večer. Člověk aby se kolikrát bál si sednout. Lavičky, když už jsou náhodou volné, jsou upatlané od vína. Snažím se tu zdržovat co nejméně,“ postěžovala si studentka Kamila, která dojíždí vlakem do Pardubic z Hradce. Ovšem lidí bez domova je ve městě daleko více, a jak tvrdí sociální pracovníci, řada z nich nikoho neobtěžuje. „V Pardubicích víme o zhruba 150 lidech bez střechy nad hlavou. Ovšem zdaleka ne se všemi bezdomovci jsou podobné problémy a jen menšina se zdržuje na nádraží,“ uvedl vedoucí pardubického nízkoprahového centra Portus Jan Mandys. Podle Čejky lidem na nádraží hrozí i infekce a nemoci. „Ti lidé jsou často nemocní. Není výjimkou, že mají tuberkulózu nebo i svrab. Někteří mají neléčené bércové vředy,“ říká zástupce velitele.

Ilustrační foto Přitom by se městská policie o nádraží starat nemusela. To je totiž v majetku Českých drah. „Je logické, že se tito lidé stahují na nádraží. Nádražní haly jsou veřejné prostory, které musí umožňovat přístup všem. Oni toho zneužívají. Spolupracujeme na řešení tohoto problému s městskou i státní policií,“ uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. „Mám pocit, že přístup Českých drah je k tomuto problému poněkud vlažný. Snad se to ale v blízké budoucnosti zlepší. Pardubické nádraží by měl hlídat v dohledné době člověk z bezpečnostní agentury se psem,“ řekl Čejka. „Ano, to je jedna z cest, kterou chceme jít. Další je zavírání budov na noc nebo kamerový systém,“ dodal Ondrůj. Městská policie s bezdomovci příliš udělat nemůže. Strážníci je často vykáží, ale po jejich odchodu se vše vrací do normálu. „Už jim nedáváme ani pokuty. Stejně je nezaplatí. Z našeho hlediska jsou nepostižitelní. Podle naší evidence je v Pardubicích asi 30 až 50 problémových jedinců,“ dodal Čejka.

zdroj: Mladá fronta DNES


Adys Poslat mail autorovi | 11.12.2006 (21:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Služby

More from ČR Pardubický


  1 2      Zpráv na stránku:   
Correspondent or Member of ŽelPage Railfort  mail  
13.12.2006 (9:35)  
lada a José: Jsem z Pardubic a na somrování reaguji doporučením na práci v Ronalu, kde mají nedostatek zaměstnanců. Na konkrétní nabídku práce obvykle nejsou schopni reagovat, protože to je to, o co určitě zájem nemají.
12.12.2006 (19:49)  
Ano Georgo to napsal jak nejlépe moh.
Řešení SPPO:haly a vestibuly přístupné bez omezení pro dobu nezbytně nutnou pro zakoupení dokladu.Prostě na homlese,nemáš jízdenku,tak hibaj táhni a už se nevracaj.Nebojim se mam skoro dva metry.
Registered user lada 
12.12.2006 (13:38)  
to Jose: Karlovy Vary horni nadrazi, to je opravdu sila. Minule to vypadalo tak, ze uvnitr meli bezdaci kurarnu, cestujici stali venku a personal jen hledel.

A na otazku "nemas prachy" se mi osvedcily bud odpovedi "Ano." nebo "Mas na cigarety/chlast, takze malo jich asi nemas." a dale uz rozhovor nikdy nepokracoval.
12.12.2006 (11:02)  
Hejk: nádraží JE v majetku ČD. Čo tu zase predvádza Ondrůj, je neskutočný alibizmus. Na jednej strane budú a priori obviňovať cestujúcich konkurencie, že im špinia a poškodzujú stanice; na strane druhej nerobia ABSOLÚTNE NIČ proti tomu, že haly slúžia ako ubytovne pre páchnucich odpudivých a často veľmi obťažujúcich bezdomovcov. Čerstvá skúsenosť včera v Plzni hl.n. - to bola fakt sila.
12.12.2006 (8:24)  
ČD4Ever: to ani ne ale tož meřím nejakých 195cm, tož to si každýá rozmyslí :-))
Registered user Hejk 
12.12.2006 (0:19)  
toto je klasický článek deníku MF-Dnes.Celá dnešní stránka tohoto deníku se věnuje problému alkoholismu.Tento článek popisuje až děsivě co vás může potkat v Pardubicích:
„Je to hrůza, hlavně večer. Člověk aby se kolikrát bál si sednout. Lavičky, když už jsou náhodou volné, jsou upatlané od vína...http://cdpardubice.blog.cz/0606/bezpecnostni-agentura-nastupuje
Přitom by se městská policie o nádraží starat nemusela. To je totiž v majetku Českých drah....¨
Není,je v majetku SŽDC!
Pardubické nádraží by měl hlídat v dohledné době člověk z bezpečnostní agentury se psem,“ řekl Čejka....UŽ HLÍDÁ OD 1.7.(AKTUALITA JAK HROM))
...Další je zavírání budov na noc nebo kamerový systém: ZAVŘÍT LZE MAX NA HODINU A KAMEROVÝ SYSTÉM UŽ JE ASI 5 LET.
Registered user ČD4ever  mail  
11.12.2006 (22:32)  
padly_andel: Viděj, jak seš tlustej a řeknou si, že jsi zvyklej jen utrácet PRO SEBE za žrádlo a že jim stejně nic nedáš =)
Registered user José 
11.12.2006 (22:31)  
o "nemáš prachy?"
- "ne."
o "jenom pětku..?"
- "ne.."
o "zrovna ty.., už si na mě nepamatuješ že?!"
- "ne"
o "počkej až něco budeš chtít ty!"

(karlovy vary, horní nádraží 5.12.20:30)

ještě pozn.: dotyčného bezdomovce jsem nikdy předtím neviděl
11.12.2006 (22:19)  
A pak se divěj,že někomu ujede ruka s kanystrem benzínu...
11.12.2006 (22:04)  
me bezdaci nikde neobtežuji, asi si to při me postave rozmysli :-))))
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko