..: Lepší návaznosti a nové vlaky v Libereckém kraji :..

DB612 nad SmržovkouLiberec - Ani po změně jízdního řádu nebudou muset cestující na hranicích Libereckého kraje přestupovat. Zatímco v letošním roce kraj dotoval veřejnou dopravu zhruba 400 miliony Kč, v příštím roce rozpočet, počítá s částkou o 3% vyšší.

"Uzavřeli jsme s Českými drahami smlouvu o zajištění regionální dopravy na pět let, s autobusovými dopravci máme zatím smlouvy na dobu neurčitou, ale i tam jednáme o změnách," řekl krajský radní pro dopravu Vladimír Richter. Nově se v kraji objeví moderní motorové vozy řadu 843. "Deset těchto souprav použijeme jako rychlíky mezi Libercem a Pardubicemi a dále jako osobní vlaky na trati Liberec - Tanvald - Harrachov. Doplňkově povezou i některé osobní vlaky do Železného Brodu, Josefova Dolu či Frýdlantu v Čechách," uvedl Petr Prokeš, ředitel Koridu (koordinátora veřejné dopravy Libereckého kraje). Úpravou projdou i motorové vozy řady 810 a jejich přípojné vozy. Dostanou nová čalouněná sedadla s opěrkami hlavy, upravené přívěsné vozy pak umožní snadnější přepravu jízdních kol. Během příštího roku se na kolejích Libereckého kraje objeví dalších 5 jednotek RegioNova - poprvé i v třívozovém provedení vhodnějším pro sklonově náročnější terén.

Lepší návaznosti mezi vlaky a autobusy

Jízdní řády doznaly výrazných změn především na železnici. "Téměř na všech železničních tratích v kraji jsme ale od neděle zavedli taktový provoz. Odjezdy vlaků v pravidelných intervalech jsou totiž pro cestující mnohem lépe zapamatovatelné," řekl Richter. Kraji se podle vedoucí odboru dopravy Stanislavy Jakešové podařilo zajistit poměrně dobrou návaznost autobusových i vlakových spojů. "Jediným spojem, u kterého jsme ztroskotali, je návaznost večerního vlaku z Liberce na vlak na Prahu v Turnově," řekla Jakešová. Vlak od Liberce totiž přijíždí do Turnova až 5 minut po odjezdu vlaku na Prahu. V autobusové dopravě je asi největší změnou, že v Železném Brodu budou autobusy zajíždět až k vlakovému nádraží. Zavedení taktové dopravy autobusů se zatím nepřipravuje. "Bylo by to příliš drahé a řada spojů by byla nevyužita," vysvětlil Prokeš.

Nové spoje pro lyžaře i do Německa

V jízdním řádu Českých drah přibyl například nový spoj pro lyžaře - přímý vlak z Liberce až pod Tanvaldský Špičák. Příznivci lyžování s platnou jízdenkou ČD navíc obdrží v lyžařském areálu slevu. "Zlepší se také spojení do německé Žitavy, které navíc zlevní ze současných 48 Kč na 28 Kč," řekl novinářům Jaroslav Jirman z Českých drah. Dodal, že už nyní musejí České dráhy u víkendových vlaků do Německa směrem na Žitavu a Drážďany přidávat další vozy kvůli velkému zájmu cestujících, kteří míří za vánočními nákupy.

zdroj: ČTK, Liberecký deník, Metro, MF Dnes, Tisková zpráva ČD


Rastislav Štangl Poslat mail autorovi | 6.12.2006 (18:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

Registered user Laborec425  mail  
08.12.2006 (10:02)  
Spíš ne..
Registered user Space 
07.12.2006 (14:14)  
Tak o žádnou tragédii nejde - jestli se totiž dobře dívám, tak se nejedná o rychlík na Prahu (jak jsem si myslel), ale o osobák a po cestě se navíc musí v Boleslavi přestupovat (20 minut), takže jenom z Turnova to do Prahy trvá 2:17 (+ dalších 0:37 z Liberce do Turnova)...takže vzhledem k jízdní době by takhle snad do Prahy nikdo nejel...nebo snad ano? :O
07.12.2006 (9:39)  
Snad po rekonstrukci tratě bude možno přijíždět dřív a návaznost se obnoví.
07.12.2006 (9:38)  
No jo, tak to se budu muset z Liberce do Prahy vracet po výletech autobusem. Škoda. Jinak pěkné.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko