..: Cestování: Zagreb (Záhřeb, Chorvatsko) :..

Naše čtvrtá cesta Evropou po železnici nás zanese sice do země, která je hojně navštěvována Čechy, ovšem město, o kterém tato pozvánka pojednává, je ve stínu riviér u Jaderského moře. Měna: Kuna (3,92 CZK = 1 HRK)
Počet obyvatel: 780.000

Pamětihodnosti

Opatovina - dlážděná ulička vybudovaná v 15. stol. kolem hradeb, úzký vchod vede na Kaptol.
Katedrála sv. Štěpána - chrám byl postaven ve středověku, ale současnou podobu získal v předminulém století, jeho součástí jsou 2 štíhlé zvonice vysoké 110 m a ozdobou fasády je krásný gotický portál, nedaleko katedrály stojí arcibiskupský palác.
Mirogoj - jeden z nejkrásnějších hřbitovů na světě zdobí arkády z 19. stol. porostlé břečťanem.
Kostel sv. Marka - stojí na náměstí sv. Marka a jeho portál je dílem Jana Parléře, střešní tašky tvoří chorvatskou vlajku.
Sabor - budova Chorvatského národního shromáždění, naproti se nachází sídlo prezidenta republiky, který byl v roce 1991 ostřelován srbskými letadly.

Ubytování a stravování

Záhřeb je moderní evropské město, tomu odpovídají i ceny stravování a ubytování. V hotelech se lze ubytovat od 60 € výše, v pensionech se cena za noc (bez stravy) pohybuje kolem 40 €, v Záhřebu se nachází také hostel, v němž jedno přenocování stojí 15 €, ubytování v soukromí není v hlavním městě rozšířené, ovšem v tomto případě se cena pohybuje kolem 7 - 10 €. V centru města se ceny v restauracích pohybují na stejné úrovni jako v centru Prahy. Čím více se vzdálíte od historického středu města, tím více klesají ceny. Cena kávy se v centru pohybuje kolem 2,50 €, oběd v průměrné restauraci zde pořídíte do 8 €.

Doporučené výlety

Plitvická jezera, Osijek, Rijeka, Pula, Ljubljana, jadranské pobřeží

Doprava

Do Záhřebu se z Prahy vlakem dostanete nejkratším způsobem s EC 101 Jože Plečnik a dále R 431, možné další varianty jsou přes Vídeň, Maribor a Zidani Most, či přes Budapešť na noc (R 375 Pannonia a EC 52 Goldoni). Na slovinsko-chorvatském hraničním přechodu Dobova-Savski Marof probíhá důkladná kontrola (cestující s českým pasem ovšem nemívají potíže). Možné je cestovat i oklikou směrem na Ilirskou Bistricu a Rijeku a odtud dále na Záhřeb. Město Záhřeb sice je zajímavé, ovšem ne natolik, aby kvůli němu turisté vážili tak dlouhou cestu. Výhodné je spojit návštěvu tohoto města s jinými zajímavými místy - pro tento účel se jako nejvhodnější jeví jízdenka Eurodomino.

Jízdenky

Summerau Gr - Zagreb, přes Linz, Maribor a Lublaň (zpáteční)

  • beze slev... 136,40€
  • Eurodomino-26 (3 dny), HŽ + Transf. jízdenka k ED+26 101,40€
  • Eurodomino+26 (3 dny), HŽ + Transf. jízdenka k ED+26 112,40€

Přejeme šťastnou cestu, další díl seriálu bude pojednávat o Gÿoru.


CSPSV | 16.7.2006 (11:17)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from Chorvatsko

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko