..: Cestování: Kotor (Černá Hora) :..

Naše druhé putování Evropou po železnici nás zanese do nově vzniknuvšího státu, tedy do Černé Hory. Pozitivem této země je, že ještě není plně zasažená masovým turismem, jako třeba Chorvatsko. Měna: Euro (28,80 CZK = 1 €)
Počet obyvatel: 13.500

Pamětihodnosti

Boka Kotorska Hradby - součástí jsou 3 brány (Jižní, Severní, Hlavní mořská), veškerá výzdoba bran byla zničena za 2. sv. války, za Mořskou branou se prostírá rozlehlé Náměstí zbraní, jemuž dominuje Palác benátského místodržícího (ze 16. stol.).
Hodinová věž - renesanční stavba postavená v 17. stol.
Palác Bizantiů - vznikl ve 14. stol. na starších románských základech, současná podoba pochází z doby po zemětřesení v roce 1667.
Palác Pima jedna z nejkrásnějších staveb Kotoru, postaven je v renesančním stylu s prvky baroka, kámen byl dovezen z ostrova Korčula.
Katedrála sv. Tryfona - kostel vznikl v roce 809, jednolodní stavba s centrálním prostorem a 3 apsidami, uvnitř katedrály je řada fresek ze 14. stol.
Palác rodiny Drago - jeden z největších městských paláců, vznikal postupně v průběhu 2 století, na fasádě je erb rodiny Drago, jenž tvoří drak na zlatém poli.

Ubytování a stravování

Protože je město Kotor velkým lákadlem, vyšplhaly se zde ceny ubytování a stravování na úroveň západních zemí (pivo 2 €, jídlo 10€). Nejvyšší ceny jsou samozřejmě v centru starého Kotoru. Ubytování se ve městě pohybuje v částkách od 25 € výše. Pokud se ovšem ubytujete v jiném městě na pobřeží nebo v soukromí, můžete ušetřit. Ubytování v soukromí se pohybuje v relaci od 5 do 10 €, v pensionech je to 15 až 20 € a v hotelích od 25 € výše. Pro české turisty jsou celkem zajímavé ceny stravování (mimo Kotor), ačkoli se nacházíte na pobřeží, ceny za jídlo nepřesáhnou v průměrné restauraci 5 € a za pivo utratíte do 1 €. Za cenu do 1,50 € pořídíte velký kebab, který nahradí i večeři. Nejlákavější jsou zde ceny cigaret, které se pohybují od 0,50 € do 1,50 € za krabičku (jedná se ovšem o pašované zboží bez kolku). Důrazně nedoporučujeme ubytování v hotelu Nikšič v Sutomore.

Doporučené výlety

Mimo Kotoru, který je zapsán na seznamu UNSECO, doporučujeme navštívit také Herceg Novi, který se nachází v blízkosti chorvatských a bosenských hranic, dále východně od Kotoru ležící Národní park Lovćen a opomenout nesmíme ani Národní park Skadarské jezero, který je největší ptačí rezervací v Evropě.

Doprava

interiér rychlíkůV této zemi je třeba kombinovat různé druhy dopravy. Železnice je velmi omezená - skutečně aktivní jsou zde vlastně pouze 2 tratě, jedna na Srbsko a druhá na Albánii (od letošního roku). Při cestě vlakem je nutné vystoupit v Sutomore či Baru (rychlíky jezdí letos bez zastávky v Sutomore) a dále pokračovat autobusem (4 €) či se soukromým dopravcem (15 €) do Kotoru, cesta trvá přibližně 1,5 hodiny. Cestovat doporučujeme přes Bratislavu, Budapešť a Bělehrad. Jízda přes Lublaň je dražší a o 7 hodin delší. Mezi Bělehradem/Suboticí a Barem jezdí několik nočních vlaků (lehátko 5 €) - doporučujeme včasné zakoupení rezervace, v letní sezoně je nemožné zakupovat ji na poslední chvíli.

Jízdenky

Břeclav Gr - Kotor, přes Bar (zpáteční)

- bez slev + bus... 219,40€
- Eurodomino+26 (3 dny), MÁV, JŽ + Transf. jízdenka k ED+26 + bus... 101,80€
- Eurodomino-26 (3 dny), MÁV, JŽ + Transf. jízdenka k ED-26 + bus... 78,80€

Přejeme šťastnou cestu, další díl seriálu bude pojednávat o Rujaně.


CSPSV | 1.7.2006 (9:17)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from Srbsko


Registered user CSPSV 
07.07.2006 (11:45)  
Údaj o zastavování rychlíků v Sutomore neuvádí ani IDOS ani DB. Loni jsme tam vystupovali a problém nebyl.
04.07.2006 (16:21)  
V Crné Gore jsem byl letos na přelomu května a června a nemohl jsem si to vynachválit.Bydleli jsme v Sutomore, v privátu, za 5!!! Euro na den.Myslím. že Černohorci jsou velice příjemný národ,nikde jsme se s averzí proti čechům nesetkali.Vřele mohu doporučit ještě výlety do Starého Baru,Bubvy,Ulcinu atd.Nevím, kde autor článku přišel na to, že v Sutomore rychlíky nestavěj,vždyť jsme tam vystupovali.Jinak cesta vlakem trvá cca 26hodin i s přestupama a čekáním na přípoje ve st.Břeclav,Budapešť,Subotica.Ještě malé upozornění:V Srbsku a Černé Hoře je zpozdění 60 a více minut na denním pořádku.Je třeba i s tímto počítat.Jinak je to nádherná země.
Registered user CSPSV 
01.07.2006 (20:55)  
Vstoupíte do hotelu, všichni se chovají mile, druhý den odjedete na výlet a když se vrátíte, začne na Vás ukrutně kříčet pokojská, že jste zloděj. Poté se přidá recepční...2 hodiny řešíte co se stalo (nikdo neumí anglicky ani německy...je vtipné se dorozumívat česko-srbochorvatsky). Prý jste ukradl prostěradla...říkáme, že jsme nic neukradli, ale že je i tak zaplatíme...(mezi tím Vám je ještě strčí do batohu). Ne, ne, ne, zavolá se policie, to se musí vyšetřit....nakonec za 2 cáry textilu platíte 10 € a odcházíte. Ve dveřích na Vás ještě křičí, že Češi byli vždycky "..." (zde si každý doplní co chce) a zloději...

Jinak ale byla celá anabáze velice poučná a vtipná...:-)
01.07.2006 (13:30)  
Co se děje s hotelem Nikšič v Sutomore? Láká mně to vyzkoušet :o))))))))))))))))))))

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko