..: Šťastné pondělí pro železniční cestovatele :..

výčep v jídelním voze, foto: JLV Praha — Po dlouhých měsících právě končí období hladovlaků. Vlaky se také konečně rozjíždí do zahraničních destinací. A zatímco koleje a příbory od března až doposud poněkud utichly, dopravci nezaháleli a připravili novinky. Ještě před několika týdny vypadala letošní dovolená na Jadranu nerealisticky. A od zítřka si lze koupit lístky na dovolenkový vlak. Pojďme si novinky tohoto týdne projít v detailu.

Obnovené spojení na Slovensko

RegioJet spustil svoje vlaky na Slovensko už v neděli, v provozu jsou spoje s odjezdem z Prahy v 7.50 a z Košic v 7.45 i noční vlak s odjezdem z Prahy ve 21.50 a z Košic ve 21.22. Z Prahy do Bratislavy jsou zavedeny 3 páry vlaků s odjezdy z Prahy v 7.20, 11.20 a 15.20 a z Bratislavy v 8.47, 12.47 a 15.44. Nabízen je kompletní žlutý servis a v neděli byly cestujícím nabízeny při nástupu i roušky. Více informací najdete u dopravce.

Pendolino, foto: JLVČeské dráhy v pondělí 8. června vypravily na Slovensko několik prvních spojů. Plné obnovení mezistátního provozu všech denních dálkových vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude následující den, v úterý 9. června. Jedná se o tyto linky a vlaky:

+ spoje označené křížkem nejsou uvedeny v seznamu nasazení jídelních vozů

Zatím nebudou zavedeny noční spoje a na lince Ex3 Metropolitan do konce června poslední večerní/ první ranní pár vlaků Railjet Metropolitan Slovenská strela do/z Bratislavy.

Obnovení provozu na Slovensko ohlásil i dopravce Leo Express od čtvrtka . Během června budou od čtvrtka 11. června dva páry vlaků jezdit ve vybrané dny, z Prahy ve 14.08 a 20.08, z Košic ve 23.11 a 5.07. Více informací u dopravce.

Spojení s Německem

 • U Českých drah došlo nejprve již v pondělí 25. května k obnovení 3 párů vlaků linky Ex5 Berliner z Prahy do Berlína, konkrétně spoje: Plný provoz linky (s výjimkou vlaků 172/173 Hungaria) bude obnoven od 14. června.
 • Linka Ex6 Západní expres bude od 15. června obnovena pouze v úseku Praha - Plzeň. Plné obnovení mezistátní dopravy v celé trase Praha – Mnichov se předpokládá v první polovině července, po ukončení prací na trati.
 • Od 15. června bude v provozu také linka R29 z Chebu do Norimberka.

Spojení s Rakouskem

 • Od pátku 12. června ohlásil RegioJet obnovení dvou párů spojů do Vídně, konkrétně z Prahy v 9.20 a 13.20 a z Vídně v 10.39 a 14.39.
 • Od 15. června obnoví také České dráhy provoz vlaků linky Ex3 Railjet Vindobona na trase Praha – Vídeň – Štýrský Hradec. Od 16. června bude zavedeno také nové každodenní přímé spojení Railjet Vindobona ze Štýrského Hradce a Vídně přímo do Berlína.
 • Obnovení spojů linky Ex4 v relaci Polsko – Česko – Rakousko bude závislé na obnovení přeshraničního provozu do Polska. Do obnovení provozu jsou vlaky provozovány na našem území jako vnitrostátní v úseku Bohumín – Břeclav.
 • Od 15. června bude obnoven provoz vlaků linky Ex7 Jižní expres Praha – Linec.

Novinky ve vnitrostátní dálkové dopravě

výčep v jídelním voze, foto: JLV Končí období hladovlaků; vrací se jídelní vozy ČD Restaurant se servisem JLV. Kromě výše uvedených mezistátních spojů budou služby jídelního vozu dostupné na těchto vnitrostátních vlacích:

 • Vlaky SC Pendolino, kromě výše uvedených mezistátních spojů Košičan:
 • Na lince Ex1 Ostravan, kromě výše uvedených mezistátních spojů z/do Žiliny, i vnitrostátní vlaky
 • Na lince Ex2 Valašský expres, kromě výše uvedených mezistátních spojů z/do Púchova, i vnitrostátní vlaky
 • Na trati do Brna kromě vlaků Ex3 Metropolitan do Bratislavy (viz výše) i vlaky railjet na lince Ex3 Vindobona provozované mezi Prahou a Břeclaví, konkrétně:

Více informací najdete u dopravce.

České dráhy po několika víkendech plných vlaků konečně vrátily možnost rezervace místa do vlaků dálkové dopravy do známých standardních podmínek, včetně místenky zdarma při platbě přes internet.

Obdobně jako doprava dálková je postupně obnovován i rozsah dopravy regionální. Informace najdete u jednotlivých krajů, případně za dopravce České dráhy v souhrnné zprávě.

Vlakem k moři do Chorvatska

RegioJet Chorvatsko, foto: RegioJetPřekvapením roku je u RegioJetu zavedení dovolenkového vlaku na Jadran. Z dostupných informací vybíráme:

 • Vlaky pojedou od 30. 6. do 26. 9. nejméně 3x týdně – s odjezdy z ČR a SR v úterý, pátek a neděli
 • Cena jízdenky na sedačce bude začínat na 590 Kč / 22 EUR, v lůžkovém kupé 790 Kč / 30 EUR
 • RegioJet zahájí předprodej jízdenek v úterý 9. června
 • Kromě Prahy a Brna, vlaky zastaví pro nástup a výstup cestujících v Pardubicích, Břeclavi a také v Bratislavě
 • Z Prahy bude odjíždět v 17.20, do Lublaně přijede brzy ráno, do Rijeky kolem osmé hodiny ranní. Obdobné časové polohy bude vlak mít i v opačném směru.
 • Dopravce zorganizuje i návaznou autobusovou dopravu do mnoha přímořských destinací.
 • Souprava vlaku bude mít až 12 vozů s kapacitou 560 míst.
 • Cestující si budou moci ještě před odjezdem objednat přes internet občerstvení, které jim palubní personál nachystá při odjezdu spoje. Během cesty si budou moci objednat nápoje a další drobné občerstvení. Ráno před příjezdem do cílové stanice bude cestujícím zdarma podána káva s drobnou snídaní.

Více informací u dopravce.

Ať už se rozhodnete cestovat kamkoliv, přejeme vám šťastný návrat k veřejné dopravě a těšíme se na setkání ve vlaku.


Redakce ŽelPage Poslat mail autorovi | 8.6.2020 (19:19)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci Jízdní řád

More from Česká republika (celá) Slovensko (celé) Chorvatsko


04.02.2022 (1:26)  
Nemusíte čekat, až se k vám vrátí, pokud je milujete a staráte se o ně, tak se obraťte na doktora Sacrea, aby vám pomohl přivést zpět vašeho milence nebo bývalého milence, který se s vámi rozešel, pokud je milujete, tzn. ne sobectví, milují tě dříve, možná to bylo malé nedorozumění, které přineslo problém ve vašem vztahu, Dr Sacre přivedl zpět mého bývalého manžela a dnes jsme jedna velká šťastná rodina, miluje naši rodinu, přestal podvádět díky pomoci Dr. Sacre , Dr Sacre je nejlepší kouzelník, se kterým si můžete promluvit, dá vám ty nejlepší rady a pomůže vám napravit váš vztah s vaším partnerem, kontaktem na níže uvedených podrobnostech
E-mailová adresa: sacretempleofpower@gmail.com
WhatsApp nebo volejte: +2349076034359
Sdílím to, abych pomohl ostatním, a mám další pomoc prostřednictvím jejich svědectví

Paní Claudia Michalskic
Registered user Já 1 
13.06.2020 (9:14)  
Nechic: Kvůli vysokým rakouským poplatkům za použití dopravní cesty.
Registered user Nechic  mail  
12.06.2020 (22:05)  
bartik09: Ono by mě zajímalo proč se nedá jezdit přes Vídeň, Graz a Maribor
10.06.2020 (10:47)  
Nechic: 22 hodin, pred deseti lety a jezdil az do Splitu... Casove neni ani ten Regiojet zadna hitparada. Flixbus tu Rijeku dava za 12. Nicmene to rad jednou vyzkousim.
Btw. predprodej jeste nezacal.
Registered user Nechic  mail  
10.06.2020 (9:32)  
Jančurovu záměru fandím. Takové slušné spojení tu mělo být dávno. ČD předváděly spoje, co jely 24h, to bylo naprosto nepoužitelné. Ale stejně, dokud budou povinné roušky, cestovat dál než 2 hodiny je utrpení (a to i ty dvě hodiny jsou už celkem za hranou)
09.06.2020 (18:36)  
Jooo, tak s Jančurou určitě ve vedru do Chorvatska. Přes několik změn napěťových soustav... Jedině s vlastním ventilátorem a kladívkem na okna zapůjčeným z autobusu ŠM 11.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko