..: All news and reports - Pozvánky - ČR Praha :..

Dopravní sál, ČVUT Fakulta dopravní, foto: ČVUT v Praze Praha — V pátek 24. listopadu 2017 v 9 hodin se otevřou brány ČVUT v Praze Fakulty dopravní, a to na Horské ulici č. 3 na Novém Městě pražském. Budou probíhat přednášky o studiu na FD všeobecně a o uplatnění absolventů, o vybraných studijních oborech i o možnostech studia na pobočce FD v Děčíně.

Drážní společnost při ČVUT, foto: DS FD ČVUT Praha — Již v pondělí začínají přednášky a exkurze v rámci letního semestru Drážní společnosti na Fakultě dopravní ČVUT v Praze. První přednáška (27. února v 18:45) nese název Interoperabilní lokomotivy, (ne)interoperabilní strojvedoucí, hostem bude jednatel a ředitel společnosti LokoTrain Ing. Evžen Nečas. O dva týdny později, tedy 13. března v 17:00, budou moci zájemci nahlédnout do nedávné historie při přednášce Ing. Edvarda Březiny, CSc., na téma Budování uhelného koridoru. Připraveno je např. i pokračování vyprávění o rychlostních rekordech (doc. Ing. Jaroslav Opava, CSc.) nebo exkurze do tramvajové vozovny v Olomouci – termíny budou ještě upřesněny, sledujte web či facebookovou stránku Drážní společnosti.

141.018 Střekov, foto: Vladislav PíšaKolín — Dny se nezadržitelně krátí a podzim převzal vládu nad krajinou. A proto jsme pro vás stejně tak jako vloni, připravili setkání fotografů a přátel železnice spojené s výletem do Ústí nad Labem, Děčína a Mělníka. Srdečně zveme nejen fotografy, ale všechny, kdo chtějí zažít netradiční výlet. Vezměte své děti či partnerky a pojďte se bavit. Soupravu bude tvořit tradičně „bobina“ E 499.1018, vozy Bac a restaurační vůz WR. Pro přítomné fotografy bude na programu během cesty několik fotozastávek. Nevynecháme ani zastávku pod Střekovem, kde bude doufáme vlídněji, než loni.

27.10.2016 - 10:28 - SŽDC: Staň se na jeden den výpravčím

výpravčí, foto: České dráhy Praha — Správa železniční dopravní cesty připravila pro zájemce z řad studentů již 2. ročník projektu, ve kterém představuje jednotlivé profese této organizace. Tentokrát bude možné vyzkoušet si, jak vypadá práce výpravčího. Nejprve se podíváte na Střední školu elektrotechniky a strojírenství v Praze, kde si vyzkoušíte řízení provozu v dopravním sále a také simulované řízení provozu pražského hlavního nádraží v dispečerském sále. Následovat bude skutečná dopravní kancelář na hlavním nádraží, v níž uvidíte, jak se řídí provoz tohoto významného železničního uzlu. Na závěr se pak v Horních Počernicích seznámíte s elektromechanickým zabezpečovacím zařízením. Akce je připravena na 9. listopadu 2016 od 8.00 do 15.30 hodin. Přihlášky včetně motivačního textu, proč byste se chtěli na jeden den stát výpravčím, je možné zasílat na adresu studenti@szdc.cz do 2. listopadu. Nezapomeňte uvést kontaktní údaje a školu, kterou aktuálně studujete.

Zdroj: SŽDC

Drážní společnost při ČVUT, foto: DS FD ČVUT Praha — Drážní společnost při ČVUT Fakultě dopravní spouští v pondělí cyklus přednášek a aktivit letního semestru. Na pondělí 7. března je nachystána přednáška Ing. Evžena Nečase ze společnosti LokoTrain, která ponese název „Od strojvedoucího k vlastním lokomotivám“. O dva týdny později, 21. března, bude hostem doc. Ing. Jaroslav Opava, CSc., jenž shrne vývoj rychlostních rekordů na železnici. Následovat budou dubnové přednášky o turistických linkách v Ústeckém kraji s Ing. Jakubem Jeřábkem (4. dubna) a o koncepci železniční dopravy v Olomouckém kraji s Ing. Jiřím Pospíšilem, Ph.D., z organizace KIDSOK (18. dubna).

Pražská muzejní noc 2015, foto: Pražská muzejní nocPraha — V sobotu 13. června 2015 se uskuteční již 12. ročník Pražské muzejní noci. Letos se této akce účastní 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Vstup do všech z nich bude zdarma a dopravu mezi nimi zajistí Dopravní podnik hl. m. Prahy speciálními bezbariérovými autobusovými linkami. Také v letošním roce se do muzejní noci zapojí i zlíchovská výtopna, jejíž pozvánku bychom vám rádi zprostředkovali. Brána výtopny nedaleko smíchovského nádraží se návštěvníkům otevře v 19 hodin a návštěvníci sem budou moci zavítat až do 1 hodiny následujícího dne. Pro návštěvníky bude v areálu připravena sbírka průmyslových lokomotiv, osobních a nákladních vozů. Z parních lokomotiv se bude jednat o stroje 213.902 „BéeSka“, 313.901 „Marcelka“, 317.903 „Škodovka“ a 327.904. K vidění bude také parní válec Mamut z roku 1930 a motorové lokomotivy řad T 203.05, T 211.0, T 334.0 a T 444.0.

burzy, foto: Lukáš Verner Praha — V prosinci zpravidla vrcholí sezóna výměnných setkání, tzv. burz modelářů, fotografů a sběratelů všech možných tematických předmětů z oboru dopravy. Tato setkání tradičně znamenají obchodní příležitost v podobě blízkého setkání poptávky s nabídkou. Představují tak dobrý tip na předvánoční nákupy předmětů s železniční tématikou. Samotná akce ale pro účastníky představuje také společenské setkání, výměnu PF či diskusi plánů na příští rok. Jedno právě takové setkání se uskuteční například tuto sobotu.

471 most inteligence, foto: qvído Praha — Již tuto sobotu se v Praze koná Den železnice a centrum oslav bude na tradičním místě na nádraží v Praze-Braníku. Na své si přijdou příznivci parních lokomotiv a historických vlaků, ale také zájemci o svezení se nejnovějšími netrakčními jednotkami ČD railjet. Od 9:00 do 16:30 hodin bude připraven bohatý program, který vám v následujících řádcích přiblížíme.

Příjezd účastníků seznamováku, foto: UZEL Soběšín — Fakulta dopravní ČVUT tento rok opět připravuje UZEL, jediný seznamovací kurz pro nové studenty oboru. Pořadatelé z fakultního Klubu EFDRIVE připravili mnoho her a soutěží, kterými uvedou nové studenty do neznámého prostředí bez zbytečných rozpaků. Účastníci se tam dozvědí vše potřebné pro snadný start na univerzitě a také tipy pro kolejní či studentský život v Praze.

burzy, foto: Lukáš VernerPraha — Klub železničních cestovatelů si vás dovoluje pozvat na jubilejní, již 150. výměnné setkání, které proběhne v sobotu 14. prosince 2013. Tuto akci pořádá Klub železničních cestovatelů nepřetržitě od roku 1989! Jelikož se blíží Vánoce, je to dobrý tip na předvánoční nákupy předmětů s železniční tématikou. Výměnné setkání se koná od 7 do 11 hodin v prostorách kulturního sálu železniční stanice Praha hlavní nádraží.

451.094-7, Praha-Smíchov, foto: Trainman Praha — Organizace ROPID si v listopadu připomíná 20 let od svého vzniku. Zřízením organizátora se v roce 1993 začala psát historie Pražské integrované dopravy (PID). Postupné zapojování železničních a příměstských autobusových linek do systému MHD v Praze předznamenalo rozvoj sítě PID dále do Středočeského kraje, který mohl být naplno spuštěn po změně tarifního systému v roce 1996. V rámci oslav 20 let od vzniku ROPID je připravena celá řada akcí, které vyvrcholí v sobotu 23. listopadu 2013 Dnem Pražské integrované dopravy. Na širokou veřejnost čeká bohatý program včetně jízd historickými vozidly všech významných druhů dopravy v rámci PID.

Jednotka 845/945.001, foto: Arriva vlakyPraha — Tradiční podzimní jízda ŽelPage se tentokrát uskuteční poněkud netradičně, v Praze a okolí. Datum akce bylo nakonec stanoveno na neděli 24. listopadu 2013, a to i v důsledku jiných akcí v okolních dnech. Jízdu spolupořádá studentský klub Fakulty dopravní ČVUT eFDrive a Drážní společnost při FD ČVUT. Dopravu účastníků zajistí tentokrát společnost Arriva vlaky svojí motorovou jednotkou 845/945.001. Souprava bude rozdělena na dvě části. Motorový vůz je přednostně určen pro železniční nadšence, řídicí vůz je pak určen pro studenty a členy občanského sdružení ŽelPage a bude se v něm po celou dobu jízdy konat jedna velká párty.

7.4.2013 - 7:00 - Pozvánka na mezinárodní konferenci Podzemní stavby Praha 2013

Praha (Midnight Train), foto: Honza Beránek / JTB Praha — Článek o tunelu Chotýčany byl jednou z prvních vlaštovek na našem webu. Oslovujeme specialisty – projektanty i investory – a postupně bychom vám chtěli častěji představovat jejich práci v oblasti železničních staveb. Publikace v novinách či na webu ale není to jediné, kde odborníci představují svou práci. Pro zájemce – zejména pro studentky a studenty technicky zaměřených škol – zde máme pozvánku na 13. mezinárodní konferenci „Podzemní stavby Praha 2013“, která se bude konat ve dnech 22. až 24. dubna 2013 v Clarion Congress Hotel Prague. Díky velmi vstřícnému přístupu organizátora – České tunelářské asociace ITA-AITES – mají po předložení dokladu o studiu studenti vstup zdarma. Z rozsáhlého odborného programu si jistě vyberou. Podmínkou je registrace, kterou můžete provést zde. Studujete-li školu zaměřenou tímto odborným způsobem a chcete-li se více dozvědět o tom, co vás pak v praxi čeká, určitě si najděte čas a přijďte. Nemusíte se účastnit celého programu, můžete si vybrat jen to, co vás zajímá.

363.084-5 , Třebovice v Čechách, foto: Johník Praha — Závěr Velikonoc bývá v posledních letech na prvním programu České televize pravidelně vyhrazen Koncertu pro Kuře – tedy benefici, která má přinést finanční příspěvky Nadaci rozvoje občanské společnosti (NROS), která pomáhá už dvacet let. Jedním z jejich projektů je i akce Pomozte dětem. Projekty jsou zaměřeny na pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem do věku 18 let. Bohužel, ne všichni mohou prožít klidné a bezstarostné mládí jako většina z vás. Občas je třeba pomocné ruky. Pomoc je i na nás - pokud pomoci můžeme a chceme. Za dobu své činnosti NROS již podpořil více než 4 800 projektů částkou převyšující 1,7 miliardy korun. Milé čtenářky, vážení čtenáři ŽelPage, obracíme se na vás s prosbou, abyste se do projektu letos zapojili i vy.

Tunel, foto: Petr Lux Praha – Slova „tunel, tunelář, tunelovat“ si u nás získala v poslední době spíše negativní pohled. Ale není tunelář jako tunelář. To, co předvádějí tuneláři ve Švýcarsku, je hodno obdivu. Švýcarské velvyslanectví v Praze v rámci projektu Švýcarské jaro připravilo i lahůdku pro železniční fandy. Od 21. března do 5. dubna budete moci v Národní technické knihovně v Praze-Dejvicích (Technická 6, nedaleko metra A – Dejvická) zhlédnout výstavu Nový gotthardský patní tunel: celosvětově nejdelší železniční tunel a inovativní přínos do evropské železniční infrastruktury. Zahájení výstavy bude 21. března předcházet veřejnosti otevřená konference (zahájení ve 13.30 h), jejíž součástí bude i přednáška pana Renzo Simoniho a projekce krátkého filmu. Jednacími jazyky konference bude angličtina a čeština, simultánní tlumočení bude zajištěno. Není povinná akreditace, nevybírá se vložné, podmínkou je pouze registrace, pro kterou můžete využít on-line formulář.

1 2 3 4 5 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:54
sets at 20:17