..: All news and reports - Stavby a projekty - ČR Praha :..

NTM, hlavní expozice, 15. 2. 2011, foto: Josef Petrák Praha — Více jak čtyři roky byla pro veřejnost zavřená budova Národního technického muzea na pražské Letné. Ve středu 16. února se o 10. hodině dopolední opět otevře pro veřejnost. Během uplynulých let podstoupila důkladnou rekonstrukci a dostavbu, která sleduje původní plány a vzhled z roku 1941. Odstraněny byly zejména vestavby provedené okupační správou během II. světové války a po jejím skončení i dalšími institucemi.

Návštěvníci budou moci shlédnout pět nových a reinstalovaných expozic. V první dny po otevření jsou ve vstupní hale exkluzivně vystaveny i originály obou českých Nobelových cen udělených vědci Jaroslavu Heyrovskému za vynález polarografie a básníkovi Jaroslavu Seifertovi za celoživotní dílo. V expozici dopravy se nově objeví např. letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945 dříve vystavený v leteckém muzeu ve Kbelích. Železnici reprezentují čtyři vozidla – 252.008, 375.007, „Kladno“ 103 a salónní vůz Františka Josefa I. Další exponáty najdete ve volné expozici i vitrínách.

Praha Masarykovo nádraží Praha — Praha Masarykovo nádraží je možná blíže rekonstrukci. Majitel nemovitosti, České dráhy, má v současné době smlouvu s konsorciem Masaryk Station Development (MSD), která však zřejmě nepovede k dokončení projektu. Sdružení již mělo zahájit opravu výpravní budovy za částku asi 100 mil. korun, dosud však vůbec nezačalo. O toto nádraží se ale začala zajímat česká pobočka italské firmy Grandi Stazioni, která si již od Českých drah vyžádala informace o aktuálním stavu a možnostech případné spolupráce. Nádraží opravu nutně potřebuje — minulý rok byl stav střechy dvorany označen za kritický a musela být nouzově podepřena. Rekonstrukce by mohla podle drah začít na jaře příštího roku.

Přestřižení pásky, Praha-Vršovice, foto: Josef Petrák Praha – V pátek 10.10. 2008 v 10:10 byla pozvaným hostům a zástupcům médií představena nově zrekonstruovaná nádražní budouva a přednádraží stanice Praha–Vršovice, jedné z pěti nejvýznamnějších železničních stanic v Praze. Neoklasicistní budova pocházející z roku 1872 prošla v průběhu šesti let rekonstrukcí za zhruba 50 milionů korun. Cílem bylo získat nové kvalitní kancelářské prostory a při té příležitosti odstranit nevzhlednou přístavbu pro pokladny z dob silného rekreačního provozu, vyměnit okna, dveře, zrenovovat fasádu a krovy. To vše tak, aby nedošlo k porušení historického rázu budovy, která je totiž památkově chráněná. Přístup do budovy je nově zcela bezbarierový.

Ilustrační obrázek Praha – Žádnému z cestujících pohybujících se po hlavním nádraží v Praze neunikne, že v jeho prostorách probíhá intenzivní stavební činnost. Výstavba napojení na Nové spojení skrze estakádu Masarykovo, západní zhlaví stanice, modernizace kolejiště a nástupišť nacházejících se pod ocelovou konstrukcí architektů Marjanka a Kornfelda probíhá rychle, a proto investor, projektant i zhotovitelé uspořádali tiskovou konferenci, aby seznámili veřejnost s průběhem projektu. Kromě informací o průběhu bude jistě příjemnou zprávou, že projekt je již za polovinou a s novým grafikonem bude Praha hl.n. zcela funkční.

Ilustrační obrázekPraha - Až nečekaně rychle se vyvíjí situace kolem pražského Masarykova nádraží. Když ve čtvrtek večer v jeho odbavovací hale spadl jeden z podpěrných sloupů, jednalo se v porovnání s událostmi celého týdne jen o pouhou epizodu. Víc než nehoda bez zraněných přitahuje pozornost to, jak rychle se mění výroky všech zúčastněných. Jen dva dny po zasedání městské, které posvětilo změnu územního plánu v neprospěch Masarykova nádraží, totiž i radnice začíná tvrdit, že nádraží vlastně rušit nechce, byť si již na uvolněné pozemky brousí zuby developerské společnosti. Stěžejní je přitom názor SŽDC a ministerstva dopravy - a obě instituce zatím podle svých slov nádraží rozhodně rušit nehodlají. Trochu tragikomicky pak působí komunistický radní František Hoffman, který jako jediný hodlá stanici natvrdo zrušit.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:21
sets at 20:36