..: All news and reports :..

Výběr šotoklubu Děkuji za slovo. Pro mě je výběr nejhezčích fotek dost neobvyklá situace, protože mám pocit, že většinou spíš jen kritizuju. Naprostá absence jakéhokoliv uměleckého cítění mi zas nedovolí poetický popis fotografie, neumím číst gesta, nálady a další vrstvy, které nejsou na první pohled patrné. V podstatě jediná stránka železniční fotografie, do níž si dovolím sem tak kecat, je kompozice, protože tato disciplína má zčásti matematickou povahu. Takže nečekejte prosím žádné sofistikované rozbory a freudovské analýzy. Já si u fotek vystačím s aplikací základní stupnice na kvalitu moravského vína (dá sa, dá sa svařit, nedá sa svařit).

486.007 a 498.022, foto: bazala68 Olomouc — (Aktualizováno, jízdní řády v příloze) Den železnice se slaví již od roku 1825, kdy poprvé vyjela na cestu lokomotiva George Stephensona, nesoucí označení Locomotion No. 1. Každoročně připadá na 25.–září. Na mnoha nádražích a tratích České republiky na vás čekají výstavy současných i historických železničních vozidel, exkurze, jízdy parních vlaků a další atrakce. Největší oslavy jsou letos soustředěny do Olomouce v podobě Národního dne železnice. Na své si ale přijdou železniční fanoušci a široká veřejnost i v dalších městech. Pouze v tento den lze také využít jízdenku SoNe+ k celodennímu cestování až pro pět osob bez ohledu na věk.

Souprava ÖBB railjet při testech na ZŽO Cerhenice, foto: Richard Weber Praha - Moderní souprava rakouských drah ÖBB railjet, kterou jsme vám na podzim představili, pojede v pondělí 15. června na výstavu Czech Raildays 2009 a České dráhy společně se svým rakouským partnerem ÖBB nabízejí při této příležitosti unikátní možnost svézt se tímto vlakem po českých kolejích.

nostalgie Sezóna nejrůznějších nostalgických jízd se nám zdárně rozbíhá a po vydařeném prvním májovém víkendu přichází druhý, podobně jako ten uplynulý plný nepřeberných možností na nostalgické a fotografické akce. Tři volné dny jsou tak skvělou příležitostí vyrazit ven a nadýchat se čerstvého voňavého vzduchu jarní přírody a ještě voňavějšího (alespoň pro některé) kouře parních lokomotiv.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:52
sets at 18:54