..: Photo Gallery - Photo details Regina X52 9033 :..
 

Regina X52 9033


Regina X52  9033Informace o fotografii:
 - Place: Kalixfors - Sjisjka station
 - GPS: 67°43'42.4"N, 20°11'23.8"E  »  Mapy.cz Google mapy
 - Datum: 3.3.2021
 - By: chuchichästli  Send mail
 - Comm.: Norrtåg 7153
 - Zobrazeno: 2056x
 - Detailní EXIF informace »
 - Rating od autorů:   
 10
 - Rating od uživatelů:
 10

   
 
Abyste mohli hodnotit, musíte se přihlásit
 

02.08.2021 (15:27)  
Kocourkov není jenom v České Republice.
02.08.2021 (10:00)  
Za severním polárním kruhem existuje vesnice, jejíž existence zcela závisí na jednom opuštěném železničním mostě.

Ještě neuběhlo ani 20 minut od odjezdu z výchozí stanice a vlak 7153 dopravce Norrtag z Kiruny do žst. Luleå Centralstation přejíždí řeku Kalixälven, po které nese jméno přilehlá obec – Kalixforsbron. Většina obyvatel, přibližně 10 domácností, žije v jižní části vesnice (na snímku strana fotografa). K osídlení této lokality došlo v roce 1900. Přibližně 2 kilometry na sever se nachází výhybna Kalixfors.

V osmdesátých letech došlo k výstavbě nového mostu, hned vedle původního, jenž okamžitě začal sloužit automobilům. Obyvatelé vesnice Kalixforsbron se tak od té doby mohou pohodlně dopravovat do nedaleké Kiruny autem, jelikož ale vše souvisí se vším, tak v Kalixforsbronu brzy přestaly zastavovat osobní vlaky.

V nedávné době, a to v roce 2016, zde došlo k velmi napjaté situaci. Švédská dopravní správa (Trafikverket) odmítla nadále udržovat starý most a oznámila, že pokud se do konce roku 2016 nenajde nikdo, kdo by se o původní most staral, tak dojde k jeho demolici. Trafikverket se přestal cítit odpovědný za osud mostu, když bylo vypočítáno, že na údržbu mostu by do roku 2065 padlo odhadem v přepočtu 21 milionů korun. Kdyby tehdy skutečně došlo ke zbourání mostu, odřízlo by to obyvatele Kalixforsbronu od celého světa, jelikož se jedná o jedinou cestu do a z vesnice. Nehledě k faktu, že několik domů se nachází dnes i za mostem v severní části, znamenalo by to i beze sporu rozdělení obce. Poté, co se osud Kalixforsbronu stal mediálním tématem v celém Švédsku se nakonec podařilo budoucnost obce Kalixforsbron vyřešit – péči o most převzaly komuny Kiruna a Gällivare. Proč rovnou dvě obce? Protože severní část vesnice spadá pod komunu Kiruna, zato jižní část je součástí komuny Gällivare. Řeka Kalixälven tvoří hranici mezi uvedenými komuny. Krátce nato, v roce 2017, začala rekonstrukce starého mostu, dostal nový nátěr a byl vyměněn auty značně opotřebovaný jízdní povrch.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Registered Photograph or Member of ŽelPage, - Gallery or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster - Frequently Asked Questions


Info
informacni okenko