..: Photo Gallery - Photo details 350.001-4 :..
 

350.001-4


350.001-4Informace o fotografii:
 - Section: Světlá nad Sázavou - Světlá nad Sázavou-Josefodol
 - Datum: 9.4.2021
 - By: Lubanov 
 - Comm.: EC 284 Metropolitan Slovenská
strela
 - Zobrazeno: 2073x
 - Detailní EXIF informace »
 - Rating od autorů:   
 8
 - Málo hodnocení pro Rating uživatelů

   
 
Abyste mohli hodnotit, musíte se přihlásit
 

17.04.2021 (14:15)  
Díky za stylovou fotku pořízenou v historický den na historickém místě. O existenci této unikátní lokomotivy jsem se dověděl poněkud oklikou: Byli jsme v září r. 1974 se spolužáky ze SŠ na "jazykové exkurzi" ve východním Berlíně. Tam jsem - coby železniční fanda - samozřejmě hledal nějaké železniční modelářské časopisy a v jednom stánku narazil na Modelleisenbahner. A při listování jsem si všimnul krátké zprávy doplněné fotem nové československé dvousystémové lokomotivy řady ES499.0, vyfocené (i s měřicím vozem) v čele Slovenské strely kdesi mezi K. Horou Havl. Brodem. Byl jsem trochu překvapený, že se tuhle bombastickou novinku dovídám přes Německo, ale na druhé straně jsem byl pyšný na to, co naši konstruktéři a technici dovedou, takže se o tom píše i v železniční velmoci jako je Německo ;-) . Tyhle gorilky (známé tehdy spíš pod přezdívkou krysa nebo potkan; že by kvůli tomu bílošedému zbarvení toho prototypu?) mě pak provázely na té havlíčkobrodské trati až do 90.let. To jsem ještě netušil, že ač už dávno bydlím jinde, že mi opět budou jezdit pod okny dodnes. Teď už spíš jako smutná připomínka toho, že jsme kdysi uměli vyrobit na špičkové úrovni řadu produktů, které už nejspíš nikdy dělat nebudeme... :-(
17.04.2021 (12:47)  
Odkaz na Flickr: https://flic.kr/p/2kTroa9
17.04.2021 (12:41)  
Fotografie vznikla po dlouhém vrtáním mého dobrého kamaráda, který si přál být zvěčněn na svém oblíbeném stroji, navíc na jeho původní trase a při jeho první jízdě s ním po ní.
U této fotografie zapůsobila velká shoda náhod. Dlouho jsem řešil rozumné a hezké místo na vyfocení EC 284, až jsem vybral právě toto, kousek za Světlou nad Sázavou. Den před focením počásí dle předpovědi nemělo být nějak zázračně dobré, avšak jsem slíbil, že si přivstanu a pokud bude počasí aspoň ucházející, tak se dám na cestu. Počasí vyšlo na jedničku a to jak co se týče sluníčka a namrazy, tak i stroje. Právě tak vznikla tato pro mě velmi cenná fotografie, která navíc udělala radost přesně tam, kde jsem si přál.
A aby toho nebylo málo tak v den pořízení fotky proběhlo i jedno malé výročí a to, že uplynulo na den přesně 47 let od první jízdy právě první gorily na této trase z Bratislavy do Prahy. Pro doplnění, i spoj z názvem Slovenská strela taktéž seděl. :-)
17.04.2021 (11:19)  
Moc pěkné :) 5*
17.04.2021 (12:32)  


Děkuju :)

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Registered Photograph or Member of ŽelPage, - Gallery or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster - Frequently Asked Questions


Info
informacni okenko