..: Železniční simulátory I. :..

Hra Vlak, foto: http://www.bestoldgames.net Snad každý kluk toužil být strojvedoucím, nebo výpravčím a ani se nemusel moc zajímat o železnici. S vývojem výpočetní techniky se podařilo leckterý klukovský sen převést v realitu, byť jen virtuální. Seriál článků, jehož úvod právě čtete, by měl přinést základní informace o železničních simulátorech strojvedoucího a výpravčího. Zabývat se bude především právě simulátorem s nejširší hráčskou a fanouškovskou základnou – Microsoft Train Simulator, známý také pod zkratkou MSTS. V úvodu seriálu se ale podíváme i na ostatní hry a simulátory. V tomto díle konkrétně na simulátory řízení vlakové dopravy.

Transport Tycoon a spol.

OTTD Začneme ani ne tak simulátorem, jako spíše strategií. Transport Tycoon je milníkem nejen počítačových her s železniční tématikou, ale strategických her vůbec. Dnes již pradědeček mezi hrami, který spatřil světlo světa 1994 a hráči jej ještě spouštěli v DOSu na starých „čtyřiosmšestkách“. Po Transport Tycoonu (TT) vyšla jeho rozšířená verze Transport Tycoon Deluxe (TTD). Budovatelská strategie, ve které jde, jak název napovídá, o transport zboží, surovin a cestujících dopravními klasickými prostředky po silnici a vodě, ve vzduchu a na železnici. Co je na této stařičké hře, nad kterou by nejmladší generace hráčů počítačových her ohrnula nos zajímavého? Kromě toho, že si v době kdy vyšla, získala mnoho hráčů má stále početnou komunitu příznivců a někteří z nich se i nadále podíleli na vývoji. V roce 1999 vyšel patch pro TTD, nazvaný jednoduše TTDPatch, který hru ovšem výrazně vylepšil. Upravil rozlišení tak, aby bylo možné nastavit větší než původní 640x480 pixelů a kromě dalších stavebních a herních možností šlo TTD s patchem spustit také na Windows 2000 a Windows XP. Opravdovou změnu znamenal open source OpenTTD (OTTD), který nejen že umožnil hraní téměř na všech operačních systémech (kromě Windows také na Linuxu, nebo na Mac OS X a dalších) ale konečně přišel i multiplayer a další řada nových možností ve hře, jako jsou třeba tramvaje, zdymadla, rozšířené možnosti návěstidel nebo nové možnosti staveb zastávek. Díky vývoji OTTD hra zůstala živá a vznikl také balíček české grafiky, který obsahuje velkou řadu českých a československých silničních a kolejových vozidel, letadel a nechybí ani české budovy stanic či zastávek. Nejnovější verze nese označení 1.4.0-beta1 a obsahuje již například stahování grafik, umělých inteligencí protihráčů atd. v herním rozhraní. V současnosti existuje také český herní server, na kterém si hráči můžou OTTD zahrát, vznikla také modifikace TT hry na mobil a za zmínku také jistě stojí online verze hry, kterou si hráči mohou zahrát v internetovém prohlížeči.

Softikon

Multi-3 - trať Praha-Kolín, starší stav, foto: http://softikon.wz.cz/ Nejstarší ze simulátorů řízení železniční dopravy se u nás zrodily pod značkou Softikon v produkci Jana Konrada již v roce 1996, na internetu se objevily ale až 2 roky poté a podle slov se setkaly s nečekaným úspěchem. První z nich, Gordikon, byl simulací řízení stanice Bohumín z JOP. Starší veze byla hratelná také v systému DOS. Dalším počinem je Multikon z roku 2001, opět se jedná o JOP, ve kterém je řízena fiktivní 113 kilometrů dlouhá dvoukolejná trať se 14 stanicemi a dvěma odbočkami. Podobný je Multi-1, opět se jedná o dvoukolejnou fiktivní trať, až další simulátor Multi–2 přinesl reálnou trať a to jednokolejný úsek mezi stanicemi Plzeň a Cheb, trať po modernizaci pak nabídla verze Multi-2N. Řízení vícekolejné trati s autoblokem Velim – Praha-Běchovice přinesl Multi-3. Řízení železničního uzlu Brno s GVD 2004/2005 umožnil Multi-4. Dalším simulátorem je Multi-5, ve kterém se řídí další velký uzel – Ústí nad Labem. V Multi-6B se dostane hráči do rukou úsek Liběchov až Lysá nad Labem a v posledním simulátoru Multi-6C pak úsek Lysá n. L. až Kolín. Od roku 2008 můžeme tyto simulátory spustit i na operačních systémech Windows. I přesto, že se jedná o poměrně starý simulátor, dávno překonaný jinými, nejen po grafické stránce, ale také s lepší simulací dynamikou jízdy vlaků, má i dnes své příznivce, kteří si tento simulátor vytvořený „amatérem“ bez programátorského vzdělání v době, kdy nebylo ještě běžné mít doma počítač ještě rádi zahrají.

Brnosim

Brnosim, foto: http://www.brnosim.wz.cz Podobným simulátorem je Brnosim, který poprvé vyšel v roce 2003. Opět se jedná o ovládání stanice, v tomto případě o řízení celého uzlu Brno. Oproti simulátoru z řady Softikon je rozšířen o další části uzlu a disponuje lepší grafikou. Řídit nejvytíženější osobní nádraží už není tak snadné jako ovládat dálkově dvoukolejnou trať s několika stanicemi. V tomto simulátoru má hráč na starosti nákladní nádraží Brno Maloměřice, kde musí obsloužit všechny nákladní vlaky, tzn. vyměnit lokomotivy, připojit přípřežní nebo postrkovou lokomotivu a do toho zajistit provoz na trati. Když se k tomu přičte obsluha osobních vlaků ve stanici Brno Hlavní nádraží, kde ve špičce odjíždí dva vlaky stejným směrem, k tomu připravovat soupravy dalších vlaků, posunovat, „uklízet“ soupravy končících vlaků na odstavné nádraží a lokomotivy do DKV, začíná to být opravdu „frmol“. Brnosim podporuje GVD, na kterém jsou zobrazeny vlaky podle aktuálního času v simulátoru. Poslední verze vyšla v roce 2008, v příštích verzích by mohly být poruchy zabezpečovacího zařízení, mimořádné situace a bodování. Kdy to ale bude, to záleží na samotném vývojáři Koudym a na jeho čase, jelikož Brnosim je taktéž freeware.

Staničář

Fiktivní DOZ Praha-Běchovice - Velim, foto: http://www.praha.websnadno.cz/ Staničář je další simulace JOP DOZ. Jeho vývoj je v současné době pozastaven a simulátor nemá dokonce už ani své vlastní webovské stránky. Přesto stále existuje komunita hráčů, která v editoru vytváří nové stanice a GVD do hry a je stále populární také díky možnosti hry více hráčů. Na rozdíl od „Multi“ simulací a Brnosimu, Staničář není simulací jen jedné stanice, ale programem, do kterého lze, jak již bylo naznačeno výše, vytvořit či stáhnout další stanice. A stanic ke stažení je opravdu mnoho, stanice pražského uzlu a 2. koridoru, Děčín nebo České Budějovice a okolí.

Erwes

RWS Jedlová 2, foto: http://erwes.michalhanzlik.cz/ Za zmínku také jistě stojí simulátory výpravčího od týmu Erwes. Tento tým byl založen v roce 2005, předtím ale již tvořil Michal Hanzlík, v roce 2001 začal s programováním na střední škole a pro sebe vytvořil simulátory ŽST Děčín a Průvodčí. Dalším jeho počinem byl simulátor RWS Jedlová, který byl simulátor obsluhy elektromechanického zabezpečovacího zařízení. V roce 2002 uvolnil simulátory ke stažení na svých stránkách, a protože se simulátory setkaly s úspěchem, rozhodl se autor pokračovat v tvorbě a tak vznikl první zpoplatněný simulátor v plné verzi – Jedlová 2, ten je nyní k dispozici zdarma od 10. výročí vydání. S verzí Jedlové 2.5 vznikl již zmíněný tým Erwes, který na začátku sloužil jen pro vyřizování objednávek, později ale pomohl ke zlehčení tvorby simulátorů Erwes ŽST Jedlová a Erwes ŽST Benešov. Postupem času předal Michal Hanzlík týmu Erwes tvorbu dalšího simulátoru ŽST Kamenice a od roku 2007 pracuje již nezávisle. Nyní se Michal Hanzlík věnuje především programování internetových stránek a chvíli ze svého času věnuje nástupcům Jedlové a Benešova, Erwes pracuje na vydání ŽST Kamenice a "retroverze" RWS Jedlové. RWS Děčín, který jako jediný ze simulátorů Erwes, potažmo Michala Hanzlíka nabízí řízení stanice na zabezpečovacím zařízení typu TEST, který vyšel již v roce 2005, ale pouze jako beta verze, jinak se v simulátorech jedná o elektromechanická zabezpečovací zařízení.


Vojtěch Beran Poslat mail autorovi | 26.12.2013 (8:00)
Zusammenhängende Nachrichtenopen/close

Weitere von Virtuální svět

Weitere aus Svět


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
Registrierter Benutzer mlb 
27.12.2013 (23:12)  
Neviem, ci to patri sem, alebo sa to pripadne este vyskytne v dalsich dieloch, kedze to ani tak nie je simulator, ale skor strategia, ale kedze tu je TTD, tak by sa patrilo spomenut seriu Railroad Tycoon (RT, RT II, RT 3, Sid Meier's Railroads!). Ja som dlhsie hral iba dvojku - z hladiska "simulacie" realnej prevadzky su tam trochu sokujuce momenty, nie su tam navesti, takze jednokolajna prevadzka tam funguje tak, ze dva vlaky idu proti sebe, jeden sa zneviditelni na mieste, druhy prejde cez neho a tento pokracuje... Ale zase tam bolo zaujimave stavanie stanic a ich vybavy.

Dalej, ako uz pisal Nechic, Chris Sawyer's Locomotion - je to vlastne Transport Tycoon zmiesany s "rozhranim" RollerCoaster Tycoona (oboje diela Chrisa Sawyera, pikoska - RCT naprogramoval sam a v assembleri (!)). V recenziach sa tomu vytykalo prave to rozhranie, ktore nesedi so sucasnym: natiahni ciaru tu, natiahni ciaru tam a hotovo, ale komu sa pacilo TT aj RCT, tak toto je perfektna hra.

Potom je tu Traffic Giant (to je skor o MHD) a Transport Giant (toto je uz na styl Transport Tycoona).

Asi by to chcelo zvlast diel o strategiach :)


michawel Ked uz spominas ten Steam, tak prave tam bezi Holiday Sale. Optimalna strategia pre nakup hry XYZ je:

1. Ak je hra aktualne v Daily Deals (menia sa kazdych 24 hodin a este dalsich 24 hodin sa daju kupit za dailydeal cenu) alebo vo Flash Sale (menia sa kazdych 8 hodin), kupit.

2. Ak nie, cakat do konca Holiday Sale (2. januara), ci sa hra este nevyskytne vo vyssie uvedenych s vacsou zlavou, ak nie, kupit posledny den.

(Racio za tym je, ze napr. spominane Cities in Motion 2 stoji standardne 19,99 eur, teraz v ramci celej akcie je az do 2. januara za 9,99 eur a keby bolo vo flash sale, tak by malo cenu napriklad 4,99 eur. Cize idealne je pozerat, ci sa nevyskytne vo flash sale/daily deal s najvacsou zlavou, ak nie, tak posledny den zobrat s mensou zlavou.)
27.12.2013 (19:30)  
Ještě do výčtu chybí Cities in Motion. (1,2)
Hrál jsem nějakou dobu jedničku a celkem dobrý. Na Steamu se dá určitě sehnat za pár eur.
Registrierter Benutzer Nechic  mail  
27.12.2013 (19:24)  
Když se tu bavíme o TTD, tak nezapomeňme i na "odbočku" Chrise Sawyera jménem Locomotion. Sice je škoda, že vývoj nepokračoval, ale hra poskytovala moc příjemné hraní hlavně se stavbami železnic a přišla mi i přehlednější než TTD rodina. A přimlouvám se za BAHN verze 3.87 nebo v betě verze 4, který svou dokonalostí a propracovaností stavební simulátory strčí do kapsy.
Korrespondent oder ŽP Mitglied Dandy1 
27.12.2013 (16:21)  
Nick: Oops, nechal jsem se unest nostalgii a unavou:)

Kazdpopadne, u OpenTTD jeste musim zminit skupinu blaznu okolo http://www.openttdcoop.org/ zabivajici se spolecnou stavbou opravdu velkych precizne fungujicich siti s vyuzitim velmi zajimavych technik. Mluvime o tisicich vlaku, pouzivani hradel (elektrotechnicky termin) vytvorenych pouze z prvku, ktere OpenTTD nabizi (vlaky, koleje, semafory), pro automaticke rizeni/regulaci cele site apod. Temata navrhu site a pouzivane techniky se lisi hru od hry.

Napiklad na http://wiki.openttdcoop.org/PublicServer:Archive_-_Games_261_-_270 se muzete podivat na nejake screenshoty a stahnout nejaky ten save; nebo se take muzete zkusit pripojit primo k jejich public serveru - nejvetsi pozitek je skutecne videt to cele v akci. Pokud nekdo nevi, co s casem, muze se nakonec treba i sam po trose nutneho studia a s trochou zdraveho rozumu v pristupu pridat k povznaseni hrani OpenTTD o uroven vys:)
Editor oder ŽP Admin Nick  mail  
27.12.2013 (14:20)  
NIcKON: Zmínka o Multi-6B v článku je, byť pravda, bez informace, že se jedná o horkou novinku :)

Dandy1: Tento článek se věnuje simulátorům řízení dopravy, simulátory řízení vlaku jsou předmětem druhého dílu, který teprve vyjde ;)
Korrespondent oder ŽP Mitglied Dandy1 
27.12.2013 (4:07)  
(Open)TTD a Multikon jsou pro me navykova zalezitost. Bohuzel uz posledni dobou nemohu poustet ani jedno, neb, jakmile clovek zacne, je problem skoncit drive nez po hodinach a hodinach hrani.

Pridam k seznamu jeste dva poslke vytvory. Prvnim je Mechanik aneb legendarni simulator legendarniho kibelu. Pomerne jednoducha zalezitost jeste pro DOS, ale zato obsahujici generator nahodnych trati, ktery prodluzuje zabavnost hry. Mozno najit na http://mechanik-en57.pl/ ... existuje tez ceska modifikace zpodobnujici trasu prazskeho metra I.C dostupna zde http://mechanik.wz.cz/

Druhym vytvorem je simulator EU07, ktery mi tenkrat (uz to vazne bude dlouho) doporucil michawel, ale ke kteremu jsem se nakonec prilis nedostal a netusim, co se za ten cas zmenilo. Nicmene, mozno ho najit na http://eu07.pl/

Na zaver bych jeste snad zminil BVE a jeho free a open variantu OpenBVE, ve ktere jsem prijemne travil cas na jedne pekne ztvarnene britske primestske trati.

PS: Mozna by stalo za to ke jmenum programu zminovanym ve clanku doplnit odkazy.
Editor oder ŽP Admin NIcKON  mail  
26.12.2013 (23:35)  
A já bych ještě dodal poměrně zásadní informaci, že pan Konrad opět dodržet štědrodenní tradici, jako jediný ze zde vyjmenovaných českých projektů pokračuje ve vývoji a jako každý rok opět vydal 24. 12. nové verze svých -ikonovských simulátorů :)
Editor oder ŽP Admin Nick  mail  
26.12.2013 (21:00)  
K článku bych doplnil simulátor žst. Kolín, vzniklý v roce 1999. Simulátor vypadal stejně, jako první verze Gordikonu, bohužel se však nijak dál nevyvíjel, respektive autor vývoj nové verze postupem času ukončil a rozdělanou betu neuvolnil pro veřejnost. http://www.michalhanzlik.webpark.cz/zstkolin/

Další poměrně kvalitní simulátor byl žst. Liberec: http://simulator.vypravci.com/

Méně známý pak byl simulátor řízení oblasti TEŽ: http://michalhanzlik.webpark.cz/estez/

Vynechat nelze ani na svou dobu geniální Kolejarz: http://kolejarz.wz.cz/Kolejarz/Kolejarz.htm - umožňoval velmi snadné vytvoření vlastní stanice s vlastním grafikonem včetně grafického znázornění vlaků s neomezenou možností posunu a rozřazování souprav. Řízení stanic Přerov nebo Praha Mas.n. byla chuťovka pro náročné.
26.12.2013 (18:46)  
Nějak mi tento článek vsugeroval, že bych mohl opět začít hrát OTTD. Dlouhodobý úkol splněn, takže se akorát tak na tuto aktivitu uvolnil čas :-)
Registrierter Benutzer Ross  mail  
26.12.2013 (15:33)  
Rodney: Jistě že znám :) Ale ty jsi jí dělal v době, kdy Patch je odstaven.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.

- Korrespondent oder ŽP Mitglied, - Editor oder ŽP Admin

Kommentar hinzufügen
Kommentare dürfen nur registrierte Benutzer senden.
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
Anmelden
 
 
  
 
   Registrieren

© 2001 - 2024 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko