..: Vzpomínky příslušníka KFOR na železnici v Kosovu :..

Podujevo1, foto: KFOR Podujevo — Můj kamarád, jehož jméno si z pochopitelných důvodů nechám pro sebe, byl členem 15. kontingentu Armády České republiky sil KFOR v Kosovu. Přestože železnice není jeho koníčkem, požádal jsem ho, aby se jí, pokud na ní někde narazí, ve svém volnu trochu věnoval. Kamarád na mne nezapoměl, sbíral fotky od svých kolegů, vyptával se kosovských tlumočníků i policistů a tak mohl vzniknout alespoň tento nedlouhý vzpomínkový článek.

Podujevo

Podujevo2, foto: KFOR Prvním ze dvou zastavení je železniční stanice Podujevo (albánsky Besianë). Jedná se o sídlo, jehož velikost by odpovídala našemu průměrnému okresnímu městu. Leží na severovýchodě země nedaleko hranic na trati spojující hlavní město Kosova Prištinu se srbským uzlem Niš. Trať přes město se od bombardování v roce 1999 nepoužívá. Snahy o obnovení dopravy do Srbska prý byly, ale zatím vše ztroskotává na nedalekém neprůjezdném hraničním tunelu. A tak staniční koleje zarůstají plevelem a vzpomínají na zašlou slávu, kdy po nich podle místních údajně jezdíval rychlík Akropolis z Řecka do Německa. Staniční budova je využívána k bydlení.

Hraniční tunel

Severovýchodně od Podujeva se nachází již zmíněný pohraniční tunel. Přímo nad ním se nachází důležitý silniční hraniční přechod nazývaný Gate 3. Tunel je neprůjezdný, na zával narazíte v nevelké vzdálenosti od kosovského portálu. Podle Albánců vznikl díky přesnému zásahu při bombardování NATO v roce 1999. Faktem ale je, že na satelitních snímcích není v místě závalu vidět žádný propadlý povrch, byť se v okolí tunelu nacházejí místa, která by mohla být za krátery způsobené výbuchem považována. Podle očitých svědků to uvnitř vypadá, jako kdyby byl tunel pouze zavezen.

Gate 3 Kosovská celnice, foto: KFORGate 3 Srbská celnice, foto: KFORGate 3 Tunel, foto: KFORGate 3 Zával v tunelu, foto: KFOR 

Railfort Poslat mail autorovi | 28.3.2010 (9:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Military

More from Srbsko


Registered user Oto 
12.04.2010 (15:19)  
V Kosovu jsem byl v roce 2007 a jeli jsme "IC" z Prištiny do Skopje za 4 EUR.
Pár fotek je zde: http://travel.valek.net/photo.cgi?p=257&nazev=vlak%7Cdra&style=1

Jinak oficiální web kosovských železnic je http://www.kosovorailway.com/
Registered user jk 
28.03.2010 (17:34)  
Zajimave, uvital bych klidne i delsi clanek o zeleznicich v Kosovu. Podle mych informaci jezdi osobni vlaky pod hlavickou "Kosovske zeleznice" na trasach Priština - Peč a Priština - hranice s Makedonii (i primy mezistatni vlak do Skopje). Srbske železnice pak jezdí z Kraljeva do Zvečanu v Severnim Kosovu. Existuje i slaba nakladni doprava na dalsich tratich.
Registered user Ross  mail  
28.03.2010 (14:02)  
Docela zajimavé :) Taková železniční historie ,,kde jezdily vlaky, kde ležely koleje" mě baví :) V tom tunelu je nějaká kolej?

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko