..: Studii proveditelnosti k rychlým spojením provázejí spory :..

VRT Kolin - Ryn-Mohan, foto: Deutsche Bahn Praha — Výstavba vysokorychlostních tratí je v České republice tak trochu nekonečným tématem, které rozděluje i odbornou veřejnost. Stavět či nestavět vysokorychlostní tratě, případně v jakých trasách, v jakém rozsahu a hlavně kdy - to jsou jen některé z otázek, které v této souvislosti pravidelně vyplouvají na povrch. Po dlouhé době čekání se však letos rozhoupal i správce infrastruktury, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a v květnu letošního roku vypsal výběrové řízení na strategickou zakázku Rychlá spojení - Studie příležitostí. Tato zakázka v předpokládané hodnotě 20 milionů korun však ještě před výběrem vítěze vzbuzuje pochyby. Kritici totiž poukazují na to, že je podle jejich názoru šita na míru jediné společnosti, kterou je SUDOP PRAHA. Celá věc se tak nyní dostala až na stůl Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). K tomu se odvolalo Centrum pro efektivní dopravu, které samo o zakázku ve spolupráci se zahraničním partnerem také usilovalo.

K čemu studie?

Studie příležitostí by měla prvně stanovit předpokládaný rozsah sítě vysokorychlostní železnice v Česku a potvrdit socioekonomický smysl výstavby těchto takzvaných rychlých spojení. Problémem však je již samotný termín vypsání tendru na její zpracování. Ten totiž podle informací ŽelPage přichází až po bezmála dvou letech od doby, kdy byla zakázka k vypsání připravená. Zpoždění oproti zbytku západní Evropy je však skutečnost, se kterou se v otázce rychlých tratí pro dálkovou dopravu potkáváme snad dlouhodobě, nejen u tohoto projektu. Důvody, proč byla zakázka vypsána až letos, shrnuje mluvčí SŽDC Marek Illiaš: „Zadání studie je opravdu připravováno již delší dobu, což je však vzhledem k jejímu rozsahu a významu pochopitelné. Musíme si uvědomit, že tato Studie příležitostí je v prostředí ČR unikátní dokument, s jehož zadáním a zpracováním je minimum zkušeností,“ podtrhuje samotný význam celého projektu Illiaš.

Dopravní model

Jádrem sporu mezi nevládní organizací Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP) a správcem infrastruktury je kvalifikační požadavek na vlastnictví čtyřstupňového celostátního dopravního modelu České republiky, který navíc musel uchazeč použít v uplynulých letech alespoň v jedné zakázce s minimální hodnotou 2 miliony korun. Proč je nutný dopravní model, to nám opět osvětluje Marek Illiaš: „Tento čtyřstupňový model je dnes zřejmě nejrozšířenější typ dopravního modelu. Skládá se ze čtyř fází výpočtu. První tři kroky slouží k výpočtu přepravní poptávky, určení cílů dopravy a dělby přepravní práce. Poslední čtvrtý krok výpočtu slouží k přidělení zjištěné přepravní poptávky na dopravní síť. Popisuje se tak zjednodušeně skutečné chování cestujících,“ popisuje mluvčí SŽDC. Podle ředitele CEDOP Petra Šlegra však jediným podobným modelem v našem prostředí disponuje společnost SUDOP PRAHA, díky čemuž se zakázky prakticky nemůže účastnit jiný uchazeč.

Šlegr přitom poukazuje na to, že stát má zmíněný model k dispozici z jedné z předchozích zakázek, kterou vypisovalo Ministerstvo dopravy. Ta se týkala zpracování Dopravní sektorové strategie a součástí byl právě čtyřstupňový dopravní model. Podle názoru CEDOP by tak SŽDC v rámci rovných podmínek i zajištění maximálního souladu s předchozí Dopravní sektorovou strategií měla dát model k dispozici a zajistit si tak i větší množství případných uchazečů a tím i možnou úsporu finančních prostředků z veřejných zdrojů. To však SŽDC striktně odmítá: „SŽDC nedisponuje zmíněným modelem a nemůže tak garantovat poskytnutí jakékoliv jeho části zpracovateli studie. Dopravní model je souhrnem dat, softwarového vybavení s příslušnými autorskými právy a know-how jeho zpracovatele. Využití modelu, který sloužil jako jeden z nástrojů v rámci Dopravních sektorových strategií, je plně v gesci Ministerstva dopravy. Ministerstvo dopravy nezpřístupnilo tento dopravní model po potřeby SŽDC,“ uvedl Marek Illiaš. Otázkou však zůstává, zdali Správa železniční dopravní cesty vůbec o zpřístupnění dopravního modelu ministerstvo požádala a o tuto skutečnost usilovala.

Na míru pro SUDOP?

AV 104-10 na trase Huesca - Zaragoza, RENFE, foto: Alfonso Marco Pérez Při nutnosti vlastnit zmíněný dopravní model se možné spektrum uchazečů zužuje podle názoru zástupců CEDOP pouze na již zmíněnou společnost SUDOP PRAHA. Podle vyjádření SŽDC k námitkám Centra pro efektivní dopravu sice dopravními modely disponují také další dvě nebo tři české společnosti, ty však podle Petra Šlegra disponují pouze modely regionálními, které nepokrývají celou republiku, nebo modely, které z jiných důvodů nejsou vyhovující.

CEDOP přitom poukazuje i na další z jeho pohledu zvláštní skutečnost v kvalifikačních požadavcích: U všech osmi požadovaných oborových profesí, kterými musí uchazeč disponovat, je požadavek na vysokoškolské vzdělání. U specialisty na přepravní prognózu a dopravní modelování však tento požadavek jako u jediného není. To tak v kontextu informace, že právě specialista společnosti SUDOP na tuto oblast nemá vysokou školu, může vyvolávat další pochyby o transparentnosti zakázky. „Tato disciplína je přitom na dopravních vysokých školách považována za jednu ze složitějších,“ diví se Petr Šlegr. SŽDC je však názoru jiného: „U tohoto specialisty je požadována nejméně pětiletá praxe v oblasti dopravního modelování a doložení alespoň 2 referencí na zpracované projekty. V oblasti dopravního prognózování a modelování je rozhodující praxe a reference, protože se jedná o rutinní činnost, kde je praxe velice přínosná a důležitější než vysokoškolské vzdělání. Toto vzdělání není ostatně například požadováno ani u specialisty na Public Relations,“ uzavírá stanovisko Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Na tahu ÚOHS

Celou věc má tak nyní na stole Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jenž byl organizací CEDOP požádán o vydání předběžného opatření zakazujícího případné uzavření smlouvy s vítězným uchazečem z tohoto výběrového řízení. I zde se však hned v počátku objevil spor mezi SŽDC a zástupci CEDOP. V hlavní roli zde hrála recepční soukromé bezpečnostní agentury, která v daný den konala službu na vrátnici Správy železniční dopravní cesty a přebírala od kurýra zásilku s námitkami. Následně totiž právníci správce infrastruktury dlouho řešili, zdali vlastně tato pracovnice byla pověřena pro přebírání zásilek a je-li tím pádem podání CEDOP legitimní. Nakonec se však ústy právní kanceláře SŽDC Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže omluvila a uznala, že tato pracovnice zásilku převzít mohla a ta byla tak řádně doručena.

Další zakázka

Na obzoru je navíc již nyní další zakázka v oblasti stavby vysokorychlostních tratí. Tentokrát SŽDC poptává technicko-provozní studii na téma Technická řešení VRT. Tato studie by měla připravit české normy, vyhlášky a směrnice pro budoucí výstavbu a následný provoz rychlých spojení. Dá se tak očekávat, že tato studie zformuje podobu železničně stavebního průmyslu a nastaví prostředí pro projektování VRT. Zde naopak CEDOP poukazuje na nedostatečné kvalifikační požadavky, kdy SŽDC například po specialistovi na projektování dopravních staveb požaduje jen jeden projekt či pouze územně technickou studii nebo přípravnou dokumentaci na jednu vysokorychlostní trať v posledních třech letech. Zde je podle názoru některých odborníků vidět snaha Správy železniční dopravní cesty preferovat domácí uchazeče, kteří se stavbou nemají tolik zkušeností, případně celé projekty zdržovat do doby, než se to zdejší společnosti naučí. To však správce infrastruktury logicky popírá.

Zdroje: CEDOP, SŽDC, Zadávací dokumentace k veřejné zakázce


Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 13.11.2014 (9:29)
Zusammenhängende Nachrichtenopen/close

Weitere von Legislativa Stavby a projekty

Weitere aus Česká republika (celá)


  1 ... 4 5 6 7 8 ... 12      Zpráv na stránku:   
16.11.2014 (0:59)  
no nevím, souprav je potřeba méně, ale kolikrát jsou dražší?

Když si vezmeme nízkorychlostní Flirt (poloregionální souprava, žádný zázrak), tak jak ho koupil LeoExpres: 45 000 EUR/sedadlo
Když si vezmeme vysokorychlostní AGV (technická špička, technologie co drží světový rychlostní rekord), tak jak ho koupil NTV: 56 000 EUR/sedadlo

A to s těmi tržbami by chtělo potvrdit nějakým průzkumem.

Každé auto na D1 (průměrnou obsazenost aut jistě znáte) utratí za cestu Praha-Brno cca 500 Kč jen na pohonných hmotách. Lidi peníze mají, jen je v současné době nedají za ten vlak. Nesmíte vycházet ze sociální skladby cestujících, co jsou ve do brna vlacích teď. Cílová skupina jezdí vlakem maximálně do Ostravy, do Brna rozhodně ne.

Dle mého názoru stávající stav tratí stačí, (....) zcela nechápu, proč měl včera v pátek 14.11.2014 SC 513 zpoždění v Ostravě Svinov 25 minut,

Jestli si trochu neodporujete. Ta různá zpoždění jsou daná právě tím, že je naše železniční síť přetížená. Na dvojkolejky cpeme všechny vrstvy vlaků dokromady plus náklady. V prioritních směrech je prostě potřeba kolejí více. Podél stávajících tratí je přidávání dalších kolejí v podstatě nemožné. A když už stavět novou trať proč by nemohla být trochu rovnější aby po ní se dalo jezdit rychle, tak jak se očekává v 21. století?
16.11.2014 (0:39)  
dohlib:

Zanadávat si, to chápu... Ale že Vás baví číst nadávání druhých - trochu masochistické...
Registrierter Benutzer dohlib 
15.11.2014 (22:52)  
:Volek 17:53
Ne, neulevil jsem si, jen se chci podělit o "zážitky z cest". Já také rád čtu tyto zkušenosti i od ostatních.
Zažil jsem "předjíždění" pendolinem několikrát po levé protisměrné koleji, takže vím, když se chce, všechno jde, stačí schopný řídící provozu....v tomto případě stačilo pár minutek pozdržet Pernera a min. desítky lidí mohlo být doma o hodiny dříve...
Co myslíte, že by mi odepsali ? A navíc, stejně už to ničemu a nikomu nepomůže. Protože když nedodržují to, aby pendolino využilo své přednosti dají před něj courák, tak veškeré stížnosti či žádosti nemají smysl.
Asi by mi odpověděli ve smyslu "dopravní situace byla složitá a za způsobené zpoždění se omlouváme" a stejně neuznají to, že mohli pustit první pendolino a Perner by se tím vůbec nezpozdil a pendolino byl dojelo v lepším čase a využilo i naklápění a vyšší rychlost v úseku ČT-Zábřeh.
Registrierter Benutzer Rail-2005  mail  
15.11.2014 (20:10)  
Tady se to ale rozjelo. Tak trošku přitopíme pod kotlem, protože někteří přispěvatelé tu píšou úplné bludy.

1) Někdo tu zmínil TGV Atlantique, patrně v kontextu modernizované tratě v úseku Tours - Angouleme na 160 až 220. Toto byla na RFF nouzovka, nikoliv koncepční řešení, proto se právě staví skutečná LGV SEA (o které jsem nedávno tady psal článek). Stará trať je sice rychlá, ale za cenu toho, že tam už skoro nic jiného, než početná TGV neprojede. Regionálka téměř žádná a náklady buď přískokem od výhybny k výhybně nebo až v noci. LGV SEA toho vyřeší hodně. Zkrátí cestu Paris - Bordeaux o dalších 55 min, umožní zavedení taktové regionální dopravy na původní trati a uvolní také část kapacity pro náklady.

2)VRT Praha - Brno bude mít značný extrateritoriální efekt. Je nutné si uvědomit, že nezkrátí pouze cestu do Brna o více než polovinu proti současnému stavu (což vygeneruje nové cestující v této samotné relaci), ale téměř o stejnou dobu přiblíží ku Praze města jako Bratislava nebo Vídeň, což opět zvedne o něco poptávku po železniční dopravě i přes hranice. Zejména pro kraj Vysočina to bude značné vylepšení infrastruktury i v těch zapadlejších místech. Trať, která dnes nedává smysl (a je možná na zavření) může v budoucnu díky VRT ožít, protože VRT ji bude zásobovat cestujícími, kteří by jinak už dávno nejezdili. A pokud by se zůstalo u trasování okolo Benešova, vydělají na tom ještě i jižní Čechy.

3) Mezistátní VRT v Evropě.

a) Paris - Bruxelles (vysoké vytížení)
b) Lille - London (vysoké vytížení)
c) Bruxelle - Amsterdam (tam už je to horší, protože jízdní doba zase tak moc nepoklesla)
d) Perpignan - Barcelona (zatím to má velké rezervy, ale časem se to usadí. Trpí to mimo jiné absencí LGV v úseku Nimes - Perpignan. Nimes - Montpellier se alespoň staví)

VRT nemusí být vždy stavěna primárně jen kvůli velké poptávce. Mnohdy je potřeba postavit zcela novou trať mezi vzdálenějšími sídly z důvodu, že původní trať vůbec neexistuje nebo její trasa je například kvůli horské překážce tak katastrofická, že je nepoužitelná. A když už se musí stavět na "zelené louce" tak proč ne rovnou něco rychlého? Toto je třeba případ spojení Francie - Španělsko, kde použitelnosti kromě Pyrenejí bránil ještě rozdílný rozchod. A to vše se již podařilo odstranit. Zde tedy byla i motivace pomoci nákladnímu tranzitu.

ČR má jediné použitelné spojení se západní Evropou skrze Bad Schandau a to ještě nedosahuje alespoň standardních parametrů. Přitom tudy se dá dostat (aniž by to byla zajížďka) pouze do té menší části. Mezi Prahou (resp. její aglomerací) a Norimberkem / Mnichovem je sice bílé místo na mapě, ale Praha a středočeský kraj to mezinárodní spojení prostě potřebuje. Pak tu máme lokální problémy v podobě kapacity Praha - Beroun a toto všechno je třeba globálně vyřešit. A opět jako v případě Praha - Brno by si jako sekundární efekt na ten přínos sáhla minimálně půlka Západočeského kraje a téměř celý Oberpfälz v Německu.
15.11.2014 (17:53)  
Dohlib: Urcite jste si timto vylevem velice ulevil, avsak prinosnejsi by bylo zkusit napsat dopravci, aby Vam toto vysvetlil.
Registrierter Benutzer dohlib 
15.11.2014 (17:31)  
Dle mého názoru stávající stav tratí stačí, již jsem jel Pha-Ova Sprinterem za 2:50. Stačí upravit stávající úseky na maximální rychlost. Já vím, namítnete, že to využije akorát pendolino a Leo. Ale snad existuje pořadí přednosti a priority vlaků. I když po včerejšku o tom začínám velmi pochybovat. Supercity pensolino by mělo mít přednost na našich tratích všude, když platím za jízdenku s místenkou skoro 900 Kč, oproti Premium Leo 1+ za 499 (sice akční cena, ale rozdíl v pohodlí i službách nebetyčný).

Příklad ze včerejší cesty Pha-Ova :
Zcela nechápu, proč měl včera v pátek 14.11.2014 SC 513 zpoždění v Ostravě Svinov 25 minut, načež ve zcela vyprodaném vlaku včetně 1.třídy spousta lidí muselo čekat včetně násc na další přípoje na Opavu, které by stihli i
následným spojem 17:36 z Prahy. Jsem sice laik, ale když vidím, jak nás v SC 513 České Třebové zastavili, abychom z
okna viděli rozjíždějící se pomalý Perner, kterého pustili před nás, abychom se pak za ním ploužili pomalu až do
Zábřehu, místo abychom dohonili na rychlé nové trati zpoždění 10 minut. Tak jsme udělali díky nesmyslnému puštění Pernera před nás další zpoždění. Kecy, že Perner umí 160. Tenhle asi neumí. Ploužili jsme se za ním až do Zábřehu kde jsme ho teprve předjeli, místy i 70 a zdržoval nás. Díky osobě, které bych nakopal do pr.... jsme dojeli domů o 2 hodiny později, neboť nám ujely i přípoje v Opavě. Koho vezl Perner tak důležitého ? Stejně přijel do Ostravy asi s hodinouvým zpožděním a muselo ho předjet i další pendolino na Ostravu...Děs. A pak že má Supercity pendolino
přednost. NEMÁ. A nebude mít, pokud budou někteří lidé dělat takové faux pas. Chápal bych to, když jsme přejížděli
pendolinem kdysi pomalejší rychlík po levé koleji. Ale nic takového se nestalo...
Registrierter Benutzer zdenda 
15.11.2014 (17:13)  
Co se týče peněz - nevyčerpání je důvodem neschopnosti ŘSD připravit projekty, SŽDC je na tomhle lépe. Do roku 2020 asi ještě peníze z EU budou, co bude pak nikdo neví. Vládní dluh jednotlivých států EU roste každým rokem a na co bude mít peníze EU po roce 2020 je otázka, stejně tak na co budou mít peníze národní vlády. Jestli do té doby nepřijde Islámský stát a nebude se jezdit na koních:-)
15.11.2014 (16:23)  
Nedostatkem peněz Česko rozhodně netrpí. Peněz na dopravní infrastrukturu je dostatek, problém je v byrokracii, proto se nestaví. Peníze jsou i na VRT, ale zatím není hotova ani ta studie a hlavně to je i politické téma.
15.11.2014 (16:14)  
Nedostatek penez? A proc se teda resi na MD hrozba nedocerpani miliard z programu OPDI na silnici a zeleznici?
15.11.2014 (14:27)  
Tomáši, to, co píšete dává hlavu a patu. Máte zcela pravdu, že na téma VRT bychom se nějak zamyslet měli, i je zajímavé udělat studii proveditelnosti. Takové diskuse jsou vždy velmi prospěšné, zvláště pokud doteď není (z mně nejasných příčin) jasno, zda jít cestou smíšenou nebo francouzskou.

Asi se shodneme i na tom, že bychom všichni chtěli dělat "všechno", takže moje připomenutí IDS je v kontextu VRT zdánlivě nelogické. Na druhou stranu je v životě nutné prioritizovat z důvodů finančních a lidských kapacit.

I tak se mi v poslední době zdá, že téma VRT získává zcela neopodstatněnou prominenci v politických i odborných diskusích. V kontextu dopravních investic máte nedostavěné zásadní stavby typu okruh Prahy, R35, D3, D8 a primárním důvodem je nedostatek peněz.

V užším kontextu železnice je na koridoru pár zásadních děr, nekoridorové významné tahy jako pravobřežka, hradecká, Brno-Přerov jsou ve stavu roku 1970 s opravou v horizontu 5 a více roků. Neexistuje žádná rozvojová politika pro nákladní železniční dopravu a na mnoha i zrekonstruovaných tratích vozí Bautzeny vzduch místo lidí. Běžná údržba železniční sítě je stále podfinancovaná.

V tomto kontextu jsou diskuse o spojení Prahy s Brnem přes Vysočinu novostabou za 300-900 milionů za kilometr opravdu okrajové a ryze akademické téma a to jsem se Vám snažil svým příspěvkem naznačit.
  1 ... 4 5 6 7 8 ... 12      Zpráv na stránku:   

Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.

- Korrespondent oder ŽP Mitglied, - Editor oder ŽP Admin

Kommentar hinzufügen
Kommentare dürfen nur registrierte Benutzer senden.
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
Anmelden
 
 
  
 
   Registrieren

© 2001 - 2024 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko