..: Seriál: Rok 2007 začínajícího železničního fotografa - Přema :..

Ilustrační obrázek Rozjíždí se tady seriál, jak vidí rok 2007 někteří fotografové, tak i já něco připojím. Rok 2007 byl pro mě celkem úspěšný. Dal jsem se na focení železnice, dozvěděl jsem se něco nového o železničních vozidlech. Sice je mi teprve 13 let, ale i já mám svůj pohled.

Jak mé focení začalo

Fotil jsem už asi 3 roky zpátky, od té doby, co jsem dostal můj první foťáček Canon PowerShot A 310, ale nefotil jsem přímo železnici, ale různé fotky na památku z dovolených, z prázdnin a podobně. Samozřejmě jsem si nějakou fotku parní lokomotivy na památku též vyfotil.

K focení železnice mě přivedl kamarád a kolega ze ŽelPage, Trainman. Vysvětlil mi, jak se fotí, co je kompozice a další první kroky. Přivedl mne i na ŽelPage. Dá se říct, že bez něj bych s focením železnice vůbec nezačal. Tímto bych mu chtěl poděkovat.

Duben

Moje malá fotografická kariéra začala na přelomu března a dubna minulého roku. Po malé teorii, kterou mne Trainman přes ICQ učil, jsem jel do Slezska vyfotit si pár prvních fotek vlaků. Moje první fotky sice nejlépe nevypadaly, ale já jsem z nich měl radost. Focení mě začalo bavit a tak jsem v tom pokračoval. V dubnu jsem se taky zaregistroval na ŽelPage a vložil jsem první fotky ze své tvorby.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Květen

Příroda se začala zelenat a já jsem nastoupil se svým fotoaparátem k trati (zatím jsem fotil v Ropici zálesí). Moje další snímky už vypadaly lépe, ale s tmavým čelem či bokem nebo vypálenou oblohou jsem si zatím hlavu nedělal. V polovině května začala na mé domovské trati 343 jezdit nová RegioNova Trio. Poprvé jsem ji mohl vidět naživo, tak jsem ji i zdokumentoval.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Červen

Blížilo se léto a s ním letní prázdniny! Těšil jsem se, jak budu v srpnu ve Slezsku na 14 dní na prázdniny a že toho hodně vyfotím. Bohužel byl ale teprve červen a tak jsem si o tom zatím mohl nechat jen zdát. Zkoušel jsem hledat nové kompozice, nové fleky. Také jsem se již zkoušel vyvarovat tmavých čel vlaků a dalších chyb, které jsem často dělal. Fotil jsem již na trati 343.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Červenec

Prázdniny byly tu a já jsem fotil, kdy jsem měl čas. Zajížděl jsem do Slezska si zase něco vyfotit. Myslím, že jsem se začal konečně zlepšovat. Zkoušel jsem taky fotit „umělecké“ fotky, jak to dopadlo můžete posoudit sami. Začal jsem přispívat fotkami i na TrainWeb.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Srpen

Čtrnáctidenní prázdniny ve Slezsku byly tu! Místa jsem měl už vyhlédnutá, terén jsem měl celkem dobře zmapovaný a tak jsem „létal“ po celém zálesí až do Ropice nebo do Českého Těšína. Konečně se mi podařilo zveřejnit na ŽelPage zatím dvě moje fotky. Jestli se ptáte proč pořád fotím jen na zálesí, tak proto, že příroda je tam opravdu krásná a stojí za to si tam zajet a taky si udělat pár snímků.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Září

Hola, holá, škola volá!“ Začala škola a já jsem neměl na svou zálibu tolik času jako o prázdninách, ale když byl čas, přece jenom jsem si něco vyfotil. Koncem září jsem jel na výlet do Luhačovic, ten den bylo krásně a tak se i snímky povedly. Loni jsem jel poprvé na Radegast den do Nošovic a udělal jsem si tam pár snímků parních lokomotiv 313 432 „Matylda“ a 423 041 „Velký Býček“. Počásí bylo dopoledne sice nepříznivé, ale odpoledne bylo pěkně.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Říjen

V říjnu k nám do Strážnice zavítala "Zamračená" 751 002-7, která táhla nákladní vlak místo "Kocoura" řady 742. Udělal jsem si pár snímků ve stanici a pak u trati, bohužel se pak zatáhlo a za chvíli začalo pršet, ale byl to pro mě i tak zážitek vidět takový stroj na trati. Ve Slezsku mě překvapil první sníh, po kterém odpoledne už nebylo ani památky. Na přelomu října a listopadu jsem měl na TrainWebu přes 130 fotografií, bohužel pak přišlo promazávání.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Listopad

V listopadu bylo docela pěkně a sluníčko přálo. Vyfotil jsem si něco ve Strážnici, pak jsem se vydal na zálesí vyfotit si nějakou tu 810 v zasněžené krajině. Bylo krásně, i když byla celkem zima. Pak nasněžilo něco málo sněhu i ve Strážnici a tak jsem vyrazil udělat si pár snímků i v zasněžené Strážnici.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Prosinec

Vánoce už se blížily, ale na focení jsem jaksi neměl náladu, protože venku bylo zima, sluníčko nesvítilo a tak jsem nechal fotoaparát doma. Pak ale na nádraží stál „Kocour“ 742 se dvěma 021, tak jsem si vzal foťák a šel na to. Na Vánoce jsem dostal nový fotoaparát Canon PowerShot A 550 a stativ Hama. Jel jsem to vyzkoušet do Slezska, ale s novým foťákem ještě moc neumím, takže to tak vypadá...

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Pár slov na závěr…

Rok 2007 byl pro mě celkem úspěšný. Dostal jsem příležitost se prezentovat na TrainWebu, ale i na ŽelPage. Skamarádil jsem se z mnoha lidmi na ŽP, další mi zase pomohli svými radami. Někdy jsem se zde příjemně pobavil (spíše bavím ale já Vás), někdy jsem se zde pohádal. Za ten (skoro)rok strávený na ŽelPage jste mě hodně naučili a tak Vám mnohokrát děkuji a přeji vše nejlepší v novém roce, hodně pěkných fotek a pěkné počasí na focení a abychom spolu vycházeli v dobrém i v dalších letech!

Děkuji všem, kteří mi pomáhali při tvorbě tohoto článku.

ŽelPage Od začátku prosince až do dnešního dne jsme vám přinesli představení některých z galeristů ŽelPage jako osobností a jejich tvorby za rok 2007. Chceme poděkovat všem, kteří stáli u realizace, autorům za jejich snahu, a všem za ohlasy na tento seriál. Dnešním dílem končí. Jestliže někdo z vás přispět nestihl, nemusí věšet hlavu. Máte-li pocit, že máte co říct a chcete přispět článkem, neváhejte kontaktovat redakci. Vaše historická ohlednutí a monografie, reportáže z cest i zajímavých akcí, či jiné informativně hodnotné články rádi uvidíme a budeme se snažit pomoci s jejich dokončením a publikací.

Za redakci ŽelPage, Josef Petrák


Přema | 21.3.2008 (18:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
Registered user LapiCB  mail  
27.03.2008 (22:29)  
Sakra, takze kdyz je mi o 10 let vic a takovy pekny obrazky nemam je se mnou neco spatne? :-(
Registered user pavliicek  mail  
23.03.2008 (22:16)  
Autor: Rozjíždí se tady seriál, jak vidí rok 2007 někteří fotografové...

Redakce: ...za ohlasy na tento seriál. Dnešním dílem končí...

Přijde mi to úsměvné....
24.03.2008 (9:36)  


Ten článek jsem měl napsaný už od konce ledna... Chtěli jsme to předělat, ale nějak už jsme nevěděli, jak to změnit.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
23.03.2008 (17:36)  
Při čtení komentářů mám pocit, jako kdybych se díval na film Hoří, má panenko.
22.03.2008 (19:57)  
Vítek_V: Souhlasím s Tebou ohledně toho sezení u internetu. Máš pravdu, že na základce je většinou času dost, ale zase na druhou stranu, všichni máme svoje koníčky. Třeba fotbal mi zabere víc času než škola, ale ve volných chvílích je potřeba se tomu focení věnovat a sbírat zkušenosti. Svatá pravda, že v mládí( bo spíš v utlém věku :) ) se toho člověk nejvíc naučí, proto je potřeba toho volnýho času max. využívat ...
22.03.2008 (19:05)  
Ono věk není všechno. Když se člověk snaží, učí se, sleduje ostatní - jiné, již zkušené, tak se dá lecos pochytit. Což je 100x lepší než tlachání o ničem, kterého jsme kolikrát svědky. Osobně bych se zamyslel nad tím, jak by bylo dobrý trávit volný čas, jakože na základce je ho hodně. Jak říkám, není to jen o tom, že budu vysedávat u internetu sotva přijdu domu, resp. u několika "oblíbených" stránek. Vždyť právě net poskytuje nespočet, ba nekonečno možností, jak se dozvědět nové věci, pochytit nové dovednosti a všeobecně se vzdělávat mimo školu. Ale to je již na uvážení každého, jak se k tomu postaví.
Vždyť právě na zš se člověk učí, tak by měly být výsledky vidět. Musím však také konstatovat, že, co se týká úrovně slohu a češtinského hlediska je to dost slabé.
Popřeju jen, abyses správně rozhodnul co dál a než třeba něco napíšeš k fotce, ale i všeobecně, tak se nad tím pořádně zamyslet, jak to bude působit;-)
22.03.2008 (18:38)  
je mi 15, začínám fotit, vím jak ty začátky bývají těžky, ale myslím, že ty ses s tím popral dobře a ty fotky stojí za to ;), hodně úspěchů, dobrej foťák atd. :)
Registered user Kuba 
22.03.2008 (10:33)  
Kostičkovaná 810 s logem Znojma jezdí na trati Znojmo - Okříšky a Znojmo - Retz. Je k ní i vůz 010 ve stejném nátěru.
Registered user zaza 
22.03.2008 (10:15)  
Nádherná sbírka safari. Kde jsou ty časy kdy byly na trati Břeclav - Znojmo vařené pečené, teď se tu vyskytnou leda tak v podobě vozů na přepravu jízdních kol společně s vozy 842 a 02X...
22.03.2008 (10:25)  


A kam je poděla ta 810 v kostičkovaném nátěru a tuším s logem Znojma?
Registered user Přema 
22.03.2008 (10:01)  
Mnohokrát děkuji všem! Jsem rád, že se článek líbí.
Registered user Lukess  mail  
22.03.2008 (9:10)  
Taky hodně zdaru. Maturitu z češtiny bys už měl v kapse... takovou "slohovku" nenapíšu ani já :-D
Ale jinak se těším na tvé výtvory.
22.03.2008 (10:00)  


:-) Děkuji, ale jak maturita dopadne, to je zatím ve hvězdách. Ještě mám času dost. Slohové práce a psaní článků mě baví.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko