..: Orient Expres projel Pražský Semmering :..

obrazekProjekt - Minulý týden bylo v médiích dosti často slyšet o Českých drahách. Začneme popořadě. Vše začalo v úterý ráno, kdy na Přerovsku smetl vlak osobní dopravy automobil a mladá řidička bohužel zemřela. Večer tentýž den se u Všestar na Královéhradecku stala další nehoda. Motorový vůz 852 006 smetl na přejezdu s výstražnými kříži automobil, jehož řidička zemřela na místě. Oba případy spolu trochu souvisí, protože obě řidičky přehlédly přejezd, když se blížil vlak. Aby nehod nebylo málo, hned další den, ve středu ráno, se stala další nehoda. Dle některých zdrojů "náklaďák", dle jiných Seat Toledo, naboural do lokomotivy vlaku R 940 (Praha - Tanvald) u Prahy Čakovic.

Konala se i jedna zajímavá akce. Jel světoznámý Venice Simplon - Orient express. Na trati Plzeň - Cheb byla výluka a tak musel OE jet odklonem přes Kladno - Žatec a Chomutov. Tento den se také porouchala lokomotiva na rychlíku 675 jedoucího do Brna. Vlak dojel až do Českého Brodu, kde naštěstí byla lokomotiva 714 214, která rychlík táhla až do Kutné Hory. Vlak měl na příjezdu do Brna hl.n. cca 1 hodinu zpoždění. Ve čtvrtek v 21:20 začala dlouhodobá výluka na trati Mladá Boleslav - Dolní Bousov. V tomto úseku se totiž nachází zahlubovaná stanice Mladá Boleslav město a trať k této stanici. Výluka potrvá až do 26.10, kdy začnou vlaky jezdit již do nové zahloubené stanice. Nákladní vlaky na vlečky například Škody auto jezdí odklonem přes Bakov n.J. a Dolní Bousov. V pátek bylo o ČD slyšet hlavně mezi cestujícími, protože vlaky měly obrovská zpoždění. Příčinou bylo stržení troleje na brandýsském zhlaví stanice Choceň. Trolejové vedení v délce 200 metrů strhla lokomotiva 350 008, která jela v čele zpožděného EC 172 Vindobona (lokomotiva přišla i o svůj sběrač). Stalo se to v jednokolejném úseku a tak musel být provoz na dvě hodiny zcela zastaven. Vlaky se hromadily se stanicích před Brandýsem (na ČT) a Zámrskem (na Prahu), protože mezi těmito stanicemi byly poté vlaky přetahovány dieselovou trakcí. Vlaků se nahromadilo velké množství a přetahy trvaly celkem dlouho. Výsledkem byla zpoždění až 350 minut (R 1521)!!! Více informací v článku. Během víkendu se naštěstí nestala žádná nehoda a navíc bylo s železnicí dobře. Konala se spousta železničních akcí. Například Pražský železniční den a třeba také 100 let trati Kácov - Světlá nad Sázavou. Toto je asi vše důležité, co se na českých železnicích stalo. Děkuji všem kolegům a čtenářům, kteří nás informovali o dění na železnici a těšíme se na další spolupráci. V pondělí 15.9.2003 do Prahy přijel oficiálně letos již potřetí známý Orient Express a jako obvykle byla v Praze dvoudenní pauza. Vlak z Prahy za běžných okolností pokračuje přes Plzeň, Cheb, přes Německo a Francii až do Londýna. Z Prahy také jezdí v čele obyčejně řada 363, ale letos nastal problém. Na trati Plzeň - Cheb je od pondělí až do pátku (15. - 19.9.) nepřetržitá výluka a tak musela být vymyšlena náhradní trasa. Trasa byla vymyšlena opravdu perfektně, co se fotografů týče. Vlak jel z Prahy hl. n. pod číslem 10050 přes Prahu Zličín, Kladno, Žatec, odb. Dubina (u Chomutova), dále přes Karlovy Vary do Chebu a poté již po své pravidelné trase.

Z Prahy hl.n. (vlak přistaven 12:25 a odjezd 13:15) do Prahy Zličína byl vlak veden dvěma chomutovskými lokomotivami 749 039 a 081 (ty přijely kolem jedenácté do Prahy) a na postrku byla pražská 751 007. Ta byla odvěšena právě ve Zličíně. Dále pokračovalo jen chomutovské dvojče zamračených (zvláště 039 byla výstavní). Zamračené táhly vlak až do Karlových Varů (pobyt 16:48 - 17:03), kde vlak převzala lokomotiva 242 242-6, která byla poté v Chebu (příjezd 17:57) nahrazena dvojičkou lokomotiv řady 218 DB. V soupravě jsem napočítal celkem 17 vozů. Příští jízda OE se uskuteční letos naposled v polovině října 2003.


Fotografie z cesty OE

Praha hl.n., lokomotivy nestály zrovna šťastně, chtělo to "ufiknout" návěstidlo S9.

Foto: kch


Praha Zličín, ani tady nebyly moc dobré podmínky. Chtělo to, aby slunce svítilo z trochu jiného úhlu. Vlak byl slyšet asi 2 minuty před příjezdem do stanice, kde byla odvěšena 751 007, která vlak ještě pomohla roztlačit. Poté hned odjela směrem na Smíchov sev. nást.

Foto: kch


Orient express projíždí úsekem mezi výh. Spořice a odb. Dubina,

Foto: Libor Vízek


Orient express přijíždí do Chebu v 17:57 (v čele 242 242) a probíhá přepřah na dvojičku lokomotiv 218 DB;

Foto: Petr Hradil


Všem, kteří zaslali fotografie OE velice děkujeme.


Karel Chýla Poslat mail autorovi | 22.9.2003 (21:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže Nehody a mimořádnosti

More from ČR Praha

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko