..: Nálet na pardubické nádraží v roce 1944 :..

obrázek č. 1Pardubice - Během druhé světové války byly uskutečněny tři významné spojenecké nálety na Pardubice. Všechny tři se odehrály v roce 1944. Jejich hlavním cílem byla rafinerie Fantových závodů (dnes PARAMO) stojící ná západním okraji města, kde byl z rumunské ropy vyráběn zejména benzín, mazací oleje a parafín, a také nedaleké vojenské letiště, od roku 1940 školící středisko Luftwaffe. Těžce zasaženo bylo i nádraží.

První nálet proběhl v noci z 21. na 22. července 1944 v režii britských královských vzdušných sil (RAF). Zúčastnilo se ho 67 bombardérů typů Welington, Liberator a Halifax 205. bombardovací skupiny startujících z jižní Itálie. Úkol té noci splněn nebyl. Svaz svůj náklad 463 bomb (89 t) omylem shodil na východní část Pardubic do tzv. Vilové čtvrti a na Židov, kde zahynulo 43 osob. Prostor rafinerie nebyl zasažen vůbec a britové při této akci přišli o 7 strojů.

Největší nálet se uskutečnil 24. srpna 1944. Proběhl za denního světla a proto byl mnohem přesnější. Stroje 15. letecké armády USA startovaly opět z italských základen brzy ráno a nad místy určení se ocitly krátce po poledni. Kromě Pardubic byl v rámci této akce napaden i Kolín, kde měl první svaz 118 Liberatorů za úkol bombardovat rafinerii Vacuum Oil A. G. Druhý svaz 121 Liberátorů napadl Fantovu rafinerii v Pardubicích a na tři měsíce ji vyřadil z provozu. Požáry zde zuřily ještě čtyři dny po náletu. Třetí svaz 167 Létajících pevností měl na starosti letiště, které bylo rovněž těžce poškozeno. Jedna z posledních vln (bohužel nevím, kterého ze svazů) shodila svůj náklad na pardubické nádraží a přilehlé stavby. Silně byla poškozena staniční budova, kolejiště i odstavené lokomotivy a vozy. Přístřešek nad nástupišti musel být poté stržen. Západně od nádraží stojící cukrovar byl poničen natolik, že byl po válce zcela zlikvidován a na jeho místě bylo postaveno nádraží nové. Počet obětí tohoto náletu se v jednotlivých pramenech liší, ale pohybuje se okolo 200 osob. Vztah k železnici má i fakt, že nejstarším zahynuvším byl čtyřiaosmdesátiletý Jan Truxa, strojvedoucí státních drah ve výslužbě.

Poslední nálet proběhl v rámci větší akce, kdy byly 15. leteckou armádou USA napadeny i rafinerie v Kolíně a Kralupech nad Vltavou. Nad Pardubice opět z jižní Itálie přiletělo krátce po poledni 53 Liberátorů a po jejich útoku se výroba ve Fantově továrně prakticky zastavila.

Fotografie pardubického nádraží byly pořízeny po náletu 24. srpna. Pozadí prvního a druhého snímku tvoří hořící Fantova rafinerie (dnes PARAMO). Na prvním snímku je dobře vidět stavědlo, z jehož patra byl vyfotografován ten druhý. Ze stejného stavědla byl pořízen i třetí snímek, kde je zachycen cukrovar. Na čtvrtém snímku je vidět poničený přístřešek nad nástupišti. Ten byl pořízen z patra staniční budovy.

obrázek č.1 obrázek č.2 obrázek č.3 obrázek č.4

Všechny fotografie jsou ze sbírky autora článku.


Railfort Poslat mail autorovi | 17.10.2006 (10:15)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby

Correspondent or Member of ŽelPage Railfort  mail  
14.02.2007 (9:56)  
Pro Gabrielu Šilhánovou:
Pro získání dalších informací doporučuji stránky Klubu přátel Pardubicka www.kpp.iipardubice.cz a stránky o pardubickém letišti www.pavpec.info .
13.02.2007 (12:33)  
Přeji hezký den, chtěla jsem poprosit, píšu seminárku o náletech na Pardubice, tak jsem se chtěla zeptat, jestli byste mi nemohli poradit, kde získat ještě nějaké informace..Děkuju gabča
Correspondent or Member of ŽelPage Railfort  mail  
21.10.2006 (8:40)  
Omlouvám se. Dodal jsem odkaz na sice související, ale přece jen vedlejší článek.
Registered user DaveStorm  mail  
19.10.2006 (14:52)  
Nick: já to procházel ráno a to sem eště napůl spal takže mě nějaký proklikávání nenapadlo :-D ...dík moc.
Editor or ŽelPage Administrator Nick  mail  
19.10.2006 (13:28)  
Dave_Kolin: Asi jsi se k tomu uz proklikal: http://web.kolin.cz/militaryclub/zajimavosti/naletynakolin.htm
Correspondent or Member of ŽelPage Railfort  mail  
19.10.2006 (2:12)  
Nebude to přesně to, co chcete, ale bombardování Kolína se týká: http://web.kolin.cz/militaryclub/zajimavosti/pozorovatelny.htm
Registered user DaveStorm  mail  
17.10.2006 (15:51)  
No páč mě zajímá druhá světová válka napadá mě dotaz ešli nemáte někdo víc informací o bombardování Kolína, škodách keré tu tehdy ty 4 nálety způsobily a to nejen na kolínským žel.uzlu... dík moc.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko