..: Nad knížkou Srpnová neděle aneb Skoro zapomenutá nehoda… :..

556.042 na ‚wapkách‘ z Velvety, Kytlice 1979, foto: Jiří Vachovec Nový Bor — Stejně jako dalších 10 tisíc čtenářů jsem si i já na ŽelPage přečetl připomenutí 40. výročí polozapomenuté nehody na trati 8a, spojené s upoutávkou na vydání příležitostné publikace od pánů Tomáše Provazníka a Michala Kozuka. A protože mě téma zaujalo a navíc je dotyčný kraj takřka mým druhým domovem, stavil jsem se u pana Šepse v Novém Boru a knížku si koupil. S tím, že bude několik večerů co číst. Byl to velký omyl…

Knížku jsem totiž otevřel a přečetl jedním dechem. Zkrátka nešlo přestat. Je totiž napsaná strhujícím způsobem. Autoři si zjevně dali velkou práci se studiem zdrojů a místo prázdných frází naplnili své dílo fakty a spoustou zajímavých okolností. A navíc je prezentují takovým způsobem, že člověk, byť praštěný kolejnicí jen mírně, shltá během několika okamžiků veškerý text a dokonce si i za několik dní většinu detailů, jichž je vskutku nevšední množství, pamatuje. Chytré, takřka detektivkové prokládání popisu dramatického děje s citacemi přímých účastníků zkrátka funguje naplno. A z vědomí, že to celé není spisovatelova fikce, ale popis skutečné události, dává celému zážitku další, příjemně mrazivý podtón. Už si téměř nepamatuji, kdy jsem byl naposledy takto vtažen do hry…

Brožura o 62 stranách svým formátem tak trochu připomíná učebnici. A nejen jím – o grafické úpravě to platí rovněž. To je trochu škoda, protože náhodný, předem nepoučený kolemjdoucí tento velmi podařený počin v knihkupectví zřejmě přehlédne. A bohužel na tom mnoho nezmění ani vynikající grafika i nám dobře známého pana Zdeňka Šindlauera, zdobící titulní stránku. Ocenit je ovšem třeba, že se autoři vyvarovali potřeby umístit na ni za každou cenu logo svého vydavatelství. Formálních přehmatů je ovšem přesto trochu více – v tiráži se nedozvíte některé údaje, které jste zvyklí tam nacházet. Především náklad či o kolikátou publikaci v rámci nakladatelství POLART se jedná. Zato je psaná bůhvíproč anglicky a umístěná - rovněž po anglicku - na začátku. Korektorům také uniklo několik chyb, avšak v zanedbatelném množství (většinou vypadlé slovo z věty). Celkově je gramatická, jazyková i sazební úroveň nadprůměrná. Stejně jako kvalita papíru i tisku.

Zájemce možná zarazí prodejní cena 248 korun, která se zdá být, vzhledem k počtu stránek a brožované vazbě, i na dnešní poměry vysoká. Ovšem pouze na první pohled. Menší celkový rozsah totiž rozhodně neznamená, že by čtenář zůstal ošizen. Právě naopak – v celé knize snad není jediná stránka, kde by se něco zajímavého nedozvěděl. Počínaje rozsáhlou a pečlivě sestavenou přílohou, plnou cenných dokumentačních fotografií, nákresů a faksimilií relevantních dokumentů, přes stručné a výstižné vysvětlivky, plné zajímavostí, až po samotnou formu textu. Ta jde bez zbytečné vaty vždy rovnou k věci a popisuje celý, opravdu nezvyklý proud událostí od prvních minut dotyčného dne až po přehledný popis následků. Zkrátka s fakty a dějem se pracovalo přímo ukázkově.

Nebudu popisovat průběh nehody, tím bych případným zájemcům pokazil požitek ze čtení, ale za sebe je ujišťuji, že právě tato publikace bude ozdobou jejich knihovničky. Její autoři odvedli velmi dobrou a na dnešní dobu také neobvykle rozsáhlou a přitom naprosto neokázalou práci. Bravo.

Autorský text.


NIcKON Poslat mail autorovi | 8.9.2015 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Ústecký


09.09.2015 (19:07)  
Tenhle článek mě finálně přiměl si tu knížečku koupit, ještě se tak dostat do děčína v otevírací době Íčka...
09.09.2015 (16:55)  
Dneska večer se do Srpnové neděle taky hodlám začíst:) Zatím jsem ji jen letmo prohlídnul - a už to mě nadchlo:)
Editor or ŽelPage Administrator NIcKON  mail  
09.09.2015 (13:05)  
Tak asi čtu staré knížky :) Něco jsem si o tiráži na základě Keprtovy připomínky načetl, a je to víceméně tak, jak píše. S tím, že některá vydavatelství náklad stále uvádějí, ačkoliv to není povinný údaj. Většina ale nikoliv. Podle mého názoru zejména proto, že s dnešními čísly se řada z nich může jen těžko chlubit. Takže se omlouvám, žil jsem v tomto ohledu ještě napůl ve starých časech.

Já děkuji za velmi povedené dílo a těším se, že se brzy odhodláte sestavit další.
Registered user Michal Kozuk  mail  
09.09.2015 (12:00)  
Považuji to za zcela marginální, ale když už se to nakouslo - ohledně nákladu a vydání je to tak, jak píše Keprt. Potvrzuje to i nakladatel.

Jinak děkuji Nickonovi za velmi kladný ohlas na knihu.
Registered user Keprt 
09.09.2015 (10:15)  
v tiráži se nedozvíte některé údaje, které jste zvyklí tam nacházet. Především náklad

Strávil jsem pár minut před svou knihovnou a potvrdil jsem si, že údaj o nákladu je v tuzemsku uváděn pouze mezi roky 1949-1990. Předtím se to nedělalo a poté jen zcela výjimečně - např. u VŠ skript a některých publikací vydaných s podporou veřejných zdrojů (ale ani tam to není pravidlem). Zahraniční publikace - dnes to není zvykem, namátkou prohlídnuté starší německé knihy (včetně NDR 1952) údaj o nákladu neobsahují, žádná sovětská kniha mi teď pod ruku nepřišla, tak tam nevím.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko