..: Motorová legenda řady T 679.1 - Sergej :..

obrazekPraha - Motorová lokomotiva řady 781 (ex T 679.1) byla určena pro dopravu nákladních vlaků na hlavních neelektrizovaných tratí ČSD. Byla vyvinuta Luganským lokomotivním závodem v bývalém SSSR v letech 1962 - 1964 s továrním označením M-62. Lokomotiva byla dalším z typů úspěšně vyvinutých dieselelektrických lokomotiv, u něhož bylo využito dlouholetých zkušeností a osvědčených částí z předchozích sérií sovětských lokomotiv. Na vývoji trakční výzbroje se podílely bývalé sovětské závody jako Charkovský lokomotivní závod a Kolomenský lokomotivní závod. Spoluprací těchto hlavních výrobců vznikla motorová lokomotiva schopná provozu na normálně rozchodných tratích majících obrys lokomotivní skříně i pojezdové části řešené do obrysu pro železniční tratě o rozchodu 1435 mm.

Základní uspořádání lokomotivy

Lokomotivní skříň (viz obr.) spočívá na dvou třínápravových podvozcích s uspořádáním náprav Co'-Co'. Mezi dvěma koncovými kabinami strojvedoucího je strojovna, ve které je umístěn dvoutaktní dvanáctiválcový dieselový motor, trakční stejnosměrný generátor, pomocné stroje, chlazení a kobka s řídícími aparaturami. Obě kabiny strojvedoucího jsou od strojovny odděleny tlustými protihlukovými stěnami a dvojitými vstupními dveřmi.

Dělená konstrukce střechy umožňuje snadnou demontáž i montáž všech strojů a agregátů ze strojovny, jakož i snadný přístup k nim vytvořenými víky nebo odejmutím celé střední části střechy. Rám lokomotivní skříně je tvořen z mohutných svařovaných podélníků nesoucích konstrukci lokomotivní skříně i rám dieselagregátu.

Na čelech rámu lokomotivy je připevněna ocelolitinová skříň táhlového ústrojí pro montáž samočinného spřáhla nebo tažného háku. Čelník rámu má nálitky pro připevnění nárazníků.

Každý podvozek má čtyři kluznice nesoucí váhu skříně, vybavené válečkovým vratným zařízením pro usměrnění natáčení lokomotivní skříně při výjezdu z oblouku. Tlapové trakční elektromotory mají odpružené svislé závěsy, kroutící moment na hnací nápravy se přenáší jednostranně čelním ozubením.

Každý podvozek je vybaven čtyřmi brzdovými válci. Lokomotiva je vybavena samočinnou brzdou soustavy Dako-L, přímočinnou a ruční brzdou. Spodní obrys mechanické části pojezdu umožňuje přechodnost lokomotivy přes mechanizované svážné pahrbky.

Hnací dieselagregát umístěný uprostřed strojovny je smontován na zvláštním rámu. Dvoutaktní přeplňovaný naftový motor typu 14 D 40 o jmenovitém výkonu 2000 k při 750 ot/min pohání stejnosměrný trakční generátor, který je proveden jako jednoložiskový stroj s cizím buzením. Ventilátory chlazení generátoru, budič, pomocný generátor, tachogenerátor jsou poháněny od naftového motoru kardanovými hřídeli přes pomocné rozvodovky na zadním konci naftového motoru. Od jeho předního konce je proveden náhon hydrodynamické pomocné převodové skříně, která přenáší kroutící moment na ventilátor chlazení vody.

Chladící systém sestává ze dvou bloků vodních chladičů umístěných v bočnících přední části lokomotivy. Regulace chlazení vody se provádí proměnnými otáčkami ventilátoru chlazení; jejich rozsah řídí regulátor hydrodynamické spojky ovlivňující její otáčky proměnným naplněním olejem.

Na straně volného konce agregátu je odvozen náhon tříválcového vzduchového kompresoru čs. výroby typu K - 2. Brzdové přístroje jsou taktéž čs. konstrukce normalizovaného provedení.

Stanoviště strojvedoucího má maximální pohodlí pro lokomotivní personál. Je vytápěno teplovzdušně kaloriferem zabudovaným v řídícím pultě. V letní době lze kalorifer využít jako chladící. Osvětlení pracovních prostor jakož i podvozků je provedeno s možností přepínání na napětí 24/75 V. Řídící obvody jsou napájeny napětím 75 V. Bateriová skříň vybavená olověnou baterií je vestavěna do palivové nádrže zavěšené mezi podvozky pod rámem lokomotivy. Ovládací a jistící elektrické přístroje jsou umístěny ve zvláštní oddělené kobce ve strojovně lokomotivy. Veškerá kabeláž na lokomotivě je vodotěsná.

Ve strojovně jsou dvě samostatné nádrže s hasící látkou a gumovými přívodními hadicemi pro hašení požáru. Vznik nebezpečné teploty v různých částech strojovny je zjišťován teploměrnými sondami a oznamován na stanoviště strojvedoucího. Na lokomotivě je také provedena příprava pro připojení přístrojů bodového vlakového zabezpečovače. Řídící a ochranné přístroje lokomotivy umožňují společné řízení dvou lokomotiv z jednoho stanoviště strojvedoucího. K tomuto účelu slouží také potrubní vývody na čelech lokomotivy pro spojení hlavních vzduchojemů a navíc i kompresorů dvou spřažených lokomotiv.

rozchod 1 435 mm
uspořádání náprav Co'-Co'
váha vyzbrojené lokomotivy 116 ±3% t
hmotnost na nápravu 19,3 ±3% t
maximální rychlost 100 km.h-1
minimální projížděný oblouk 125 m
průměr hnacích kol 1 050 mm
délka přes nárazníky 17 550 mm
největší šířka 2 950 mm
největší výška nad TK 4 493 mm
vzdálenost otočných čepů 8 600 mm
rozvor podvozku 4 200 mm
obrys lokomotivy ČSN 28 0329
tloušťka obručí
- nové/opotřebené 75/35 mm
trvalá tažná síla 194 kN
zásoby paliva 3 900 l
zásoby chladící vody 950 l
naftový motor 14 D 40
uspořádání válců "V"
jmenovitý výkon 1 470 kW
jmenovité otáčky 750 ot.min-1
pracovní cyklus dvoutaktní
počet/průměr válců 12/230 mm
zdvih válců 300/304,3 mm
hlavní generátor GP-312, stejnosměrný
jmenovité otáčky 750 ot.min-1
jmenovitý výkon 1 270 kW
trakční elektromotor ED 107
jmenovité otáčky 474 ot.min-1
jmenovitý výkon 212 kW-1
akumulátorová baterie olověná
kapacita baterie 450 Ah
počet článků 32
napětí řídících obvodů 75 V
vzduchotlaková brzda
typ brzdiče Škoda N-O
rozvaděč Dako-L
kompresor K2-lok, tříválcový
provozní tlak hl. vzduchojemů 10 atp
obsah hl. vzduchojemů 1 328 l

Obrázky

Použitá literatura

Motorová lokomotiva T 679.1 (Praha 1966)

Poznámka autora:
Pokud vás některé části této lokomotivy budou zajímat více, nebo byste potřebovali podrobnější schémata, pište na e-mailovou adresu alegal@seznam.cz.


alegal Poslat mail autorovi | 29.7.2003 (17:35)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla

More from Česká republika (celá)

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko