..: Mezinárodní ceníky Českých drah v GVD 06/07 - podrobnější info :..

Logo ČD (web)Praha - Jak Vás již ŽelPage informovala, na internetových stránkách Českých drah se objevily ceníky jízdného v mezinárodní přepravě. V průběhu dnešního dne do nich byly zapracovány rovněž informace o cenách lůžkových a lehátkových příplatků. Co nového nám mezinárodní ceníky přináší?

Zřejmě nejvýznamnější změna v oblasti mezinárodního jízdného přišla již v polovině uplynulého roku s nástupem bezkontaktních čipových In-karet, které v sobě integrují také slevu na mezinárodní jízdné RailPlus. Průkaz RailPlus v současnosti již nelze zakoupit samostatně. Pokud však jste držitelem In-karty, máte nárok na slevu 25% v mezinárodní přepravě - v ceníku uváděno jako zákaznické jízdné. Při započítání rozdílu jízdného na území ČR proto může být jednosměrná obyčejná mezinárodní jízdenka až o 50% dražší než zákaznická mezinárodní jízdenka.

Při využití slevy v některých relacích zaplatíte více

Ilustrační obrázek

Nicméně, tyto změny se nijak nepromítly do slevy CityStar. V důsledku to znamená, že v některých zemích (především v Německu), je cena 2 zákaznických jednosměrných jízdenek na stejné úrovni, jako v případě zpáteční jízdenky se slevou CityStar. Podle údajů v cenících vyjde například jednosměrná jízdenka v relaci Praha - Berlín držitele slevové In-Karty na 36 €, zatímco zpáteční jízdenka se slevou CityStar stojí ve stejném případě 73 €. Paradoxně tak při využití slevy zaplatíte více, než při nákupu mezinárodní jízdenky bez využití této slevy. Nicméně, pokud In-Kartu nevlastníte, sleva CityStar Vám může přinést opravdu výraznou úsporu. Zatímco, jednosměrná obyčejná mezinárodní jízdenka Praha - Berlín (bez In-Karty) stojí 50 €, obyčejná zpáteční jízdenka vyjde při použití slevy CityStar 78 €.

Ceny mezinárodních jízdenek jsou uvedeny v samostatných přehledech z Prahy, Brna, Ostravy a Ústí nad Labem. Největší pozornost je věnována cenám jízdného do okolních zemí, avšak zjistit lze i cenu jízdenky do vzdálenějších destinací: například do Moskvy, Paříže nebo Atén (celkem 14 zemí). Ze států, kam jsou směřovány z České republiky přímé vlakové spoje naopak chybí Dánsko, Slovinsko či Chorvatsko (v letní sezóně). V cenících jsou zahrnuty i některé slevy platné vždy při koupi mezinárodní zpáteční jízdenky. Pro vybraná evropská města je nabízena sleva CityStar, dále lze využít slevy "Most ČD-PKP" při cestách do Polska, respektive relační slevu do Maďarska. Jediným omezením je v případě slevy CityStar zkrácení doby platnosti jízdenky na 1 měsíc.

Cenu vypočítá také tarifní kalkulátor jízdného

Přes výše zmíněnou absenci některých zemí, kam zajíždí přímé vlakové spoje z České repubiky, splňují čerstvě zveřejněné mezinárodní ceníky svůj účel. Cestujícímu umožní snadno získat alespoň orientační představu o ceně mezinárodní jízdenky do hlavních evropských destinací. Pokud Vámi hledaná mezinárodní relace není v ceníku uvedena, lze k jejímu vyhledání použít tarifní kalkulátor na internetové adrese jizdenka.cz. Pomocí nej lze například zjistit cenu jízdenky i do opravdu exotických destinací. Například projížďka po transsibiřské magistrále až do Vladivostoku u Tichého oceánu stojí v jednom směru 4898 Kč. Vlakem lze dojet i k Vanskému jezeru v Turecku, které se rozkládá u hranic s Irákem, Íránem a Sýrií - tato jízdenka Vás vyjde na 6090 Kč.

V případě, že plánujete po delší dobu cestovat v zahraničí, jsou pro tento účel vhodnější síťové jízdenky. Pro cesty do zahraničí je nabízena buď síťová jízdenka EuroDomino (platí 3 až 8 dní ve vybrané zemi) anebo InterRail (platí 16 či 22 dní na území více zemí; ve variantě Global 1 měsíc téměř po celé Evropě). V rámci mezinárodní přepravy lze využít i dalších slev. Informace o možnostech cestování v příhraničí Vám ŽelPage přinesla v samostatné zprávě, článek o akčních cenových nabídkách pro Vás připavujeme.

zdroj: České dráhy - Ceníky mezinárodního jídného, Tarifní kalkulátor jízdného


Rastislav Štangl Poslat mail autorovi | 20.1.2007 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Tarify

More from Česká republika (celá)


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user boni 
21.01.2007 (12:00)  
No na jeden den mi to nepřipadá zrovna nejvhodnější, ale i kdyby, tak jsem koukal, ze Winter-Spezial (WS) od 29 € (tam i zpět 58 €) platí po Německu a mezinárodní je od 39 € (zpát. 78 €). Tedy našel jsem jen zpáteční jízdné Praha-Berlin jako WS02 za 78 € a WS18 za 98 €, ale Sparpreis 50 za 69,60 (62,80) € nebo Sparpreis 25 za 90,60 (83,80) €. :-(((

Ale pokud někdo chce na jednodenní výlet do Berlína, tak může o víkendu třeba na Schönes-Wochenende-Ticket za 33 € s platností až pro 5 lidí. :-)))
Registered user M 
20.01.2007 (23:04)  
Jojo, taktak:)
A kdyby na bahn.de slo koupit listek na hranice (nebo mozna to jde, ale je v tom nejaka "peposska" finta:), tak to vyjde bratru jeste krapet lacineji...

Jinak Berlin-Praha-Berlin maji Germani dokonce i za €58 a muze to byt i one-day-trip...
Registered user Semík  mail  
20.01.2007 (22:48)  
To M: Uznávám asi máte pravdu. Bohužel na CITYSTAR do Berlína jet nemůžu.
Registered user boni 
20.01.2007 (22:39)  
Relace Praha-Berlin je nahodou dobrý příklad. Jen mě děsí jak draze ČD nabízí tuto relaci. S DB si ji lze bez jakékoliv karty pořít levněji a jízdenku zdarma pošlou na uvedenou adresu! Jízdné tak vyjde na 69,60 €, ale při nocování ze So na Ne dokonce na 62,80 €. V případě více osob jde cena dolů jako u CityStar, tedy na 118,20 €, resp. 99,40 €. Levněji ale jízdné vyjde z Děčína s tím, že úsek Praha-Děčín lze realizovat na KMB. Zpáteční jízdné Děčín-Berlin vyjde na 46,80 € a úsek Praha-Děčín a zpět s KMB na 180 Kč, tedy 6,50 €. Celkem tedy na 53,30 €.
Registered user M 
20.01.2007 (22:07)  
Semik - jako dobry no, ale tohle asi nevyargumentujes:-)

Ale muzes zkusit chtit po automobilce penize na pokuty, protoze jsi predpokladal, ze kdyz to auto ma maximalku 190, tak tech 190 muzes jezdit:-)
Pokud gumokolni priklad neni OK, tak zkus prvni tridu, kde jsou zasuvky a zkus to uhrat na to, ze reklama byla, ze tam muzes pracovat na NB, tak at ti nejaky pujci:-))


Pepos - DIKY. Priznam bez muceni, ze tohle by mne nenapadlo:)
Registered user Semík  mail  
20.01.2007 (21:12)  
To MartinM: Asi proto, abych mohl využít CITYSTAR a bylo to levnější..... Jina kdo Německa i Rakouska jezdím vlakem zatím jen na otočku.
Registered user Pepoš 
20.01.2007 (19:19)  
To Seath: Ceny City Star www.jizdenka.cz umí, ale musíte vyhovět podmínce slevy, tj. výdej minimálně 3 dny před prvním dnem platnosti. Tj. musíte nastavit výdej např. 20.01.07, ale platnost až od 23.01.07 (a samozřejmě zpáteční), jinak to opravdu nenajdete.
Correspondent or Member of ŽelPage Payus  mail  
20.01.2007 (18:13)  
nenašel jsem ceny do Itálie,kam se letos s rodinkou chystám...asi to bude cenové terno
20.01.2007 (17:42)  
to Semik: To si snad delate legraci, proc by asi v cene jizdenky mela byt zapocitana cena ubytovani. ...
Registered user FFMartin  mail  
20.01.2007 (16:11)  
Dle meho nazoru jsou tyto ceniky spise na skodu. Neznale cestujici mohou odradit. Vetsina prepravcu inzeruje sve ceny ve stylu "Pariz od... " To, ze se nakonec malokomu podari napr. letet za inzerovanou cenu, je jina vec. Ale zakaznik je jiz "polapen" Ovsem nabizet cenu napr do Vidne za 56 EURO, to opravdu noveho zakaznika neprilaka. Jezdim casto do zahranici vlakem (nejsem fipkar), avsak nikdy za ceny podobne temto.... Pokud se nekdo bez znalosti slev podiva na tyto ceniky, a porovna s cenou busu, ci letadla, do vlaku nikdy nesedne. P.S. Mj. mne zarazila cena u priplatku luzka/lehatka... Praha - Thessaloniki T/4 za 42EURO? Pri nakupu v Budapesti na pokladne na R 461 Transbalkan pouze 22,50 EURO, taktez za 2 noci. Muze mi to nekdo vysvtelit? Dekuji
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko