..: Fotovýlet s rosničkou T 334.0797 :..

Na trati mezi Slaným a Louny, foto: Tomáš Hádek Kolín - Přesně týden po výletu s M 262.0209 do Větřní se konala další akce s vozidly z "depa" Červené Pečky, tentokrát s "rosničkou" T 334.0797 a přívěsným vozem Bix. V plánu byla trasa Kolín - vlečka ČKD Kutná Hora - Čáslav - Třemošnice a zpět - Kolín, následně jako rychlík do Loun a jako smíšený vlak zpět do Kolína. Jak nakonec akce dopadla, jsem se pokusil shrnout do krátkého reportu.

Přesun vlaku na Čáslavské místní nádraží, foto: Jiří Uher V pátek večer nebyly vyhlídky na sobotní akci nijak růžové. Až do noci vydatně pršelo a meteorologové na sobotu neslibovali lepší počasí. Ráno naštěstí nebylo po dešti ani památky, a tak se po sedmé hodině ranní začaly na kolínském nádraží objevovat "známé tváře", které potkávám na různých železničních akcích v regionu. Před osmou hodinou jsem v kolínském ranžíru zahlédl cosi červeného. Čekání na příjezd rosničky jsem si tak zkrátil přemýšlením, zda mi uteklo zajíždění taurusů i na nákladech hluboko do českého vnitrozemí, nebo zda jsem v kalendáři přehlédl akci fandů lačnících po poctivé nostalgii. Pravda vyšla záhy najevo, když rosnička zůstala na postrku vlaku a na čelo najel "hurvínek" M 131.1515. Důvod byl prostý: ve čtvrtek přišel ze SŽDC zákaz jízdy rosničky z Čáslavi do Třemošnice a v pátek zrušení jízdy na vlečku ČKD, obojí bez řádného vysvětlení. Škoda, že to odpovědní úředníci nevěděli již v době objednávání jízdy - organizátoři by tak možná měli o pár šedých vlasů méně.

Na vlečce chotusického letiště, v pozadí Čáslav, foto: Jiří Uher Z Kolína jsme vyrazili s několikaminutovým zpožděním. Bez zastavení v Kutné Hoře jsme dojeli až do Čáslavi, kde nás obratem přestavili na "lokálku". Po odpojení hurvínka jsme pokračovali na vlečku čáslavského letiště. Zde si fotografové udělali několik snímků do svých alb, kameramani natočili pár záběrů a všichni společně obdivovali luxusní nástupiště, které mělo sloužit zaměstnancům letiště. V minulosti sem zajížděly osobní vlaky z Čáslavi, ale zda byly tyto vlaky používány i po rekonstrukci vlečky i nástupiště, mi není známo. Vlečka nyní slouží především k dopravě leteckého paliva.

Po návratu do Čáslavi jsme se přesunuli do čekajícího hurvínka a vydali se směr Třemošnice. Tato trať je zajímavá nejen úvratí ve stanici Žleby, ale především úsekem mezi Čáslaví a Koudelovem, který vede ve velmi těsné blízkosti frekventované silnice. Akce probíhala jako na drátkách a dokonce na nás chvílemi zpoza mraků pokukovalo sluníčko. I když byl hurvínek náhradou za rosničku, myslím si, že to bylo ku prospěchu věci - odpadlo objíždění ve stanici Žleby i Třemošnice, a tak bylo více času na zastávky podle přání fotografů i kameramanů, aniž bychom zpozdili vlaky ČD.

Úvrať ve stanici Žleby, foto: Jiří Uher Poblíž zastávky Ronov nad Doubravou zastávka, foto: Jiří Uher Setkání s pravidelným vlakem ve stanici Třemošnice, foto: Tomáš Hádek

Před stanicí Podlešín, předvěst do stanice Zvoleněves, foto: Tomáš HádekNa čáslavském místním nádraží se obě soupravy opět spojily a společně odjely do Kolína. Zde byl hurvínek odpojen a na tentokrát mnohem delší trasu se rosnička vydala již jen s Bixem. V Pečkách proběhlo rychlé doplnění paliva a mimo krátkých zastávek v Libni a Roztokách (zde předjetí rychlíkem) si Rosnička vydechla až v Olovnici, kde proběhlo vykřižování s pravidelným osobním vlakem. Jelikož se v průběhu odpoledne ukázalo sluníčko, od Kralup nás doprovázelo hned několik motorizovaných kameramanů a v okolí Slaného i fotografů.

Objíždění Bixu ve stanici Louny, foto: Jiří Uher Do Loun jsme dorazili kolem 16. hodiny. Zde proběhlo objetí Bixu a následně vyzvednutí dvou nákladních vozů na vlečce Lostru. V 17 hodin jsme byli odbaveni a připraveni k odjezdu ze stanice Louny. Po odjezdu spěšného vlaku a příjezdu protijedoucího osobního vlaku jsme před sebou měli již jen "zelenou ulici" až do Velimi, přerušovanou pouze zastávkami pro výstup cestujících. Po třiapůlhodinové jízdě jsme odstavili přepravované vozy ve stanici doručení - Velimi a ve 21:40 přistáli u nástupiště 1A v Kolíně.

Celá akce se i přes nepřízeň okolností povedla. Dík patří pečeckému hurvínkovi za záchranu, bratrům Uhrovým za vzorně připravenou rosničku, panu vlakvedoucímu za organizaci a snahu vyhovět všem choutkám fotografů a kameramanů. Zapomenout by se určitě nemělo ani na obsluhu "kuchyně" Bixu, která nám věnovala péči srovnatelnou s péčí o zákazníky ve vlajkové lodi našeho dominantního dopravce.

Pozvánka na další fotovýlet s Rosničkou

Pokud vás akce zaujala, již tuto středu se můžete s rosničkou vydat na další fotovýlet. Trasa tentokrát bude Kolín - Nymburk - Mladá Boleslav - Česká Lípa - Děčín a zpět. Odjezd z Kolína v 8:15. Více informací najdete v kalendáři akcí.

Foto: Jiří Uher, Tomáš Hádek


Nick Poslat mail autorovi | 1.2.2009 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Praha ČR Středočeský ČR Ústecký


03.02.2009 (10:41)  
moc pěkná reportáž
Registered user Honza-loko  mail  
01.02.2009 (16:42)  
Pěknej článek. Jestli chcete vidět další fotky, tak se můžete podívat zde... http://beryh.blog.cz/0901/fotovlak-s-rosnickou-do-loun
01.02.2009 (11:35)  
Pěkné, víc takových reportů.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko