..: Fotoreportáž z neveřejné parní akce u Kyjova :..

Kyjov/Zaječí - Jen pětadvacet platících cestujících vezl v sobotu 18. října zvláštní vlak z Brna přes Kyjov do Velkých Pavlovic. Přesto na jízdě České dráhy neprodělaly.

Vlak s parní lokomotivou, zvanou šlechtična a soupravou osobních i nákladních vozů totiž vyjel na objednávku rakouského organizátora nostalgických jízd Petera Haslebnera. Ten dal dohromady potřebný počet fandů nejen z Rakouska ale i dalších evropských zemí. Cesta parním vlakem po jihu Moravy není jediná akce, kterou organizuje. "Každý rok chystám šest jízd po Rakousku a další, kdy jezdíme za vlaky do České republiky," řekl Právu Haslebner. Jízda vlaku s lokomotivou řadového označení 475.101, která má statut Národní kulturní památky, byla podřízena potřebám fotografů. Na trase vlaku byly naplánované fotozastávky. Na atraktivních místech vlak vysadil fotografy, zacouval na určené míst a pak zajímavý úsek projel ještě jednou před objektivy fotoaparátů a videokamer. Na dvoukolejném úseku z Brna do Kyjova i další části cesty po jednokolejné trati tak lokomotiva couvala několikrát.

"V zadání objednávky bylo vlak s nákladními vozy. Takže v soupravě jsou vozy pro fotografy a zbytek tvoří nákladní vozy," vysvětlil důvod vzniku kuriozní soupravy Libor Konečný z brněnského ředitelství Českých drah. Délka soupravy neomezila výkon lokomotivy, ale spíše délka kolejí nádraží na trati z Kyjova do Zaječí. Při každé zastávce vlak vzbudil náležitou pozornost. O to větší, že se jednalo o neveřejnou akci, takže nikdo z cestujících na nádražích neměl tušení o možném příjezdu historické lokomotivy. "Dráhy by si měly parních lokomotiv sakra hledět a jezdit s nimi co nejčastěji. Je to jediný způsob, jak na sebe mohou obrátit pozornost cestujících, komentoval příjezd parního vlaku jeden z cestujících na kyjovském nádraží. Obyvatelé domku nedaleko nádraží v Kobylí sice zamračeně hleděli na dým a saze, směřující na jejich okna, přesto ale se zaujetím obdivovali naleštěnou lokomotivu. "Příští rok pojedeme znovu. Kterou trať by jste nám doporučil," potvrdil Haslebner dotazem ke Konečnému pokračující zájem cizinců o výlety s českými historickými vlaky.

Fotogalerie


Shalomek Poslat mail autorovi | 29.10.2003 (21:49)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Jihomoravský

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko