..: 130 let trati Praha - Louny - Most :..

Zlonice - Dne 3.5.2003 se konal 1. den oslav 130. výročí trati Praha - Louny - Most. Součástí akce bylo i zahájení 7. sezony železničního muzea ve Zlonicích (ŽMZ). Z Prahy jsme vyjeli před parním vlakem, který byl do Loun vedený šlechtičnou 475.101 se čtyřmi přípojnými vozy Bai. Z Prahy jsme jeli spěšným vlakem 1772 do Kralup (vlak směr Děčín) a tady jsme čekali, až přijede pára. Šlechtična přijela včas, ale cestujících tam nebylo mnoho. Přistoupili jsme také a jeli do Zlonic, kde pára měla dvouhodinovou přestávku.

Přijeli jsme do Zlonic a při vystupování cestujících z parního vlaku začala výpravčí křičet kolej: "Běžte z druhé koleje, na druhý koleje přijede motorový vlak". Čekali jsme, že se vyřítí typické vozidlo této tratě - řada 810, ale přijel "Modrý šíp" z Loun, který měl ve Zlonicích také větší přestávku při své první jízdě při tomto výročí. Nejdříve Ondra a Ice-Bear vyfotili všechna vozidla ve stanici (byla zde i populární lokomotiva 752 001, která zde byla jen na "výkonu" a odjela zpět do Slaného) a poté jsme se šli podívat na zdejší muzeum.

Přišli jsme k domu, kde bylo napsáno "ŽELEZNIČNÍ MUZEUM". Uvnitř na ploše asi 5 x 5 metrů je vystaveno historické sdělovací a zabezpečovací zařízení. Poté jsme šli zpět do stanice, kde je druhá část expozice - velice staré nákladní vozy a lokomotivy. Zajímavou atrakcí byl také autobus Škoda RTO 706 Lux, který jezdil z nádraží kolem muzea a kolem obce Zlonice. V neděli tento autobus vystřídal typ Karosa ŠL 11. Blížila se jedenáctá hodina a to byl čas odjezdu šlechtičny s vozy Bai do Loun, kde se přepřáhl vlak na "papouška". Bylo jedenáct a vlak se dal do pohybu. Několik fotografů si toto nemohlo nechat ujít a také fotili. Dále jsme se rozhodli svést se modrým šípem do Slaného a zpět do Zlonic. Jedna cesta vyšla na 20 Kč a při cestě zpět dostali někteří cestující od paní průvodčí propisku s nápisem 130. let trati Praha - Most. Po návratu do Zlonic jsme již jen čekali na osobní vlak do Kralup a chystali jsme se domů. Na třináctou hodinu se již připravoval odjezd motorového vozu M131.1 (spolek Lokálka Group) se služebním vozem.

Od Kralup přijel osobní vlak, který ve Zlonicích křižuje s naším vlakem a nevěřili jsme svým očím - na dveřích otočená cedule a na ní napsáno: "MOST -->". DO Kralup jsme jeli osmsetdesítkou a z Kralup do Prahy lochneskou, která byla celkem dosti opotřebovaná. Výlet byl celkem zajímavý, jen pořadatelé mohli objednat lepší počasí :-)

V neděli bylo počasí daleko vlídnější - bohužel jsme byli na prvním, méně vlídném, dni.

Na příští rok (kdy bude muzeum zahajovat již osmou sezonu (předběžně 8.5.2004), je připraveno: Jízdy autobusu Škoda RTO 706 Lux (také součástí sbírky ŽMZ) po zrušené trati Slaný - Smečno - Kačice, která by příští rok oslavila 100 let.

O expozici muzea se stará šestičlenný klub Železničního muzea Zlonice (ŽMZ).

Praha Masarykovo nádraží před odjezdem, Kralupy ad Vltavou "pára" přijíždí, Zlonice


Šlechtična odjíždí ze Zlonic do Loun...


Modrý šíp před odjezdem do Slaného...


Modrý šíp ve Slaném, 752 již přijela do Slaného...


Modrý šíp odjíždí ze Zlonic ... ; M131.1. + nákladní vůz ve Zlonicích


Foto: Ice-Bear


Foto: Ondra Janiš


Karel Chýla Poslat mail autorovi | 4.5.2003 (0:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Středočeský

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko